Beslenme Dedektifi Kelly Dorfman Türkiye’de

Çocukluk rahatsızlıkları ile beslenme arasındaki saklı ilişkileri inceleyen ve bu konuda ödül kazanmış bir kitabı  bulunan Kelly Dorfman 1-2 Haziran’da İstanbul’da bir workshop gerçekleştirecek. Biz bloggerler olarak aşağıda detaylarını paylaştığım workshop’tan önce Kelly ile bir araya gelme fırsatı yakaladık, sevgili Nilüfer Devecigil ve Hürriyet Aile’nin katkılarıyla.

1 Haziran 2013 Cumartesi gününün başlığı; Beslenmenin çocuklardaki etkileri/ Yer: Cihangir Yoga-Cihangir

2 Haziran 2013 Pazar gününün başlığı; Yemek seçen çocuk/ Yer: Cihangir Yoga-Cihangir

 

 

 

 

 

Beslenmenin çocuklardaki etkileri

Beslenme, davranış, idrak ve sağlığı nasıl etkiliyor?

Kulak Enfeksiyonları ve Gelişim ile ilişkisi: Çocuğun gelişim sorununun gıda intoleransı/besin alerjisi ile ilişkisi. Kulak enfeksiyonları, işitsel gelişim, gelecekteki dikkat sorunları…

Diğer Beslenme Sorunları: Farklı tip besin reaksiyonlarını anlamak. Çocuklarda besin reaksiyonları ve ne yapılmalı?Sentetik boyalar ve şeker, çocukların davranış ile ruh hallerini nasıl etkiliyor?

Beslenme ile kabızlık reflü ilişkisi: Gıda alerjisi/reaksiyonlar, kabızlık ve reflüye nasıl sebep olur? Bağırsak kaslarını güçlendirmek…

Duyu Bütünleme Bozukluğu ve Yemek Yeme Davranışları: Sinir sistemi ve önemi. Stres hormonları yemek seçimini nasıl etkiler? DBB ve çocukluk çağı obezitesi.

 

 

 

 

 

Kimler için: Ebeveynler, hamileler, çocuklarla çalışan eğitimciler, psikologlar, öğretmenler, çocuk doktorları

Tarih: 1 Haziran Cumartesi, 10.00-14.00

Ücret: 150 TL (eş için %50 indirim)

Yer: Cihangir Yoga, Cihangir

Tercüme: Tercüme yapılacaktır

Bilgi ve kayıt için: info@cihangiryoga.com

 

Tel : +90 (0) 530-8262155, +90 (0) 212-2771190

 

 

 

 

Yemek seçen çocuk

Çocuklarda yemek seçmenin sebebi ve aileler neler yapabilir?

Gluten neden sorun yaratıyor? Çölyak hastalığı ve çölyak hastalığı dışındaki glüten hassasiyeti. Glütensiz beslenme denemesi nasıl yapılır?

Yağlar ve Beyin: Farklı yağ tipleri. Zorunlu yağ asitleri eksikliğinin septomları. Depresyon, anksiyete, ve bipolar (manik depresif) bozukluklarda balık yağı kullanımı.

Dyspraxia hastalığı (hareket planlama noksanlığı): Motor hareket planlamanın öğrenme ve dil gelişimine etkisi. Dil gelişimi için fosfolipitler.

 

 

 

 

 

Kimler için: Ebeveynler, hamileler, çocuklarla çalışan eğitimciler, psikologlar, öğretmenler, çocuk doktorları

Tarih: 2 Haziran Pazar, 10.00-14.00

Ücret: 150 TL (eş için %50 indirim)

Yer: Cihangir Yoga, Cihangir

Tercüme: Tercüme yapılacaktır

Bilgi ve kayıt için: info@cihangiryoga.com

 

 

 

 

 

Önemli Not: Kontenjan sınırlı olduğu için kayıtlar başvuru sırasına göre yapılacak. Kesin kayıt için ödemenin yapılmış olması şarttır. Her iki çalışmaya katılanlar için ücret 260TL’dir. Eş indirimi ayrıca geçerlidir.

 

 

 

 

 

Özel Seans: Kelly Dorfman sadece 1-2 haziran öğle saatlerinde ( cihangir stüdyoda) özel seans verecektir.

 

Seans ücretleri ve rezervasyon için aşağıdaki numaralardan bize ulaşabilirsiniz:

Tel : +90 (0) 530-8262155, +90 (0) 212-2771190

 

 

 

Kelly Dorfman, MS, LND

Beslenme ve biyoloji konusunda master derecesi olan Dorfman, *What’s Eating Your Child kitabının yazarı. Çocukluk rahatsızlıkları, davranış sorunları gibi pek çok konunun beslenme ile etkisini araştıran Dorfman  Amerika’da “beslenme dedektifi” olarak tanınıyor. 30 yılı aşkın tecrübesi ile temel sorunları hızlıca ortaya çıkararak, araştırmalara dayanan denenmiş stratejileri kullanan Dorfman, ebeveynlere olan desteğinde pedagog, psikolog, tıp doktorları ile yakın çalışmalar yapıyor. Lisanslı bir beslenme uzmanı olan Dorfman, Amerika’nın çeşitli bölgelerinde verdiği seminerlerin yanısıra Living Without dergisinde köşe yazarı ve Huntington Post’da blog yazarı.

*Kitap Mayıs sonu Doğan Kitap Anne Baba Akademisi bünyesinde yayınlanacaktır.

 

 


 

Ben henüz kitabını okuyamadım ama edindim. Sanırım okuduğum zaman her şey daha da netleşecek ama bugün çok güzel şeyler, ufuk açıcı konular konuşuldu. Vakit dardı, bu nedenle “her şey” ele alınamadı tabi ama omega-3 ve içindeki EPA-DHA değerleri, bunların faydaları, nasıl fayda sağlayacağı… Çocuklarda kulak enfeksiyonlarının, beslenme ile ilintili olarak artışı. Güneş koruma kremleri, bunların nasıl da işe yaramadığı, hatta deri kanserine daha çok davetiye çıkardığı, %90 D vitaminini kapattığı. Rafine yağların, bizim beynimizin nasıl da yapı taşı olabildiği…!!! Omega-3 yağlarına alerjisi gelişiyorsa çocuğun, yosundan elde edilen vejeteryan omega-3’leri tercih etmek gerektiği. Balık yağının balıktan daha iyi olduğu, çünkü ağır metalden arındırıldığı gibi konuları konuştuk. “Kitabı alın ve okuyun!” diyorum, çünkü o zaman her şey netleşecek diye düşünüyorum. Diyorum ya, vakit dardı ve çok sormak istediğimiz konu vardı. Hem not almaya çalışmak, hem soru hazırlamak vs. ancak birkaç şey aktarabilmemle nihayete ulaştı.

 

 

 

 

 

Unutmadan, çok merak ettiğim bir şey sordum Kelly’ye, daha önce yayınladığım Omega-3 makalesine istinaden; “Depresyonda olanlar için, günde önerilen 2000mg- 4000mg arası omega-3 kullanımı konusunda siz ne düşünüyorsunuz?” dedim. Kelly: “www.omegabrite.com adlı siteden, Harvard Üniversitesi’nde, depresyon için ne kadar doz omega-3 kullandıklarına bakabilirsiniz. Ben söyleyebilirim ki, çocuklarda 1 çay kaşığı, günde 2 kere, yetişkinlerde ise, sabah 3 akşam 3 kapsül olmak üzere 6 kapsül kullanılmalı! Hamile iseniz, DHA değeri EPA’dan daha yüksek olan omega-3 kapsülleri tercih etmenizi öneririm. EPA yüksek olunca, kan yoğunlaşıyor, bu da kanama riskini artırabilir.

 

 

 

 

Aklımda kalanları paylaştım ama Kelly, tabi ki bundan çok daha fazlası. Bu nedenle kitabı okuyup birbirimizle paylaşıma geçmek çok daha iyi olur diye düşünüyorum.

 

 

 

... ve bir sürpriz. Yorum bırakanlar arasından seçilecek 1 kişiye Kelly Dorfman’ın henüz raflarda yerini almamış kitabını hediye edeceğim. Çekilişi Random ile yapıp, 3 Haziran Pazartesi günü seçilen kişiyi açıklayacağım. O güne kadar yorum bırakmak serbest:)

 

 

 

 

 

 

… ve, bugün 3 Haziran 2013 Pazartesi söz verdiğim gibi, “Doğru Yiyecek Sağlıklı Çocuk” kitabının şanslısını açıklıyorum.

13. yorumu bırakan Gülgün, güzel günlerinde oku.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

14 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*