Öpüşme ya da sevişme sahnesi…

Ben hatırlıyorum, çocukluğumda babamla ve annemle filmler izlerdik, en çok aksiyon ve western, nadiren dram. 

 

 

Haliyle öpüşme ve sevişme sahnelerine rastlamamız, şiddet sahnelerine rastlamamızdan daha düşük ihtimalliydi ama eskaza bir öpüşme ya da sevişme sahnesine denk gelsek, daha çok babam, bazen de annem kanalı değiştirirdi. Bu, o zaman da saçma ve gereksiz geldiği gibi, önce şaşırmış, sonra da “Herhalde ayıp ya da kötü bir şey” algısı yaratmıştı.

 

 

Kovboy filmlerinde ise, Şerif, elinde silahıyla çıkıp, kasabada atıyla korku saldığında ya da kötü adamlarla çatışmaya girdiğinde ya da aksiyon filmlerinde, yolda giden tırla, arabadakiler arasında çıkan silahlı çatışmalarda, hatta arabadan tıra atlayan cambazları izlerken kanalı değiştiren olmuyordu. Çocuk aklı işte, “Hmmm demek ki bu iyiydi! İnsanları, senden olmayanları vurmak, onlarla kavga etmek, silah kullanmak ya da karete yapmak sevişmeye göre daha olumluydu!” Öyle miydi? Ben öyle mi düşünmüştüm? Hayır! Daha olumlu filan değildi, ben de öyle düşünen bir yetişkin olmadım evet ama ne kadar çocuklarımla oturup yetişkin filmi izlemiyorsam da, geçenlerde Titanik’e rastlamış ve kalmıştım kanalda, tam da öpüşüyorlardı, babamın evindeydik, babamın aksine değiştirmedim kanalı, Eren, “Onlar ne yapıyorlaaaar?” dedi, “Birbirlerini çok seviyorlar ve bu sevgi o kadar fazla ki, coşkuyla öpüyorlar birbirlerini…” dedim, babam baktı bize, o da dinledi bu açıklamayı. Sahne değişti sonra ve içimden kendime teşekkür ettim. Ben bunu yapmayacaktım çocuğuma.

 

 

 

… ve eğer ortada, senin için açıklanması zor bir sahne olacaksa, bunu zaten çocukla izleme. İnsanların birbirlerini neden bu kadar rahat öldürdüğünü açıklayabilmekten daha kolay olmalı insanların birbirlerini neden bu kadar coşkulu öptüğünü açıklamak…

 

 

 

Öldürmek daha zordur öpmekten, öyle değil mi? Açıklaması neden daha kolay olsun ki?

 

 

Bundan değil mi, sokakta kavga eden bir çift gördüğümüzde toplum olarak transit geçişimiz ama öpüşürlerse tepki göstermemiz? Öpüşen birilerini gördüğümüzde kanalı değiştirmeliyiz ama kavga edenleri gördüğümüzde film izler gibi izleriz. Neredeyse, kavga edenleri ayıplamayacağız.

 

 

Açıklayamayacaksan ya izleme ya da açıklamaktan korkma! Öpüşmek güzeldir. Sevişmek iyi ve sağlıklıdır, utanılacak bir şey hiç değildir. Utanacak bir şey varsa ortada, o da şiddettir ve evet, o zaman kanalı değiştirmelisin.

 

 

Bir arkadaşımın instagram fotoğrafına acı yorumlar gelmişti geçen gün, “Toplum kuralları” gibi bir şey diyordu kişi, karı koca uçakta neden öpüşür ve bunu instagram’a koyardı ki? Öpüşme sahnelerinde kanal değiştirilen çocuktu o ve bunu hala atlatamamıştı. Yazıktı!

 

Ekran Resmi 2015-04-14 12.07.12

 

Toplumsal kurallar, her ne kadar bize “Savaşma seviş” diyor gibi yapsa da, “Sevişme savaş” diyor aslında farkında mısın?

 

 

Bu tuzağa düşme, seviş sen. 

Share on Facebook412Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

  • Ne güzel ifade etmişsiniz… açık yaramız bu bizim toplumca… İyice kanatıyorlar zaten artık…
    Teşekkürler bu güzel yazı için, hemen paylaşıyorum 🙂

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*