Bir annenin “Hissiyat Bildirisi”

Eren doğduğunda, şöyle bir baktım yüzüne, dedim ki; “Bunu ben mi yaptım? Nasıl bir şey? Çok mutluyum!”. (Tabi bunları kendime geldiğimde söyleyebildim)

Eren’e bakıp bakıp durumu kavramaya çalıştım hep, çok seviyorum ama garip bir sevgi, hem benim hem değil gibi, yatıyor yatağında elini eme eme.

Ben Eren’imi çok seviyorum ama yaşadıkça.

Hergün şifrelerimizi çözdük birbirimizin, hergün o kendini anlattı bana ben kendimi ona.

Hep dip dibe olduk, gecenin zifiri karanlığında, herkesler uyurken biz gözgöze olduk oğlumla, Yasin’le benim aramda güvenle dalar uykuya.

İşte öğrendikçe birbirimizi daha gerçek oldu sevgi.

O zaman dokunabildim ona duyduğum sevgiye.

O kadar gerçek ki…

Onu, kendi rızamla, sakince kucağımda uyutmayı tercih ettim, sallamadan, sarsmadan. Bazen ama, tamamen kendi isteğiyle, yerinde kendi başına uyumak istediğini anlattı bana. Koydum yerine, eme eme emziğini uyudu öyle zamanlarda da.

Öyle anlattı ki kendini bana, “Bebek olabilirim, ama ben Eren olarak, otonom bir bebeğim ve kendi kendime kalmak istediğim zamanlar, uykuma tek dalmak istediğim zamanlar olabilir…”

Bu zamanlarda da saygıyla eğilip, çekildik köşemize.

O, sürekli konuşan, bir şeyler anlatan, kitaplar okuyan bana, konuşmaya başladıkça “aaaaaaaaaaaAAAAAAAAAaaaaaaaaUUUUuuuuuuu” diye, sesini duyurdukça bana, dinleyebildikçe onun bıdıbıdılarını daha da sevdim Eren’imi, “Ne güzel sesi varmış oğlumun” dedim.

Hep kucağımda olmasını istediğim, kucakta dolaşmaktan ayrı bir zevk alan çocuğu, sırt ağrılarım nedeniyle bir yerlere koyduğumda (Yatağı, koltuk tepesi, yerdeki örtüsü, mama sandalyesi…) o da saygıyla eğildi, razı oldu haline.

Tekerlekli yatağıyla ya da şimdi mama sandalyesiyle evin her yerine taşıdım, hep dokundum ona, elini tuttum, gözünün içine baktım hep. Teşekkür ettim saygısına hep.

Biraz manyak bir anne olma yolundaki kilometre taşlarım olabilir bunlar.

Umrumda değil açıkçası.

Hissiyatımı paylaşmak istedim.

Sevgiler Derya’dan

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*