Doğum yaklaşırken

36. haftanın içindeki şu günlerde, tüm gebeliğim boyunca yaşadığım uyuşukluğun sonucunu yaşıyordum sanki 2 gün önce.

 

 

 

Ne çantam hazır, ne geceliğim, ne süsüm püsüm… 

 

 

 

Salı sabahı, Eren’de “Evet geliyor” dediğim zamankinden daha fazla bir dalgayla sakin kalıp (kalmaya çalışıp), günü geçirdim. Zaman zaman artarak sürdü, zaman zaman kesildi. Değişikti. Biraz panikledim “Hiçbir şeyim hazır değil, hastane çantası daha ortada yok, nasıl organize etsem…” vs diye ama neyse ki gün öyle geçti. Yasin de yanımdaydı ve hemen beni boş bir odaya aldı, sakin sakin, “Ayaklarını uzat ve sakin ol” dedi. Onun rahatlığıyla ben de kendime geldim azıcık. İkimizin yüzünde de bir gülümseme, heyecan. Merak ediyoruz ve artık evet, bekliyoruz, gelse sevineceğiz belli, halbuki biraz daha kalması daha iyiyken…

 

 

 

 

 

Bebeğin kıyafetlerini zaten yıkayıp ütülemiştim. Hepsi hazırdı ama benimkiler hazır değildi. Eren’e nevresim takımı almam gerekiyordu, Eren’inkileri bebeğe kullanacağım çünkü. Öyle çok acil bir ihtiyaç değilmiş gibi duruyor ama Eren 2 kere çişini kaçırsa, elde kalıyor 1 nevresim takımı, ki bu her an olabilir ve nevresimsiz kalmak ya da çözüm üreteceğim diye çift kişilik koca takımları serip de, bir de onları yıka-ütüle yapmak istemiyorum. Salı gecesi çantayı hazırlarken ne kadar da rahat olduğumu düşündüm. Eren’de 2 ay önceden, koca bir valiz hazırlamıştım. Şimdi küçük bir çanta hazırlıyorum. Kolsuz ve kısa kollu yenidoğan badyleri, çorap (Kesin giydirmem ama), eldiven, şapka, bebekliğimden kalma kundak, peştamal (Bebek için edindiğimiz, üzerini örtmek için kullanacağımız türden), ana kucağı, burun aspiratörü. Burun aspiratörü çok önemli, özellikle Bebedor marka tercih ettim yine, Eren’de de ilk zamanlar hep onu kullanmıştım, sonra kaybolunca başka markalar denedik ama hiçbiri işe yaramadı. Bebedor marka burun aspiratörünün, ucu hem uzun, hem yumuşacık olduğu için, bebeğin burnuna yerleştirirken tedirgin olmuyorsun ve neredeyse tek hareketinle sonuç alabiliyorsun. Diğer markalar (Hepsini denemedim ama) nedense çok sert ve ucu kısacık. Dipteki salgıyı alman mümkün değil ve bir sürü hamleden sonra bebeğin burnu tahriş oluyor. Tahriş oluyor ve sonuç: Negatif. Burundaki küçük bir salgının bir anneyi ne hallere sokabileceğini bildiğimden, bu ürünün, benim için hayati önemini vurgulamak istedim.

  

 

 

O titrek oyuncakları da hemen taktım takıştırdım 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kendime gelince; terlik, hastaneden çıkarken giyeceğim elbise, iç çamaşırları, tarak, makyaj çantası (Fotoğraflarda azıcık normal çıkayım istiyorum), beni rahatlatan müzikleri yüklediğimiz flash ve canım radyom, lavanta yağı, pilates topum, diş fırçası, diş macunu, gecelik! Eren’de hangi geceliğimi yedek olarak koymuştum valize hatırlamıyorum. Şu an görünürde 1 tane var. Yetmez- yetmeyebilir. Hmmm Yasin için yedek kıyafet.

 

 

 

 

Yine hemen, Tuniko’dan Wrap Sling siparişini verdim, heyecanla bekliyorum.

 

 

 

…ve yine, tam da organize olmaya çalışırken, iki girişimci anne olan Ezgi Akıncılar ve Duygu Badur, “Hazır henüz hastane çantanın da hazırlığı bitmemişken…” diyerek, göz nuru markaları Happy Milk emzirme ürünlerinden bir hediyelerinin olduğunu müjdelediler. Sanki 2 gün önce, tüm evren benim organizasyonuma çalıştı.

 

 

 

 

Serda ablacım, canım arkadaşımın ablası, görümcesiyle, bebek kurabiyelerimizi hazırlayacaklar. Görümcesi Filiz, Şehr-i Masal markasıyla harika pastalar yapan, marifetli bir pastacı. Her şeyi kendi yapıyor:)

 

 

 

 

Görümcem- ablam, gecelik yedeklemesi konusunu halledip, ucu açık her konuda devreye girmek için benden haber bekliyor, şimdi konuştuk, emzirme minderini de getirmiş, sağ olsun. Aynı şekilde canım ablacığım da tetikte. O daha çok Eren konusunda devreye gireceği zaman için hazır olacak. Eren, ablamlayken hizadan çıkmıyor kolay kolay. Sanırım “Her şey kontrol altında” havası esmesi, onu rahatlatıyor. Bizim olmadığımız zamanlarda ucu açıklık, Eren’i kontrolden çıkarıyor, bu da en çok onu hırpalıyor zaten. Bu konuda görümcem de çok başarılı ama kendisi biri daha küçücük, biri 6 yaşında 2 çocuk annesi olmasının yanında, aynı zamanda bir iş kadını. Eren konusunda kayınvalidem ve ablam ve Odabaş ailesi de güçlerini birleştirip bize destek olacaklar. Sağ olsunlar.

 

 

 

 

 

Hem Yasin’in, hem de benim Eren’in yanında olmayacağımız 1 ya da 2 gün, en çok da bizi tedirgin ediyor. Eren de gelecek hastaneye zaman zaman ama, yine de tecrübe etmediğimiz bir şey olduğundan… Ne bileyim!

 

 

 

 

 

Şimdi, hastane tipi süt sağma pompası kiralaması kaldı. Medela Lactina Select süt sağma pompasını düşünüyorum bu anlamda da. Kullananlar varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

 

 

 


Hurma! Çok mühim. Oksitosin salgılattığından, hem doğum dalgalarını kolaylaştırması hem de doğumdan sonra süt salınımı için çok gerekli olduğunu düşündüğüm bir meyve.

 

 

 

 

“Doğum sancıları gece vakti gelir de, Eren’i nasıl yaparız?” diye düşünüyorduk dün Yasin’le. “Uyanınca bizi görememek nasıl hissettirir? Bu durumu nasıl atlatır?” vs. Hemen ablamı ve annemi ararız, onlar gelince biz çıkarız, sabah uyanınca, “Kardeşin geleceği için annenle baban, doktorun yanına gittiler ve kardeş tatili başladı” açıklamasını duyar, durumumuza göre yanımıza gelir, bizi görür ve belki halasına geçerler, sonra da evimize. Kardeşi doğunca yine gelir, kardeşinin ona getireceği balonu alır:) (Şimdiye kadar çocuğa ne aldıysak “Bunu sana kardeşin gönderdi” dediğimiz için, kardeşinin getireceği bir şey bırakmadık. Elde kaldı balon. E yeter…) Şimdilik böyle bir senaryo yazdık Yasin’le. Bakalım ne kadarını oynayabileceğiz?!

 

 

 

 

Şimdi, bugün, bebeğimin 12mm olan böbreklerine yakından bakmak için dopplere gideceğiz. Bir de sezaryen kesiğine bakacaklar ne durumda diye.

 

 

 

 

36. haftada son durumumuz budur. Bir sonraki yazı doğumumu mu anlatır dersin? Bilemiyorum, göreceğiz.

 

 


 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*