Anne- Baba Ehliyeti

Olmalı, şart olmalı!

 

 

Hele şu haberi okudum ya ben bugün, kuaförde salya sümük ağlamaktan içim çıktı. Haberde annenin kürtaj masraflarını karşılayamadığı yazıyor. Hep korkarım ben büyük konuşmaktan, sabah haberi okurken yığınla laf ettim o anneye ama asıl ağladığım bebeğin haliydi. İçim ezildi. Olay Çin’de olmuş. Sonra düşündüm, bizim memleketimizde yok mu böyle olaylar, yaşanmadı mı? Bebeğini doğurur doğurmaz, çöpe, apartman boşluğuna atanlar…

 

 

 

 


Aslında bu Çin’li ailenin dramını tek başına bu konuyla ele almak, bir yanlışa baştan imza atmak olur sanıyorum. Çin gibi nüfus patlaması yaşanan bir ülkede 1970’lerde başlayan “Tek çocuk politikası”, cinsiyet tayini sonrasında kız çocukların aldırılmasında yaşanan patlama… vs. birçok sorunu, sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Çin’de buna aile planlaması deniyor ama yok olan akrabalaşmayı, yaşlı nüfusun artmasını aile olmanın dışında tutuyorlar sanırım. Aldırılan onca kız bebek mübahmış da, bu mu çok kötü?! Sorgulanması gereken yığınla ayrı başlık var bu meselede belki ama yine, nihayetinde o bebeğin suratı geliyor gözümün önüne.

 

 

 

 

 

Geçenlerde, sanırım Prof. Bengi Semerci , “Basit bir araba kullanımı için ehliyet alıyoruz da, çocuk yetiştirmek gibi önemli bir meselede ehliyetimiz yok. Herkes çocuk doğurabiliyor.” gibi bir cümle kurmuştu. Ne kadar da haklıydı. “HERKES ÇOCUK DOĞURUYOR!” Depresyonda olan anne adayı da, agresif bir baba adayının karısı da, kocasından dayak yiyen kadın da, pedofili birey de… HERKES!

 

 

 

 

 

 

Oysa bir mekanizma olsa tıkır tıkır işleyen, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler teste alınsa. Test sonrasında yeterlilik durumuna göre terapi görseler ya da anne-baba ehliyetlerini alıp, belirlenen zamanlarda tekrar görüşmek üzere yollarına devam etseler.

 

 

 

 

 

Çocuk meselesine “Hayırlı evlat doğurmak!”, “Aman bir erkek var, bir de kız olsun, erkek sana bakmaz ama kız öyle mi?” gibi yaklaşıldığı bir kültürümüz var bizim. Bence bunlarla büyüyen zihniyetlerin iyileştirilmesi için de “Anne-baba ehliyeti” çok gerekli. Daha geçenlerde, bizim 2.’nin de erkek olacağını duyan birkaç kişi “Olssuuuuun” dedi. Şu meşhur “Meccbuuuuur” gibi. “Olsun”! Tabi olsun. Ne var? Evet, bir de kız annesi olmanın tadına varmak isterdim ama evladın kızı erkeği olmuyor. Evlat evlattır. NOKTA.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*