Viten anee

Deniz büyüyor, büyürken çok acayip kelimelerle hayatımıza renk katıyor resmen.

Bir kelime düşün ki, onun ağzından çıktığında bu kadar şenlikli olsun. Çoğu bebe için geçerli aslında bu değil mi? Bir çocuğun dil gelişim evresi ne muazzam seyrediyor:)

Vlogger olsam, tek bir videoyla anlatabilsem tüm meramımı , çünkü yazılabilecek gibi değil, ancak yaşanır ama elimizde tek yazmak varsa, ancak fonetik alfabeyle durumu anlatabilirsiniz, onu da ancak fonetik alfabe okumayı bilen anlar.

Ben yine de güzel Türkçemizle deneyeceğim.

Deniz’in lisanı:

Şaşırınca “Voooooaaaa caninaa” Bunu söylerken, “canina” kısmını hızlı geçiyor aslında ve “İ” sesi arada çığlık etkisi yaparak patlıyor. Sen sus “İ”lerin konuşsun:)

Emzik ve ane viteeeen “Lütfen”in baş döndürücü güzelliği

Eyaaan “Eren”

Sen diit ane “İşine gelmeyince GİT”

İstiyoyoyoyoyum “İstiyorum”

İstemiyoyoyoyum “İstemiyorum”

Şurup içirecekken “Öle bişi yabma anee”

Bibeyooonumu ve anee viteeen “Biberon derken ıkınma efekti kullanıyor:)”

Memecik ane viteeen “Memeyi hala tam olarak kesemediğimizi vurgularken, şirinlik yapmaya çalışarak fikrini pazarlamaya, karşısındaki anne insanının vicdanına çalışarak ikna etmeye çalışıyor. Ane bunu yiyor, memeyi açıyor”

Ane mu ne “Dokto bu ne? X 1500. Bir yavrunun aynı nesneyi göstererek ‘Ane mu ne’ diye sorma kapasitesinin sınırlarını zorluyor. ‘Deniz mu ne?’ deyince cevap verip ortamı terk ediyor.

Yİİlaaaah “Silah! Evdeki nerf çeşitlemesine verilen ad. Yilaaah diye söylenir, ilahhh diye duyulur. Töööbeee”

Yilaaaaaanı yeeeee bıyaaaaak, sana emyediiiouuuumm, “Hadi lennn”

Babane neden uyuyoo anee? “Herkes kalksın benimle oynasın!Adamı hasta etmeyin”

Çikoaaata istiyoyoyoyum anecikkk “Bu sırada, iki elinin tüm parmaklarını birleştirip, lafını anlatmaya, dinletmeye çalışan teyze gibi yapıyor kendini”

Burnundan solumak “Bir çeşit süsen öküz tiplemesi:) Sinirlenince tıssss tıssss diye burnundan nefes veriyor. Alamıyor ama veriyor çok şükür. Bu da bişii.”

Eve giren kedileri dışarı kovalarken ben, “Ane neden kısdın puduyaaa, ben onu yeviyouuuum” Buradaki Pudu=Pusu, sağ yüzük parmağımı bir pençe darbesiyle kanatan kedicik. “Kızmıyorum anneciğim, sadece evimize girmesinden, hatta odama kaçıp kıyafetlerimin arasına saklanmasından hazzetmiyorum.” diyorum “Qaaaanı acıkmıssstır” diyor, “Sen ne vicdansız mahluksun be kadın”ın Deniz’cesi. “Yavrum evladım, koca poşet mama aldık, sabah öğle, akşam besliyoruz, daha ne yapayım, koynumamı alayım?” demiyorum tabi, ben de burnumdan soluyorum!

Ane çoh youuuldumm “Geçtiğimiz haftaya kadar ‘Ayhh tabi annem, kolay değil senin de işin, sabahın kör karanlığında uyanıp akşşşama kadar koştur, ye iç, hopla zıpla…’ diye dalgacılık yapıyordum çocuuuma, doktor geçen hafta ‘İyi nefes alamadığı için, uykusunu da alamaz, yorulur da…’ deyince üstüme tüküresim geldi, sanki bilmiyor muydum ben bunu? ”

“Teşekkür ederim Denizciğim” deyince ben, “Bişi diiil anneciiiiiiiim”

“Deniiiz” diye seslenince “Noooodu” diyor. “Efendim de diyebilirsin” diyorum, “Efendiiimm anneciiiik” diyor:) Şebek

Koltukları boyadığında, ben kızınca “Ben yanlıss yabdımm anee” diyor. Bunu nereden öğrendi? Vallahi bilmiyorum ama “Evet yanlış yaptın, lütfen bir daha yapma” diyorum “Damam aneee” diyor.

Dob oynayalimmiiiii Eyaaan

Ev dabalimmiii Eyaan

Dadin oll aneee

Yasin’le hırlaşınca biz “Taaadismayııııın” diyor.

20150628_161235-1

Yani kısacası, aklımı alıyor, çok sevdiriyor, bayılılıyorum ona, abisine, kardeşliğine, birbirlerine takındıkları her tavıra… İyi doğurmuşum kaaarrrdeşim. Bu da burada kalsın, sonra açıp açıp eski yazıları filan okuyorum, çohh güzel oluyor.

Share on Facebook31Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*