23 Hafta 3 günMÜŞ

Eren’e hamileliğimde her günü, tek tek, hazmede hazmede sayan, yaşayan ben, bunda günümü şaşıra şaşıra bir hale girdim. Dün detaylı ultrasona gittiğimde kendimi 24 hafta 1 günlük bir gebe sanıyordum, çok da fark yokmuş, 23 hafta 3 günlükmüş.

 

 

 

 

Konumuz benim gebelik haftam filan değil aslında, kafa dağıtıyorum bakma. Konumuz, detaylı ultrasonda, bizim adı belli olmayan fetüsümüzün iki böbreğinin de 9mm olması! Normalde 7mm’nin altında olması gerekirmiş. Down sendromu ve başka kromozom bozuklukları ihtimalinin yanında, sadece idrarını yapamamasına bağlı sorunun habercisi de olabilirmiş ama net değil, o da, bu da olabilir. Amniyosentez yaptırmak istemedim, bunu kendi doktorumla da paylaşınca, “O zaman 2. yolu izleyeceğiz ve sık takip edeceğiz” dedi.

 

 

 

 

Hangi arkadaşımla konuştuysam da, “Prof. Atıl Yüksel’e git! Atıl Bey gördü mü? Bir de o baksın…” dediler. Meğer Atıl Bey pek bir meşhurmuş detaylı ultrason alanında, özellikle riskli gebeliklerde aranan isimlerdenmiş. Bir yandan da, okuduğum birçok yerde, erkek fetüslerde böbrek büyümesine (Piyelektazi) rastlanabildiği, zamanla gerileme olduğu da yazıyor. Hatta bahsedilen böbrek büyümesi 25-30 mm’ler. Bizimkisi ise 9 mm.

 

 

 

 

 

“Gitsem mi gitmesem mi? Sanki geriler bu, gitmesem! Acaba gitsem daha mı iyi?” gibi kendimi yeyip bitirdikten hemen sonra tüm bu öğrendiklerimi kendi doktorumla konuştum. O da, bu durumda Atıl Bey’e gitmemin iyi olacağını söyledi. Şimdi de, aylar sonrasına randevu verebilen bir Atıl Bey’le karşı karşıyayım. Bakalım ne zamana randevu alabileceğim?!

 

 

 

Heee, bir de bu var 🙂 Kafa yukarıda, ayaklar aşağıda, kıpırdadığında beni yerimden hoplatan bir fetüs anasıyım.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

  • merhaba…yazıyı okudum hızlıca yazayım dedim. 2 li tarama testi sonunda çıkan değer sınır değere yakın bir değer verdiği için ilk önerilen şey amniyosentezdi ve ben de yüksek oranda yaşımdan dolayı dahil olduğum bir istatistiki risk dilimi nedeniyle karnımdaki bebeği riske atmak istemedim.. Böyle olunca o zaman Atıl Yüksek’e bir görünmelisin önerisi yapıldı bana da.. Randevu alma zorluğu, süre vb.şeyler de söylendi ama sonuçta durum aciliyeti aktarıldığında bir şekilde uygun bir tarih verebiliyor Atıl Bey’in asistanı. Yanlış hatırlamıyorsam 21. haftamda görüşmüştüm. Çok detaylı olarak neyin nasıl ihtimalleri olabileceğini anlattı sakin sakin, çok detaylı bir inceleme sonrasında. Kendimi sayısal bir veri gibi hissetmedim ve çok rahatladım. Sonuçta benim verilerim üzerinden değerlendirme yapıldı ve ben kararımı kendim verdim ve amniyosentez yaptırmadım. Bir anne adayını yani hormonlarının da etkisiyle endişe katsayısı yüksek bir insanı anlayarak buna göre bir iletişim kurması bence Atıl Yüksel’in bu kadar önerilmesinin nedeni. Bu nedenle ben de önereceğim Atıl Bey’i.. sevgiler/ beyhan

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*