El Ayak Ağız Hastalığı

Son günlerde çocuklar arasında epey popüler olan Coxsackie ve Enterovirus isimlerinde iki virüs var.

 

 

Bu virüsler, ana-babaları, "Çocuğum suçiçeği çıkarıyor" yanılgısına düşürecek kadar suçiçeği kılıklı ama sadece el- avuçiçi, ayak altları, ağız kenarları, ağız içinde aftlar ve boğazda ağrı şeklinde başlayıp halsizlik ve ateşle seyrediyor. Eren'in yumurtalıkları ve popo kısmında da görüldüler.

 

Bizde 16 Haziran 2012 Cumartesi günü başladı döküntüler, ağız içinde olan biteni bilmiyorum, açmıyor ağzını, e cümle de kuramadığından "Ağzımın içi acıyor" da diyemiyor ya da bunu hissettirecek herhangi bir beliti vermiyor ama dışarıdakiler yukarıda paylaştığım gibi.

 

"Suçiçeği çıkarıyor, yaşasın, erkenden geçip gidecek hayatımızdan" derken meğer değilmiş suçiçeği. Bu arada bu tespiti doktora giderek yapmadım, okulundaki iki arkadaşı suçiçeği oldu sandıktan sonra birkaç doktor gezmişler ve el-ayak-ağız hastalığı olduğu ortaya çıkınca, Eren'de de aynı belirtiler peyda olunca teşhisi bizzat koydum. 

 

3 günü sıkıntısız atlattık ama sanırım sürekli banyoya girip, balkona koyduğum kovalarca suyla oynamasından kaynaklanmış, çünkü dün okula götürdüğümde ateşlendi. 38,5 ile başlayan ateş en az 37,4'e düşüp 38,8 ile ayyuka çıktı, çok şükür ateş düşürücüye gerek kalmadı. Zaten bu hastalığın ilacı da yok, kendiliğinden geçiyor ve viral bir hastalık olduğundan antibiyotik kullanımının hiç faydası olmuyor, (Panikle antibiyotiğe sarılanlar için) sadece çok yüksek ateş durumunda ateş düşürücü öneren doktorlar var.

 

Eren'i ateşle kreşten aldım ve eve kadar halsiz, baygın haldeydi, uyudu "ıhı ıh ıhı ıhhh" diye diye… Eve geldiğimizde halsizliği ve ateşi devam ediyordu, sürekli "Kocak" istediğinden tuvalete bile giremedim ve can havliyle banyoya soktum kendisini. Meğer çocuk bunu bekliyormuş, kendine geldi, bildiğin yine "cıs tuttu" tekrar halsizleşmesi 2 saatini aldı, zaten o zaman da uyudu. Gece süren ateşinden sabah eser kalmamıştı. 

 

Panikleyip ateş düşürücü vermediğim için kendimi pek bir sevdim, çünkü zaten kendi atlattı. Ateş bazen illa düşürülmesi gereken bir durum değil. Sık sık yapılan banyo ile üstesinden gelinebiliyor.

 

Ayça'nın Erin'i de El-Ayak-Ağız hastalığı zedelerinden. O da anlatmış yaşadıklarını, bir okuyun.

 

Tüm çocuklar kolayca atlatsın hastalıkları umarım.

  

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

12 yorum

 • Bize de dün kondu bu teşhis. Biz de ateş,halsizlik vs yok şimdilik.Olmasın diye dua ediyorum. Biz de yoğun olarak bacaklarda ve daha az olarak kollarında var döküntüler. Kulak kepçelerinde bile var.Dün doktora gittiğimizde ellerinde zar zor bir kaç tane buldu, ayak tabanında da bir kaç tane çıkacak gibi dedi ve son günlerinden modası olduğu için belki de bu teşhisi koydu. Bakalım nasıl seyredecek bizim ki?

  Cevap Yaz
 • biz de bugün döküntülendik. boğaz ağrısı yada ateş yok… keyfi yerinde sayılır ama mızmızlık var biraz… evde bir de kardeşimiz var 6 aylık… inşallah ona bulaşmaz… geçmişolsun herkese… bir hastalık daha öğrendik… allah beterinden korusun…

  Cevap Yaz
 • biz atlattık, oğlumdan çok benim döküntülerim vardı ve inanın acısı inanılmazdı, 1 gece el ayak yanmasından uyuyamadım, el ve ayaklardaki su toplamış yerler nasıl sızlıyordu, saç diplerimde bile oldu, günlerce boğazlarım ağrıdı, oğlum aras daha hafif atlattı, ağzının içinde daha çoktu onunkiler, su çiçeği olduk diye gittik doktora biz de, doktor hemen anladı tabi,salgınmış çok,  3 güne geçti ama sızılar ağrılar, daha önce hiç duymadığım bişeyin ilk kendi başımıza gelmesi kötü tabi, ama böyle zararsız olsun yeter ki…

  Cevap Yaz
 • biz cok agır gecirdik boyle hafif gecirenlere ınanamıyorum.acaba benmi panikim bilemedim.cok atesimiz olmadı ama benim oglum felaket huysuz huzursuz ve agzını aca aca agladı.cocugumu tanıyamaz anlayamaz oldum.bir cocuk hiç susmadan durmadan aglarmı?aynen oyleydik.zırtec surup pirofen fitil tantum ve piraldyne kullanıyoruzbugun 5.gunun gecesi ve ben yarın oglumun mutlu uyanması için dua ediyorum:( ayakları ozellikle parmak araları su toplamıs muhtemelen o bölge acı veriyor.insallh yarın ıyılesiriz.allahtan herkese sifa diliyorum….

  Cevap Yaz
 • benimde 4 yaşında oğlum kuzeyde önce ateş boğaz kızarmasıyla doktora götürdük antibiyotik başlattı fakat sonraki gün ağız kenarları el içleri ve ayaklarında kızarmalar oldu biz suçiçeği sandık tekrar doktora götürdük ve al ayak ağız hastalığı olmuş dedi ilk kez duydum bu hastalığı iştahta bayağı azaldı bol bol sıvı verin dedi doktorumuz 2 tane şurup verdi 5-10 gün arasında geçer kreşe göndermeyin bulaşıcıdır dedi şimdi iyi fena değil ama korkuttu bizi inşallah bizede bulaşmaz oğlumda biran önce iyileşir herkese geçmiş olsun

  Cevap Yaz
  • Ben de simdi ondan bahsedecektim size.Biz hic ilac kullanmadik,istah kesiliyor otomatik hastaliklarda zaten.ve olmasi gereken o.Yedirmeye calismayin. İlacsiz da.atlatiliyor,surup ne icin verdi doktorunuz bilmiyorum ama sık sık banyo, bol sıvı alimi yeterli geldi bize

   Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*