Dikkat Yatak Odası!

Doğumu yaptın ve eve geldiniz.

 

Geniş ailen de sizi bu süreçte yalnız bırakmadı. Aralarından 1 ya da 2 ya da 3 gönüllü, sen toparlayana kadar, (Bu, literatürümüzde 40 güne tekabül ediyor) sizin evde kalacak. Sana destek olacak, bebeğin dudağının ucunu memene değdirdiği anda tavan yapan susuzluğunu giderecek, yemeğini pişirip, ziyaretçileri kabul edecek ve daha nicesi… Yani işi çok zor, çok yorulacak. Tüm bunları severek yapacak muhtemelen.

Bebek gece ağladığında, uykusunun en derin yerinde fırlayıp, daha gözleri kapalıyken gelecek bebeğin yanına. Her şey ne kadar da güzel değil mi?

… Ama bebek, muhtemelen, senin yanındadır ve kocan da muhtemelen bebeğin yanında, yani hepiniz bir odadasınız, bu odanın adı: YATAK ODASI!

 

Bebek ağladığında odaya giren kişi her kimse, muhtemelen sen yorulma, varsa eğer, dikişlerin acımasın, panikleme diye imdadına yetişmek amaçlı geliyor olacak odaya, inan başka bir derdi yok. Yoksa deli mi, tatlı mı tatlı uykusunu bölsün de, sıcacık yatağından çıksın da taaaa sizin odaya kadar gelsin?! (Taaaa diyorum, çünkü uykudan kalkıp atılan her adım X 10 adım’a eş değer. Boşuna değil benim ayağımın ucundaki yatağa kalkmaya üşenip de Eren’i bizim yatağın kadrosuna alışım;)

 

NOT: Bazı yakın aile fertleri, çocuğu düşürmüş olabileceğin için, ona bakamayacağını düşündüğün için, sütünün yetmediğine kesinlikle inandığı için de geliyor o YATAK ODASINA. Biz iyi tarafından bakıyoruz tabi! İçeri giren her kim ise, sizi basmak gibi bir derdi yok yani.

 

İşte burada bir ayrıntı var!

 

Yine muhtemelen, DAAAN diye odaya giren geniş aile ferdi,

o Ya, sen yeni doğum yaptın diye, kesinlikle cinsel bir yaklaşımının olmayacağından emin.

o Ya, (Gözünü açamadan sizin odaya koştuğundan) gözünün hala kapalı olmasına güveniyor.

o Ya çok cesur.

o Ya da bunların hiçbirini düşünmemiş, sadece ve sadece bebeğin ağlamasına odaklanmış bir saflıkta ve yine sana destek olmaya adanmışlıkla giriyor o odaya.


Sebep her ne olursa olsun, yatak odana giren geniş aile ferdini destura davet edebilirsiniz.

 

Nasıl mı?

o Uygun bir dille konuşarak.

o Geniş aile ferdi eşinin akrabasıysa (Ki dolayısıyla senin de akraban oluyor ama bazen senin konuşman hoş algılanamayabiliyor) eşinin uygun bir dille konuşması.

o İkiniz de bu konuşmayı yapmak istemiyorsanız buradaki fosforlu bantlarla, kapınızın üzerine “DİKKAT YATAK ODASI” ya da “ÖZEL ALAN” ya da “GİRMEDEN ÖNCE İKİ KERE DÜŞÜN” ya da “KAPIYI ÇALIN” ya da canın ne isterse not düşüp sessizce bekleyerek.

 

Muhtemelen anlayışla karşılanacaksınız, aksi bir durum söz konusu olursa da mesuliyet kabul etmiyorum.

 

Onların işi de zor!

 

Sen eve girdiğin anda giriyorsun yatak odasına ve belki 5-6 gün sadece tuvalete gidebiliyorsun. Yemeğini bile orada yiyorsun (5-6 gün dedim ama bu sadece kendi deneyimim), e haliyle senin yatak odası yol geçen hanına dönüyor, ziyaretleri bile orada kabul ediyorsun bu sürede. En yakın arkadaşın geldiğinde yanına uzanıyor, öyle sohbet ediyorsunuz filan.

Zor yani ama çözümsüz değil. Destur şart! 🙂


 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

2 yorum

  • 2 sene önce oğlumda aynen bunları yaşadım ve pek muzdarip oldum bu durumdan. Şimdi 2. Bebegime hamileyim ve bu olaya kesin çözum bulmaliyim. Allah yardımcım olsun 🙂
    Elinize sağlık güzel Bir konu..

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*