Geçtiğimiz Çarşamba

Bir cumartesi günü telefon çaldı, BlogcuAnne Elif, “Derya, Gülben Ergen’in programından

Sevilay Hanım sana ulaşmak istiyor…” dedi, “Numaranı veriyorum…”, “Evet” dedim, “Sağol Elif”…

 

 

Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar hareketi için içimde hep ama hep öyle büyük heyecanlar oldu ki, bu da o heyecanımın tatlı bir meyvesi oldu.

 

Daha çok kitleye sesimizi duyurabilmek, “Booooool” sütü olanların kafasında küçük de olsa bir ampul yakabilmek, bebeğini mama ile besleyen ama “Keşke anne sütü olsa da onu versem yavruma” diye, tıpkı benim gibi mırıldanan, sesini yükseltmek için bir kıvılcım bekleyen annelere “Şşşşt gel bak ben de buradayım, oğlumu 3 sütannenin miss gibi sütleriyle büyüttüm…” diyebilmek için, ASOOB için müthiş bir adım oldu.

 

 

 

Bursa’dan Nevin ve Nevin’in henüz doğmamış bebeğine süt sağmaya başlayan Özlem ve Esra; İstanbul’daki sütailelerden Semra ve Yıldız da katıldılar programa, beni yalnız bırakmadılar, keşke tüm sütaileler olabilseydi ama olsun, biz orada tek yürek olabildik, hem de nasıl… Acayip bir coşku yaşadım ben kendi adıma.

 

 

Süt kardeşler de boy gösterdiler ekranda, öpüp kokladılar birbirlerini.

 

ASOOB hareketini duyanlar markaanne.com’a akın edince, benim canım blogumun yüreği kaldıramadı onca “tık”ı ve kilitlendismiley

 

 

“Varsın aşırı ilgiden kilitlensin…” dedim moralimi bozmadım. (Bu konuyu çözmek için yoğun çalışmalar yapıldı, hala da takılma oluyor ama o da düzelecek kısa zamanda)

 

Başvurular ayyuka çıktı, bu çok müthişti ama “Anne Sütü Vermek İsteyen”ler “Anne Sütü Arayanlar”ı karşılayacak boyutta olmadığı gibi, çok çok da az sayıda…

 

 

Bu da beni çok üzüyor ama hala bir yerlerde, ASOOB hareketini duymamış, gelip yaklaşamamış “Sütü boooooool” annelerin olduğuna inancım çok yüksek.

 

 

Bebeklerin karnı doysun, hem de anne sütüyle doysun istiyorum, hem de çok istiyorum.

 

 

Canla başla çalışıp, seyircileri için farklı olduğu kadar faydalı konular da araştırıp bulan; bu konuları, kişileri ekrana taşıyan canavar gibi bir ekip, müthiş bir kadın Gülben Ergen. Anne sütünün kıymetini çok çok iyi bilen annelerden. İşte bu yüzden çok sevindim bu programa çıkacağımız, “Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar” diye bir de oradan yüksek sesle konuşacağımız için.

 

 

Telefonla bağlanan “Sütüm var, vermek istiyorum” diyenler oldu, aynı şekilde “Sütüm yok! Bebeğimi anne sütüyle beslemek istiyorum!” diyenler de… İşte o telefonlar bağlandıkça içimden hep dua ettim “Allah’ım, lütfen süt vermek isteyenler yeterli çoğunluğu sağlasın” diye…

 

 

Şimdi bir de kulisten bahsedeyim azıcık; (Kulis dediysem, kameranın görmediği her yer demek istedim, çünkü hiç sabit durmadık biz onca kadın; tuvalete koşandan, makyaja koşana, makyajdan saça gidene, “Ay bir su alayım” diye damacananın yolunu tutana, bir köşeye kıvrılmış ojesini sürene, hatta ütü masasını açmış ütü yapana kadar her şekilde hareket halindeydik. )

 

1) “Saç-baş-makyaj burada yapılacak” dedikleri için, duştan çıktığım halde attım kendimi Ata Stüdyoları’na.

 

2) Makyöz bayan “İnsan azıcık saçını tarar, böyle gelinir mi? Yüzüne bir allık süreydin…” diye mizahi bir dille eleştirdi beni. “Eeee ‘Biz burada yapacağız” dediler, ben de sevindim, uykusuz ve yorgunum zaten, canıma minnet”

 

3) Neyse saç baş makyaj derken, makyaj odasıyla kulis arasında kucağında çocuk koşuşturan tiplerdik. Kimimiz makyajsız, kimimizin makyajı yapılmış saç baş darmadağınık:) Öyle eğlendik ki:)

 

 

4) Yıldız’ın melek kızı, Semra’nın ise süt kızı Elif, uyudu kulisteki koltukta, tam çıktık çıkacağız programa, uyanıverdi, şekerleme yapmış meğer. Ayrıca makyaj aynasının karşısına oturttuğumuz gibi çığlıklar atarak dans etti, çok eğlenceliydi Elif.

 

 

5) Esra’nın Kerem’i kucaktan kucağa nam saldı ortalıkta, en sonunda da Gülben Ergen’in kucağına kuruldu, rahatına düşkün çocuk gideceği yeri biliyor:)

 

 

6) Semra’nın oğlu Ahmet Emre, geldiğinde uyuyordu. Uyandı, kendine gelene kadar şaşkın şaşkın baktı etrafa, sonra olanlar oldu, ekipteki çocukları kendine hayran bıraktı.

 

 

7) Üzerimdeki kıyafet arabada buruşunca, Semroşumun canım annesi “Çıkar üzerindekini, şunu giy, ben ütülerim” diyerek bana ültimatom verdi, bir güzel ütüledi kıyafetimi, meğer terziymişsmiley elleri dert görmesin!

 

 

İşte bir Gülben Ergen de böyle geçti.

 

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

19 yorum

 • ben programınızı izliyemedim annem izlemiş duygulanmış şu difrizdeki sütlerini bağışla istersen bak ne güzel süt anneler çıktı dedi bende olur anne dedim vallaha süper bişey yapmışsınız tebrik ederimm

  Cevap Yaz
 • Sizi kınıyorum.Dini açıdan büyük bir hata yapıyor ve yaptırıyorsunuz.Bunun dini boyutunu araştırıp insanlara bilgi verin ondan sonra yapın ne yapıyorsanız.İnsanları bilmedne birileriyle kardeş yapıyorsunuz.Sonra onlar evlenebilir bilmeden. Bu konuda insanları bilgilendirin. Bir kastınızın olmadığını düşünmek istiyorum. Eğer böyleyse sitenizde bu konuda bilgilendirme yapın. Aksi takdirde sizi milletin karıştırmak isteyen biri olarak göreceğiz.

  Cevap Yaz
 • Yaa bu ne kadar sorumsuzca bir davranış süt kardeşliğin ne kadar önemli bir şey oldugundan haberiniz yokmu yaptığınız şeyin biyolojik sonuçları hakkında bir fikriniz varmı? Soyu ve nesebi karıştırabileceğinizi biliyormusunuz.Lütfen duyarlı olun ve bu saçma organizasyona bir son verin. İyi niyetli ama son derece cahilce bir yaklaşım. Lütfen hemen bu uygulamadan vazgeçin bu toplum için son derece tehlikeli bir sosyal proje

  Cevap Yaz
 • Süt kardeşliği konusu Kur'an-ı Kerim'de açıkça anlatılmaktadır. Nisa Suresi'nin 23. ayetinde, "Sizi emziren analarınız ve süt cihetinden kardeşleriniz size haram kılındı" hükmüyle süt kardeşliği konusu dinen ortaya konmaktadır.
  kimin kime süt verdiği belli olmayan bir proje ileride çok sıkıntı çıkarır. o erkek ve kız çocuklar ileride evlenmeye çalışırlarsa bu dinen haram olan bir durum, yani zina ortaya çıkar, nesep soy sop bozulur. 

  Cevap Yaz
 • Sizleri şiddetle kınıyorum.Böylesi önemli bir hususta toplumu bilgilendirmeden vebale sokmanız, ileride nesep bozukluklarına sebep olacağınızdan ( kardeş evlilikleri) dolayı toplum açısından büyük riskler içermektedir.
  sizleri Allaha havale ediyorum inşaallah cezanızı bu dünyada veya ahirette verecektir.

  Cevap Yaz
 •  İnsanların dini inançlarını dikkate almadığınız için sizi kınıyorum.
  Bilgi edinilmesini rica ederim. (Bknz. Nisa süresi 23. ayet)
   

  Cevap Yaz
 • Kendi öz yurdumuzda insanca müslümanca yaşamak istiyoruz.Dinin kesin hükümlerini değiştirmeeeee
  yetkisini sana kim verdi.

  Cevap Yaz
 •  
  Nisa Suresi 23.ayet:"Size şunları nikahlamak haram kılındı: Anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek ve kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kızkardeşleriniz ve karılarınızın anneleri ve kendileri ile zifafa girdiğiniz kadınlarınızdan olan ve evlerinizde bulunan üvey kızlarınız.Tefsiri :Sizi emzirmiş olan anneleriniz, yani süt anneleriniz ve nineleriniz…
   Sütten kız kardeşleriniz, yani süt kızkardeşleriniz.
  Çünkü süt emzirenlere anne, emenlere kardeş denilmiş olması, bunlarda neseb vasıfları ve hükümlerinin geçerliliğini gerektirir. Süt anneler, süt kızkardeşleri bulununca süt babalar, süt kızlar, süt halalar, süt teyzeler, süt kardeş ve kızları hep var demektir. Bundan dolayı süt emmeden dolayı haram olanların da bu kıyas üzere yukarıda olduğu gibi yediye ulaşacağı ve bu ikisinin söylenmesi ile yetinilmiş olup geri kalanların zikredilmediği anlaşılır. Gerçi bir şeyin bildirildiği yerde bazı şeyleri zikretmemek hasr (daraltma) ifade ederse de delalet-i iltizamiyye (Bir lafzın vaz olunduğu mânânın lazımına yani o mânâ ile beraber bulunması zaruri olan diğer bir mânâya delaleti) ile işaret bulununca diğer mânâların düşmesi söz konusu olamaz.
  Gerçekten Hz. Peygamber (s.a.v.) bu işareti açıklamak veya bu kapalılığı açıklamak için "Nesebden haram olanların hepsi, süt emmeden de haram olur." buyurmuştur.

  Cevap Yaz
 • Yarın birgün çocuğunuz süt içtiği annenin kızına veya oğluna aşık olup evlenmek istediğinde ona ne cevap vericeksin sorarım size? Kınıyorum…
  Süt kardeşliği konusu Kur'an-ı Kerim'de açıkça anlatılmaktadır. Nisa Suresi'nin 23. ayetinde, "Sizi emziren analarınız ve süt cihetinden kardeşleriniz size haram kılındı" hükmüyle süt kardeşliği konusu dinen ortaya konmaktadır. İnsanları kandırmayın, ahirette hesabını veremezsiniz…. Allah herkesin evladına rızkını verir…
  Lütfen anneler sütüm yok diye üzülmeyin başka saptırılmış yollara girmeyin, Allaha dua edin, birisinin çocuğu çok anne sütü alır hasta olur, diğerinin çocuğu hiç anne sütü alamaz sapasağlam olur… Bunu ancak Allah bilir, rızkı veren, herşeyi veren Allahtır.

  Cevap Yaz
 • merhabalar iyi niyetinizle fakat müslüman bir ülkede e dinen yasak olan haram olan bir şeye imza atıyorsunuz  bence anne sütü alamayan bebeklere destekk bunun yeriie anne sütüne yakın mamalar var bu mamaların tedarik edilmesi için bir bütçe oluşturulmya çalışılabilir …emziirme dönemimde süütüm bol olduğu için sağıp dökmek zorunda kalıyordum çocuk esirgeme kurumunda bebekler olduğunu düşünüp onlar için süt sağmayı düşündüm fakat orası bunun olamayacağını yasal olarakta dini açıdanda   kabul edemeyecekkllerini söylediler haklılarda ve yanlıştan döndüğüm için şanslıyım sizleride uyarmakk istedimm lütfen 1 adım atarken 100.adımda yapılanın çok kötü sonuçlar doğurabileceğinide düşünelim sevgiilerimle 

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*