ASOOB Duygu Postası Kuşağı

Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar hareketiyle 2 aylık bebeğine 4 (Buradaki 1 sütanneyi Semra kendi çabasıyla buldu) tane sütanne bulan Semra anne

ASOOB’la tanışma sürecini, nasıl sütaile olduklarını çok sempatik bir dille anlatmış.

 

Aynen aktarıyorum:)

Derya Hanım merhaba,

 

 

Yazımın başında sizlere peşinen teşekkür etmek istiyorum. Sayenizde bebeğimin anne sütü almaması gibi çok büyük bir sıkıntıdan kurtulmuş olduk.

 

 

Birçok popüler siteye (adını vermeyeceğim) “süt annesi arıyoruz” şeklinde ilan verdik. Yardım yerine bir sürü bitki, ot, baharat önerisi geldi ki benim inanın yemediğim şey kalmadı ama olmayınca olmuyor işte. Sanırım fizyolojik, annemde de yokmuş, tabi bilemem.

 

 

Açıkcası sitenizi tesadüfen bulduk. Bebeğim çok iştahlı olmasına karşın benden çok az süt geldiği için “Yurtdışında olduğunu duyduğumuz süt bankalarından Türkiye’de de var mı?” diye aramaya başlamıştık.

 

 

 

İzmir’de bir süt bankası olduğunu öğrendik. “Bunu biraz detaylı araştıralım…” derken sizin bu banka ve burda uygulanan gereksiz pastörizasyon yazınızı bulduk. Yazınızdan sonra sitenizdeki fikrinizi gördük.

 

 

İtiraf etmek gerekirse süt isteme formunu son derece umutsuz doldurduk. “Kimbilir bize ne zaman dönerler? Belki de geri dönmezler bile…” diye düşündük.

 

 

Sonra inanılmaz birşey oldu ve daha yarım saat olmadan sizden telefon geldi. Sizinle konuşmamızın ardından telefonu kapatır kapatmaz sanki piyango çıkmış sevinci ile eşime koştum. O da bu kadar hızlı sonuç aldığımıza inanamadı.

 

 

 

 

Ardından verdiğiniz telefon numarasından ilk süt annemizi aradık ve tanıştık. Kendileri ile birgün belirledik ve eşimle gidip yüzyüze de görüşüp bizim için altın değerinde olan sütleri aldık.

 

 

 

Hem bebeğimize süt bulmuş olduk hem de çok tatlı bir aile ile tanışıp dost olmuş olduk. Tabi ilk gittiğimizde çok tuhaf olduk. Hem birinin bizim açımızdan çok değerli bir şeyini istiyorduk, hem de hiç tanımadığımız insanlarla bu vesile ile tanışıyor olmak enteresandı.

 

 

Neyse ki aile çok samimi ve sıcak kanlı insanlardı ve bizim tedirginliğimizi hemen aldılar. Tabii bir de malum yabancı birinin sütünü alacağımız için “Acaba birşey olur mu?” diye sağlık açısından endişelerimiz vardı. Sizinle telefonda yaptığımız konuşmada, ailenin bu tür konularda son derece açık fikirli olduğunu ve istediğimiz her şeyi sorabileceğimizi iletmiştiniz. Gerçi daha biz söylemeden aile, tüm tıbbı tahlillerini bize gösterdi. Kendim de sağlık çalışanı olduğum için sonuçlardaki en önemli alanlara baktım ve içim bir kere daha rahatladı. Öğlen vakti gittiğimiz için bir dahakine çaya geleceğimizi söyleyerek erken ayrıldık ve bir hafta sonra konuştuğumuz gibi akşam çayına gittik, dediğim gibi, hem süt, hem de dost bulmuş olduk. Son derece samimi ve sıcak insanlar.

 

 

 

 

Bu olaydan aldığım cesaret ve sevinç ile bol sütü olduğunu bildiğim bir arkadaşım ile de konuştum ve ondan da bana süt vermesini teklif ettim. Severek kabul etti. Burada size bir kere daha teşekkür ettim.

 

 

 

 

Tabi ilk ailenin de bir aylık ve giderek büyüyen bir bebeği olduğu için, aldığımız sütler benim obur oğluma yetmez oldu. “Neyse buna da şükür” derken siz tekrar aradınız ve iki sütanne daha olduğunu söylediniz.

 

 

 

Bir an “Allah’ım neler oluyor, rüyada mıyım?” dedim. Gerçekten bunları abartmıyorum. Bebeğinin anne sütü almasını benim kadar önemseyen anneler benim sevincimi anlayacaktır.

 

 

Bu iki aile ellerindeki birikmiş sütleri verecek yer arayan ailelerdi. Biz açıkcası bir defa da olsa, gelecek her sütü sevinçle karşıladığımız için hepsine “Tamam” dedik.

 

 

 

Bir hafta sonra ikinci süt annemizle tanışmaya gittik. Bu sefer de yine bende acaip duygular vardı. “Acaba bu aile nasıldır? Nasıl konuşsak, etsek?” ama ama ama yine çok tatlı bir aile ile karşılaştık. İçeri girdiğimiz 5. dakikadan itibaren gevşedik.

Biraz sonra sanki birbirimizi aylardır tanıyo gibi sohbete başladık. Birbirimizin çocuklarını seviyor kucaklıyorduk. Çaylarımızı içtik, tatlılarımızı yedik, sohbetimizi yaptık. Daha sonra da sütlerimizi aldık geldik. 🙂

 

 

 

Bu aldığımız sütlerle beraber artık dolabımızın buzluğunda yer açma ihtiyacı doğdu. Eşimin koyduğu bütün yiyecekleri gözümü kırpmadan dışarı çıkarttım ve oğlumun sütlerini özenle yerleştirdim. Bu her şeye değerdi, buzluk neymiş?

 

 

 

 

Daha sonra 3. süt annemiz ile görüştük. Telefonda son derece samimi konuşan, sesi sıcak gelen bir insandı. Bu aile ile de bir akşam çaya geleceğimizi söyleyerek (artık profesyonelleşiyoduk) randevulaştık.

 

 

 

Bu aile ile de görüştük ve yine çok iyi insanlar çıktı. Bize süt verdikleri için demiyorum 🙂 Gerçekten bilinçli ve çok iyi insanlar. Oğlumun şansına mı bilemiyorum, hep iyi insalar çıktı ve bizi kendi tedirginliğimizden aldılar.

 

 

 

Bu aile ile de sohbetler ettik, çaylar içtik, tatlıyı fazla bile kaçırdık,smiley derken vakit geldi sütleri almaya. Biz evdeki soğuk saklama torbamızı unuttuk “Ama olsun, nasılsa evimiz yakın, bir torbaya koruz” derken, mutfaktaki 6 çekmeceli derin dondurucunun her çekmecesini sütle dolu görünce sevinçten dayanamayıp “huuuu” deyiverdim. Eşim “Bu sesi çıkarttığına göre 40 torba vardır” dedi. Geldiğinde o da benzer bir ses çıkarttı. Torbalar dolusu süt vardı. Birbirimize baktık ve “Bize bir derin dondurucu şart” dedik. Hatta ben bu maili yazarken o, içeride internetten derin dondurucuları arıyor smiley Şimdilik bir çekmeyi alacağımızı ve derin dondurucu alınca, kalanı alacağımızı söyledik ve belki 10 kere teşekkür ederek çıktık.

 

 

 

 

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Buradan özellikle sütannelerimizi bulmamıza yardımcı olan Derya Hanım’a, ilk ve daimi sütannemiz Maltepe’den Elif Hanım’a, ikinci sütannemiz Şişli’den Beyhan Hanım’a, üçüncü sütannemiz olan Acıbadem’den Gökçe Hanım’a ve dördüncü süt annemiz, arkadaşım Burcu’ya çok çok çooook teşekkür ve minnetlerimizi sunuyoruz.

 

Saygı ve Sevgilerimle

Semra Tanyeri

 

 

İşte bunları söylemiş Semra:) ben de sütannelere teşekkür ediyorum, Semra’nın bebeğine şifa olsun umarım.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

29 yorum

 • merhaba,benim de sütüm azdı,oğlum çok zayıflamaya başlamıştı hastaneye yatırdılar,mama takviyesi yaptık.çok üzülüyordum moralim çok bozuluyordu.keşke sizi daha önce tanısaydım oğlum artık 3 yaşında.sütüm çok olsaydı da hem oğlumu hem başka bebekleri emzirebilseydim.

  Cevap Yaz
 • merhaba siz gerçekten çok şanslısınız ben mail gönderdim ama halen cevap beklemekteyim en azından olumlu yada olumsuz dönselerdi.inanınki çok ümitlenmiştim programda hemen dönüş yaptıklarını belirtmişlerdi o günden beri cevap beklemekteyim oğlum 2,5 aylık ve sütüm gerçekten kesildi ve anne sütü almasını herşeyden çok istiyorum olsa keşke kendim verebilsem ama herkes o kadar şanslı olmuyo işte yine de beklemekteyim ya olur da dönerler diye umarım sizin yaşadığınız bu sevinçleri bizim gibi anneler de yaşar 

  Cevap Yaz
  • merhaba tekrarda herkesi derya hanımda cevaplar ama derin dondurucuda 6 ay saklanıp kullanılabiliyor ve kimse ümitsizliğe kapılmasın bende öyleydin mutlaka dönecektir.gülbenin programından sonra çoooook yoğunlaştığı içindir mutlaka derya hanım kimseleri unutmaz mutlaka döner merak etmeyin………
   🙂
    
    

   Cevap Yaz
 • Merhabalar Derya Hanım..bende çocğuna süt veremeyen annelerdenim..size ulaşmak adına form doldurdum ve bende hergün bana da döner misiniz diye ümitle bekliyorum.oğlum 2.5 aylık oldu ve ben mama ile çocuğuma yeterli olamadığımı görmenin üzüntüsünü yaşıyorum etrafıma haberler salıyorum süt anne bulur muyum diye ama yok..yok..lütfen bana da dönün…ne mutlu çocuğuna süt verbilen annelere..ne mutlu sütünü paylaşan annelere..

  Cevap Yaz
  • Gülçin  Hanım  merhaba.Adana 'na değil ama Tarsustayım.3 aylık kızım…Adana'ya süt almaya gelebilirim.Zaten forma da yazmıştım Adana olabilir diye.Yardımcı olursanız  minnettar olacağım….tüm koşulları sağlamaya hazırım…umarım cevap verirsiniz…
    
    

   Cevap Yaz
 • tabii ki Derya. Aynı şeyi ben de yazdıktan sonra düşündüm zaten ama bir anda çok heyecanlandım ki eminim sen bu heyecanımı anlıyorsundur.en kısa zamanda haberleşmek umuduyla…

  Cevap Yaz
 • Kur'an-ı Kerim'de de çocuğun kendi annesinden veya başka bir kadından süt emmesiyle ilgili ayetler yer alıyor. Nisa Suresi'nin 23. ayetinde; “Sizi emziren analarınız ve süt cihetinden kardeşleriniz size haram kılındı” şeklinde açık hüküm bulunuyor. İslam'a göre çocuğun süt emme çağında kendi annesinden başka bir kadından süt emmesi halinde, bu çocuklar süt emziren kadın ve bu kadının hısımları arasında ‘süt hısımlığı' meydana geliyor. Kan yoluyla meydana gelen hısımlığa ‘neseb hısımlığı', evlilik yoluyla meydana gelen hısımlığa ise ‘sıhri hısımlık' denirken, süt hısımlığı da bazı istisnalar dışında kan hısımlığı ile aynı yasakları doğuruyor.İLAHİYATÇILARA SORDUKBu hassas konudaki İslami kuralları ve sütkardeşliğini ilahiyatçılara sorduk. Prof. Dr. Nedim Urhan ile Doç. Dr. Süleyman Ateş, İslam'da kesin kaidelerle belirlenmiş sütkardeşliği gerçeğinin gözardı edilerek böyle bir organizasyonu yapanların, büyük bir neseb karışıklığına sebebiyet verdiğini değerlendirdi.

  Cevap Yaz
 • merhaba derya hnm bende süt arama formunu doldurdum ama dönen olmadı kızım 6 aylık 2 ay sadece anne sütü aldı hamılelik boyunca depresyon rahatsızlıgı yasadım doktorlarımın sayesınde ve sabırla atlattım ama sütüm kesıldı banada cevap verebılırsenız sevınırım

  Cevap Yaz
 • merhaba ,
  15 martta doğan 4 aylık 2 erkek (ikizlerim) var sütüm yetmiyor sağdıgımda ancak 2 oz cıkıo .:(zaten bebeklerım tup bebek bana yardımcı olunn lütfen anne sütü ile beslemek ıstıyorum .istanbul fındıkzadede oturuyorum.
  şimdiden tesekkürler

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*