Emzirme Sanatı kitabından “Eş faktörü”

Emzirme sürecinde, anne ile bebeği her şeyi nasıl yoluna sokacaklarını bir şekilde bulacaklar ama çevrenin desteği de tabi ki çok önemli.

 

Bu aralar Emzirme Sanatı kitabını okuyorum, Allah’ım neler neler yazıyor, her sayfada bir yaşıma daha giriyorum. “Keşke Eren’de de bilseydim bunları… Neden bilmiyordum ki zaten?” gibi söyleniyorum bir yandan. Kitap kocaman ve diyorsun ki, “Emzirmeyle ilgili ne yazıyor olabilir ki bu kadar?” Çok şey yazıyor. “Hadi be, bak meğer bu şundanmış…” diyorsun ya da çoğu şeyi zaten biliyorsun ama uygulamamışsın filan.

 

 

Neyse, şimdilik, annenin haricindeki “kimselere” seslenen- hatta burada sadece “EŞ”e seslenen- sayfalardan küçük notlar almıştım da onları aktarmak istedim.

 

 

 

 

(Sayfa: 55) Siz, meme uçlarınız acıdığı ve bebek hiç tatmin olmuş gibi görünmediği için ağlıyorsanız, eşiniz büyük bir ikilem yaşar: size, denemeye devam etmenizi söyleyip (veya hatta ebenin son ev ziyaretinde verdiği tavsiyelerden bazılarını tekrarlamaya çalışıp) acınıza ve uğraşmalarınıza duyarsız olma yaftasını yeme riskini mi almalı, yoksa dışarı fırlayıp dükkandan bir mama alıp gelip, emzirmeyi baltaladığının söylenmesi riskini mi almalı?

 

 


 

Bunun mutlu bir orta yolu var! Eşlerin, emzirme sorunlarının nasıl çözüleceğini bilmeleri gerekmiyor; TEK YAPMALARI GEREKEN, SİZİN İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ DESTEK VE BİLGİYLE BAĞLANTI KURMANIZA YARDIM ETMEK.

 

 

(Sayfa 56-57) Bir eşin yapabileceği en faydalı şeylerden biri, emzirme konusunda sabit fikirli, bilgisi olmayan veya hatta emzirmeye karşı olan diğer akraba ve arkadaşlarla sizin aranızda tampon görevi görmektir.

 

 

“Bir çocuk yetiştirmek, bir köy dolusu insan ister” sözünü duymuş olabilirsiniz. Anlamı; diğer “köylüler” in, çocuğun eğitilmesinde ve teşvik edilmesinde, doğrudan bir rol oynadıkları  şeklinde yorumlanabilir. Ama söze başka bir şekilde de bakılabilir. Köyün rolü, yeni anneyi ve ailesini desteklemek olabilir. Böylece anne, zamanını ve enerjisini bebeğine ve bebeğinin ileride dönüşeceği çocuğa annelik yapmaya harcayabilir.

 

 

Bir eşin yardım edebilmesinin on yolu (Sayfa: 57-58)

 1. Bebek doğmadan önce, dondurucuda tek elle yenilebilecek yemek depolamaya yardım edin. Derya’nın sözü: Ben Eren’i kucağımdan düşürmeksizin emzirmeye çalıştığım zamanlarda, sürahide suyun kalmadığını fark edip, Eren’i de memeden çekmek istemeyip, o tek elimle bardağı tutmuş, ayağımla damacananın tepesine basarak su koymuştum. Tam akrobasi, tam komedi, öylesine susamış bir insan için, tam trajedi.
 2. Yardım için, iyi bir telefon numarası bulun ve gerektiğinde arayın.
 3. Temel market ihtiyaçlarını alın ve kolay, sağlıklı atıştırmalıkları el altında bulundurun.
 4. Yemek temin edin, herhangi bir yemek. Derya’nın sözü: Ben şimdiden, bir yakınımla etli biber dolması, yaprak sarması, pişmeye hazır halde taze fasulye, yine pişmeye hazır halde barbunya hazırlayıp buzluğa koyma telaşındayım. Çok hayati.
 5. Başta geceler zorlu olabilir, herkesin nerede ve ne zaman uyuduğu konusunda esnek olun. Yatağa erken gitmenin faydası vardır.
 6. Payınıza düşenden fazlasını yapın. Bir süreliğine evin çekip çevrilmesini devam ettiren siz olabilirsiniz.
 7. Her şey aynı anda yapılamaz. Onun için neyin önemli olduğunu konuşun – temiz bir mutfak mı? Temizlenmiş bir çalışma masası mı?- ve önce onu yapın.
 8. Eve vaktinde gelin. Hem anne, hem bebek için siz, yeni bir soluksunuz. Derya’nın sözü: Kesinlikle katılıyorum.
 9. Yardım etmek, duygusal olarak da yardım etmek demektir. Ona, onu ne kadar sevdiğinizi, ne kadar muhteşem göründüğünü ve ne kadar mükemmel bir iş yaptığını hatırlatın. İşte orada, kucağında, sizin çocuğunuzu tutuyor. O gerçekten güzel, öyle değil mi?
 10. Ona, işin bu kısmının geçici olduğunu hatırlatın. Çoğu kadın, bu annelik işiyle başa çıkmaya başlamanın, en azından 6 hafta aldığını düşünüyor. Hayat rayına oturacak ama biraz zaman gerek.


 

 

 

Emziren yeni bir anneye söylenmeyecek on şey (Sayfa:60) Derya’nın Sözü: EN KİLİT BAŞLIK!

 1. Yine mi yiyor?
 2. Seni emzik yerine koyuyor.
 3. Haydi, bebeği biberonla besleyeyim de sen biraz ev işi yapabilesin.
 4. Belki sütün yeterince iyi değildir.
 5. Bizim ailede, hiçbir zaman yeterli sütümüz olmadı.
 6. Bu büyüklükteki göğüsler gerçekten yeterli süt yapabilir mi?
 7. Eğer sen işe geri döneceksen, bazen başkalarının beslemesine de alışması gerekmez mi?
 8. O pompaya bağlanmış bir inek gibi görünüyorsun.
 9. Göğüslerin, bebeğe değil, gerçekten bana aitler gibi hissediyorum.
 10. Göğsünde uyuyakalmasına izin verme, kötü uyku alışkanlıkları kazanacak.

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

6 yorum

 • Derya Hanım Merhaba,
  Erende sanırım sütle ilgili biraz ters durumlar oldu. 2.bebeğinizde böyle şeyler olmayacak.İçinizi ferah tutun.
  Ben de uzun zamandır Ahmet Aydın’la danışıklı gidiyorum söylemiştim daha önce de.O da söylemiştir belki ama ben bizzat yaşadığım için tavsiye edeyim,3.5aylık oğlum var ve çok şükür sütüm iyi durumda. Başlıca sebebi KEFİR! (Eren de içiyor muydunuz) Kefir’in içindeki maya, tıpkı malt gibi…Şimdilerde ‘süt yapan içeçek’ diye heryerde satılan katkı maddeli malt içeceklerinin yapmaya çalıştığı şey işte KEFİR. Ben sokak sütünden alıp evde kendim mayalıyorum. Sütüm kendı bebeğıme de komşununkine de fazla fazla yetiyor çok şükür… Nacizane önerim. Hoşçakalın

  Cevap Yaz
  • Biz ailece kefir içiyoruz ama bu aralar elimde yok yeniden alacağım. Benim kefirim çoğalan değil azalan kefir ve ben de birçok konuda çok faydasını gördüm. Eren’de kefir içmiyordum. Hemen edineceğim. Çok teşekkürler:)

   Cevap Yaz
  • Çok teşekkür ederim. Benim kullandığım kefir başka. Sadece 1 yerden temin edebiliyorum, azalan kefir ama ondan bulamazsam mutlaka rica ederim. 🙂

   Cevap Yaz
 • derya hanım merhabalar daha öncede yazmıştım fakat cevap alamadım benimde bebeğim için anne sütüne ihtiyacım var. bebeğim dört aylık e-mail:selensedir@hotmail.com şimdiden tesekkürler

  Cevap Yaz
 • derya hanım merhaba sizi takip ediyorum önerilerinize ihtiyacım var deniz le aynı aylarda bir oğlum var ve bazen bazı konularda çok yetersiz kalıyorum mesela benim oğlum emerken uyuyamıyor gazdan olduğunu düşünüyorum uyku ile ilgili problemlerimiz var uykuya geç dalmak zor dalmak kendini uyandırıp gerı uyuyamamak gibi bir de erken saatlerde yatırdığım zaman gene gece 11 -12 ye kadar ancak dalıyor ve 10 dk da bir uyanıyo ne yapmalıyım acaba

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*