Bir sorunuz yoksa bir sorununuz varMIŞ!

Peki bir cevabınız yoksa?!

Sürekli soruyor! 

 

“Annee, 30-100 diye bir sayı var mıııı?”

“Yok tatlım”

“Peki 10-100?”

“O da yok, ama 10100 yani on bin yüz var. Bu söylediğin rakamları yan yana getirdiğimizde on bin yüz, otuz bin yüz oluyor”

“Peki 1-200?” 

“O da yok!”

“Anne, peki o zaman, 3 tane 5 ve 4 tane 8’i yan yana koyarsak kaç yapar?”

“5558888, yani 5 milyon 558 bin 888.”

“Voooooaaaaayyy”

…ve bunun gibi 2619732129494 tane soruyla geliyor, sırf rakamlarla ilgili.

 

Bir gün, tam da periyodik dönemimde, tam da tuvaletteyken, çaaaat diye kapıyı açınca, sorularının niteliği değişti tabi.

“Anneeeeooo oooo neeee?” (Burada gözleri yuvalarından çıkmıştı)

“Eren kapıyı çalmadın ve bu saygısızlık”

“Össsür dilerim, senin tuvalette olduğunu bilmiyordum”

“Tamam önemli değil, şimdi çıkar mısın lütfen?!”

“Anneee o neydii? Sen de mi besss takıyorsun Deniss gibi? O Deniss’in bezi mi?”

“He annem Deniz’in bezi:)” demedim “Kadınlar, belli bir yaştan sonra, her ay belli günlerde yumurta atarlar vajinadan, bu yumurta da kan olarak çıkar dışarı, ben de, kirlenmek istemediğim için, kadınlara özel yapılmış bu pedlerden kullanıyorum.” (Reklam repliği gibi oldu ama tam olarak bunu dedim)

“O yumurtalardan ördek mi çıkıyor?” 🙂

“Yok annem insanım ben, insan! Ördek yumurtasından ördek çıkar. Ayrıca bu, yani benim vücudumun şu an dışarı attığı yumurtada insan yaşamıyor. O daha komplike bir şey şu an için”

“Heee… Kopplike ne?”

“Yani biraz karışık”

“Hııı tamam”

“Anladın yani?”

“Benim arkadaşım Elif’in yumurtası yok”

“Hımm öyle mi? Zaten o daha çok küçük, belli bir yaştan sonra o da her ay bir yumurta atacak vücudundan!” (Bitse de gitsek, klozetin izi çıktı yemin ederim)

IMG_0329

Bir başka gün:

 

“Anne, benim öğretmenim senin gibi yumurtlamıyor”

“Hımm! Nereden biliyorsun?”

“Sordum”

“Ne dedin?” (Lennnnn)

” ‘Öğretmenim, sizin poponuzdan kan çıkıyor muuu?’ dedim, ‘Hayır’ dedi”

 

Yuhhhhhh, açıp baksaydın bir de!

 

“Çünkü hayır! Popomuzdan değil, vajinamızdan çıkıyor yumurtamız. Doğru söylemiş öğretmenin. Ayrıca, bu özel bir konu, insanlar oturup birbirlerleriyle bu konu hakkında konuşmayı tercih etmezler. Cevap vermek istememiş de olabilir öğretmenin”

“Anladım”

(Umarım anlamışsındır evladım)

 

Bu soruyu, öğretmenine, sınıfın ortasında sormuş, kızlar çığlık atmışlar, korkmuşlar.

 

Sınıfındaki kız çocukları, cinsel organlarıyla ilgili hiçbir bilgiye sahip değillermiş ve hele de bu konu hakkında konuşmak için çok erkenmiş.

 

Tamam, olabilir ama Eren tuvalet eğitimi sürecinden beri bu konuyla ilgili sorular soruyor  ve hiçbir sorusu havada kalmadı şimdiye kadar. Cinsel organını sordu, “Penis” dedik, “Anne senin penisin var mııı?” dedi “Kadınların vajinası var” dedim, sordu ve cevapladık. Şimdi ne yapmalıyım? “Bak annem, tüm bildiklerini unut, çünkü arkadaşların henüz hazır değiller” mi diyeyim? Bilemedim. Öğretmeniyle konuştum, “Eren bir daha sınıfın ortasında bu konuyu açar da, kız arkadaşları da korkarsa, lütfen, kızları sakinleştirmek için ‘Bu doğamız gereği, kadınların yaşadığı bir şey ama daha çoook büyüyünce olur’ deseniz, Eren’e de ‘Erenciğim, sanırım kafan karıştı, popomuz kanamıyor, rahmin içindeki yumurta, vajinamızdan çıkıyor, daha sonra bu konuyu daha detaylı konuşalım eğer sen de istersen’ derseniz, herkes rahatlayacaktır” dedim. Maksadım tereciye tere satmak değildi kesinlikle, sadece, inkar edip konuyu alelacele kapatmaktansa, küçük bir açıklamayla konuyu kapatmanın daha uygun olacağını düşündüğüm için. Belki bir pedagogdan da sınıf için destek almalıyız!

 

 

Bu aralar, belki de 5.5 yaş civarı erkek çocukların dillerine pelesenk olan “Popo kafalı”, “Anneeee Deniz kafasına pipi takmııııış ahahahahahah” gibi daha nice söyleme maruz kalıyorum. Söylediği bir şarkının herhangi bir yerine “pipi” ya da “popo” takıştırıyor bir de. Tabi sınıftaki anneler bu durumdan çok şikayetçi. Aslında sadece Eren yapmıyor bunu, 1-2 arkadaşıyla sürekli ağızlarında, “pipi” ve “popo” ama diğer çocukların anneleri, çocuklarının ahlakının bozulduğu konusunda pek endişeliler. Belki de haklılar, bilemiyorum ama benim yanımda yaptığında, çok üzerinde durmuyorum, çünkü bu bir dönem ve geçecek, biliyorum. Arada bir “Eren, bu çok saçmaydı bence. Sana yakışmıyor…” diyor ve geçiyorum. Daha fazla ne yapmam gerektiğiyle ilgili pedagojik bir bilgiye de sahip değilim zaten. O da olur inşallah. 

 

Geçen akşam da, “Anneeee, Atatürk neden 2. Dünya Savaşı’ndan önce öldüüüü? Keşke 5. Dünya Savaşı’ndan sonra ölseydii!” dedi. 

 

…ve geçen geçen geçen gün de, “Anneee, ölmeyen adam var mıdııır?”

“Yoktur anneciğim, her canlı bir gün ölür”

“Peki babam ve sen bizden önce ölürseniz bize kim bakar?”

“Kimin bakmasını istiyorsanız o bakar tatlım”

“Başka bir anne-babamız olur yanii”

“Yok, öyle değil, sizin anne-babanız Derya ve Yasin”

“Ama siz bizden önce ölürseniz ben çok üzülürüüüm, sen olmayınca uyuyamıyorum, gözüme uyku gelmiyor”

“Tatlımm, üzücü tabi, bak benim annem öleli 9 sene oldu, o kadar özlüyorum ki onu, çok üzülmüştüm o öldüğü zaman. Şimdi olsa (Burada gözlerim dolmuştu ve Eren’in de gözlerinin dolduğunu fark ettim), kendimi çok özel hissederdim muhtemelen, her şey çok başka olurdu ama bir yandan da, artık acı çekmediği için mutluyum”

 

Derin bir sessizlik…

 

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

  • Ay bu zamanlarda gelecek degil miiii? Şimdilik erkeklerin pipisi var kızların kukusu ( çünkü daha 3 yasında ve vajina kelimesi cok zor :)) ) var konusuna kadar geldik. Bebekler annelerinin göbeğinde büyüyorlar ve sonra doktorlar hastanede onları çıkarıyor. Cok zor Karışık sorulara gelmedik yani daha.
    Ama “anne senin 2annen var. Biri babaanne diğeri nerde simdi? Neden gelmedi?” Bunları aciklayamiyorum. Henüz ölüm nedir nasıl oluyor diye bilemiyor anlamıyor daha doğrusu. Ve benim annen artık yok çünkü cennette. Ama ordan da gelse diye tutturuyor arada. Bunu anlatırken tam benim de gozlerim dolacak ki hic olmadık birsey söyleyip güldürüyor :)) ben de herseyi kısa ama net olarak anlatma yolundayım ama evet Butun cocuklar bir degil. Okula başlayınca basımıza gelecek durumlardan biri de bunlar olacak o zaman. Allah sabır versin cok soran her cevaba yeni soru yapıştıran cocukların annelerine 🙂

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*