ASOOB’a veda ederken

Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar hareketini, 10 Kasım 2012’de, ailece aldığımız bir karar ile 12.11.2012 Pazartesi günü, yani bugün sonlandırıyorum!

Bu benim için alınması çok zor bir karardı, elimde değil, çok üzgünüm ama kararımın arkasındayım.

 

Sütanneliği sanki ben başlatmışım da ben bitiriyormuşum gibi algılayacak bazıları ve bu hareketin bittiğine sevinecekler. Buyursun sevinsinler!

 

Hatırlatma: Nisa Suresi 23. Ayet: Sizlere, analarınız, kızlarınız, kızkardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeşlerinizin kızları, kızkardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle gerdeğe girdiğiniz kadınlarınızin yanınızda kalan üvey kızlarınız ki onlarla gerdeğe girmemişseniz size bir engel yoktur, öz oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi bir arada almak suretiyle evlenmek, -geçmişte olanlar artık geçmiştir- size haram kılındı. Doğrusu Allah bağışlar ve merhamet eder.

 

Hep Nisa Suresi 23. Ayet’e vurgu yapanlar, Bakara suresi 233. Ayet’ten hiç bahsetmediler! Allah demiş mi ki “Sütünüz yoksa ya da eşinizle anlaşıp süt veremeyeceğinize karar verdiyseniz MAMA verin” diye? Dememiş! Ne demiş Bakara Suresi 233. Ayet’te:

Anneler, (nikâhlı olsun veya boşanmış olsun, doğan) çocuklarını tam iki sene emzirirler. (Bu hüküm) süt emzirmeyi tamamlamak isteyen kimseler içindir. (Annelerin) yiyecekleri ve giyecekleri marufla (örf ve adete uygun olarak) kendisi için doğurulmuş olanın (babanın) üzerinedir. (Hiç) kimse kendi gücünün yettiğinden fazlasıyla mükellef (sorumlu) tutulmasın. Ne bir anne çocuğu ile, ne de kendisi için doğurulmuş olan (baba), çocuğu ile zarara uğratılmasın. Ve mirasçının üzerindeki (sorumluluk) da bunun gibidir. Fakat eğer (ana ile baba) müşavere ederek (görüşerek) rızalarıyla çocuğu sütten kesmek isterlerse, o taktirde onların ikisi üzerine bir günah yoktur. Ve eğer çocuklarınızı (süt anne tutup) emzirtmek isterseniz, vereceğinizi (taktir ettiğiniz emzirme ücretini), marufla (örf ve adete uygun olarak süt anneye) teslim ettiğiniz zaman artık sizin üzerinize bir günah yoktur. Ve Allah’a karşı takva sahibi olun. Allah’ın yaptıklarınızı çok iyi gördüğünü bilin!

 

Ne demiş? Eğer çocuğunuzu bir süt anneye emzirtmek isterseniz, örf ve adete uygun olarak bunu yaptığınızda sizin üzerinize bir günah yoktur demiş.

 

 

Bakın, “Benim Bakara’dan 233’ten anladığım bu” demek önemli!!! İnsanlar öyle bir konuşuyor ki, “Bu böyledir, şu şöyledir…” diye, sanki Kuran’ı kendileri kaleme almışlar gibi… Biz neyi anlıyorsak o. Yanılıyor muyum?

 

 

Neyse, ben yine sadede geleyim:

Zaten var olan; sütannelik, süt kardeşlik bağlarını daha sağlıklı kurabilmek adına, sütü gelmeyen annelerin bebekleri en doğal gıda ile beslenebilsin; hastanelerde, kanser hastası annelerin, 800 gr. doğmuş bebekleri ve aileleri zor durumda kalmasınlar (Doktorlar, “Özellikle prematüre doğan bebekler için anne sütü şart” diyorlar), yine kanser hastası annelerin, ilaç kullanmak zorunda olmalarından dolayı bebeklerini emzirememeleri, bebeklerin, en doğal besin olan anne sütüyle beslenme haklarını elinden almasın diye (Kanser hastası olması şart değil, prematüre doğan bebeklerin, sağlıklı annelerinin de sütü gelmeyebiliyor. Bu, bebeğin prematüre olduğu ve anne sütüne, normal bir bebekten daha çok ihtiyaç duyduğu gerçeğini değiştirmiyor.), sütü gelmeyen her annenin, bebeğinin anne sütü ihtiyacını gidermesi gerekir ve bu, bir arz talep meselesidir diye Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar demiştim.

 

 

Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar diye seslenirken, bu hareketin sağlıklı ilerleyebilmesi için, özellikle bulaşıcı hastalık testlerini mutlaka yaptırmalarını, bunlara ek olarak kendi doktorlarının da önerdiği testler varsa, onları da mutlaka dikkate almalarını bizzat kişilerin kendileriyle paylaşmıştım.

 

 

ASOOB hareketinin dini boyutuyla ilgili her detayı da paylaşmakla kalmayıp, inançlı olduğunu söyleyen ama ne yazık ki, işin bu kısmını atlamış, belki anlayamamış annelere de, birden fazla bebeğe süt vermemelerini öğütlemiştim. Bana mı düşerdi? Belki hayır ama insani değerlere saygı, resmin bütününde olmalı diye düşündüğüm için öğütledim bunu. İnanca saygı duyduğum için, “Bilmiyor, anlayamamış” diye ayıplamadığım için, (Nasıl ayıplarım, ben biliyor muyum ki her şeyi? Bilsem n’olur her şeyi? Hakkım mı olur ayıplamaya?!!!) Her şeyi bildiğini zannedenlere değil bu sözüm elbet!

 

 

“İşin romantik boyutundan çık” dedi bir aile büyüğüm ama çıkamamışım belli ki. Zaten kendi dilimle yazmasaydım, asıl sen beni bir sallardın “Kendine gel n’oluyor?” diye.

 

Tecrübeyle sabit öğüt: Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar ile, sütanneliği nasıl ben başlatmadıysam ben de bitirmiyorum! Sen nasıl önce de sütünü veriyordun? Yine aynı fikirde olacaksın biliyorum ya da ablamın süt annesi hangi düşüncedeyse ve benim annem, yine doğacak öyle insanlar, biliyorum ama rica ediyorum, bunu yaparken, insanların dini inançlarını göz önünde bulundurun. Sütünüz bolsa, onunla 1 bebek ancak doyar zaten!!! Bir alt komşunuzun bebeğine, bir de akrabanızın bebeğine, yok karşı komşuya da… vs vermeyin! Bilgi paylaşımsız süt paylaşımı, ancak ve ancak üzüntü yaratır inançlı bir insan için. Sadece sizin bilginiz dahilinde ama başkalarını da ilgilendiren bir konu varsa ortada, işte o başkalarına, sütü vermeden bilgiyi vermeniz ÖNEMLİ!

 

Sizin için önemli olmayabilir ama ben biliyorum ki, Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar hareketine gelebilecek bilinçte olan anneler, çok saygılı, çok anlayışlılar. Bu, ne olursa olsun, her tür insanın inancına da saygı duymak demek ki, siz öyle annelersiniz.

 

İşte bunun için gönül rahatlığıyla paylaşıyorum tüm bunları sizinle ben.

 

Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar hareketine veda ederken, işte sizinle tüm bunları paylaşayım istedim.

 

Ben yine buradayım! MarkaAnne blogu yine burada, yine yazı yazıp klavye eskiteceğim.

 

Bu vesileyle tanıdığım tüm annelere babalara: Sizi tanıdığım için çok mutluyum…


 

 


 

 


 


 

 

 

 


 


 

 


Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

11 yorum

 • Çok üzüldüm Deryacım…
  Seni ne kadar yorduklarını, yıprattıklarını çok iyi biliyorum. Tüm iyi şeyleri bozmaya yıpratmaya çalıştıkları gibi, bunu da bozdular. Oysaki fayda-zarar ayrımı yapamayacak kadar da cahiller! Rabbim her şeyin başına ”NİYET” i koymuş! Çocuğunu doyurmaya niyetli insanlara nasıl günah olabilir ki bu? Hem kim unutabilir ki çocuğuna sütünü veren anneyi ve onun çocuklarını? Nasıl kardeş bildirmez onun evlatlarını? Dünyanın öbür ucundan almıyoruz ki biz bu sütleri? Geldiği yer belli yollayan kişi belli.
  Neyse…
  Çok kızgınım…
  Bir bebeğin gözlerindeki minnet yerine cehaleti seçtikleri için kızgınım…
  Seni yıprattıkları için, iyiyi kötü, faydayı zarar gösterdikleri için kızgınım…
  Kızgınım işte!

  Cevap Yaz
 • Ben de ucundan kıyısından ASOOB’la tanışmış ama ucundan dönmüş biri olarak üzüldüm tabii böyle bir veda için. Ama bir bildiğiniz ve sebebi vardır elbet.

  Cevap Yaz
 • O kadar üzüldüm ki, hareketini gönülden desteklemiş bir emzirme gönüllüsü olarak, yazılan saçma sapanlıklara ve harekete karşı duran sözde dindar kesime “günahları boyunlarına” diyebiliyorum. Onlar bundan belki anlarlar ama nerde… “sözde” kalıyor onların dini çünkü, bir bebeğin beslenip sağlıklı bir neslin yetişmesinde değil kimsenin aklı. Namus adı altında örümcek gibi gizlenene sapık kafalar bunlar…Düşünmen, çabalayıp uğraşman bile çok büyük bir adımdı. Tekrar bunca emeğine teşekkür ederiz…

  Cevap Yaz
 • sakın üzülme derya’ cım sen bu durumu insanlara öyle güzel kanıksattın ki artık sen olmadan da emin ol sütü yeterli gelmeyen, olmayan bütün anneler süt anne arayışına gireceklerdir ve eminim ki böylesine anlamlı bir şey içinde güzel allahım onlara yardım edecektir.keşke daha önce tanımış olsaydım sizleri de bende oğlum için sizin aracılığınızla bir süt anne bulabilseydim… keşke…
  aslında söylenecek o kadar çok şey var ki sana ..
  sanırım senin için söylenecek en güzel şey iyi ki varsın demek..evet iyi ki varsın derya iyi ki…
  sevgiyle
  serap

  Cevap Yaz
 • Okurken o kadar duygulandım ki…., ama şunu farkettim ”Keşke” diyecek birşey bulamadım, herşey o kadar naif, o kadar temiz duygularla yapıldı ki, o kadar ”GÜZEL”, ”ÖZEL” insanlarla tanıştın, tanıştırdın bizleri de… Sen temiz kalbinin götürdüğü her yere gittin, iyilik için; ve bu iyilik ateşini de yaktın insanların içinde ,sen bile tahmin edemezdin bu kadar büyüyüp ,koskocaman bir dalga yaratacağını, o kadar ki iftiralara,çirkince saldırılara maruz kaldın; Ne Harika:)) bunlar olmasaydı güzel ülkemde,işte o zaman şüphelenirdim yeterince iyi bişey değil mi acaba diye?!!!demek ki sen başardın amacına ulaştın anneler ve melekleri için yaptığın herşey için minnettarız sana, SENİNLE GURUR DUYUYORUZ………………………………….

  Yeni projelerini sabırsızlıkla bekliyorum
  Sevgiler
  DENİZ

  Cevap Yaz
 • Derya nasil uzuldugumu ve icimin kahroldugunu anlatamam cunku ben senin sayende sut annemizi buldum ve bu hareket sayesinde kizim 1 yasina kadar anne sutu alabildi. Henuz anne olmus ve sutunun azligi sebebi ile ne zorluklar ceken annelere bu hareket bir umut isigiydi. Kor cahilligi secen ve bir baska acidan bakamk istemeyen insanlar ile tartismaya girmek de yersiz. Seni hep minnetle anacagim ve yeni projelerini buradan takip edecegiz. Sevgiyle kal guzel oglunu benim yerime op.

  Cevap Yaz
 • Çok üzüldüm. Ben sayenizde kutsal gördüğüm sütannelik görevimi yerine getirdim. Keşke başka HAYAT’lara da ışık olabilseydiniz. Bu işi organize edecek birisine gerçekten ihtiyaç var.

  Cevap Yaz
 • Çok üzüldüm benim de yeni haberim oldu asoob dan ve bu sebeple kaydoldum sitenize.Keşke devam etseydi bende sütanne olabilseydim.Bu hareketiniz için sizi kutluyorum.Sevgiyle kalın.

  Cevap Yaz
 • Sevgili Derya öncelikle bu hareketi başlattığın için kutluyorum. Hareketinin arkasında durduğun için de ayrıca kutluyorum. Asoob’u sonlandırmış olman bittiği anlamına gelmiyor aslında. Süt annelik hep vardı hayatımızda bundan sonrada olacak. Benim süt annem var üstelik anneannem. annem beni erken doğurmuş bir yılbaşı gecesi ve sütü gelmemiş, çok ağlıyormuşum ve anneannem dayanamayıp almış kucağına beni 9 ay büyük dayımın sütüne ortak olmuşum. Daha sonra benim başıma da geldi en küçük çocuğum M.Deniz prematüre doğdu. boyu 33 cm. kilosu da 980gr.dı. Hastanede kuvözde aklıyordu ve beni yanına sokmuyorlardı bile. Sütüm kesilmek üzereydi ve hastanede olmadığım bir saatte çocuğum çok ağlamış, yan kuvözde çocuğu olan bir hanım oğlumu almış ve süt vermiş. Oğluma süt anne oldu biz hala görüşüyoruz. Ona minnettarım. Sen doğru olanı yaptın. Sana ve Asoob’a saldıranlar dini kendine göre yorumlayanlar diyorum. Yeni projelere diliyorum, sevgiyle kal…

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*