Havuza girmek istiyorsun ama kostümün uygun mu bakalım!

1,5 yaşındaki çocuk havuza hangi kostümle girer? sorusuyla başlayarak, tüm tıkları bunu yanıtlamaya adayacağım, pardon yanıtını aramaya bulmaya…

 

 

Önce seçenekler:

1- Bez ile

2- Mayo bebek bezi (Ki tazyikle işendiğinde, bir hamle de bile her zerresi dolan bezin çişi muhafaza edemediği söylentiler arasında, e kakayı muhafaza için 1. madde de yeterli o halde. NOT: YAZILI DÜŞÜNÜYORUM)

3- Bildiğin çıplak (Mahremiyet duygusunu geliştireyim kaygısında değilsen çıplak da sokarsın havuza, ancak gözden kaçırmaman gereken ihtimaller silsilesi hususunda önceden uyarayım isterim: En gıcığından başlamak gerekirse, havuzda yüzen kakayı yakalama çabaların ve tüm bu çabalarının sonuçsuz kalabilme ihtimali. Sonuca ulaşabilsen bile, havuzun çevresindeki kişi veya kişilerce çıkan arbedenin önüne geçememe ihtimalinin yanı sıra darp alma riski. Bir sürü siniri bozulmuş insanın, kusmak üzereymişçesine suratına bakıp "Eeee, sayenizde biz bu gün havuza falan giremeyeceğiz yani, bravoooo, PES, hayret bişiii… Niye sokarsın çocuğunu böyle havuza ki?" gibi, zaten anneliğin üzerinden edebiyat yapmaya meraklı   bir gurup insanla karşı karşıya kalırsın. "Bütün havuzu boşaltsalar, temizleyip tekrar doldursalar, nereden baksan 10 saat, ayyy inanmıyorummm yaaaa" gibi yorumlarıyla anneliğin üzerinden matematik de yapabilir bu aynı gurup insan.)

Ki haklıdır da, kırk yılın başında bir "Havuza gireyim serinleyeyim…" diye bir yere gidip, havuzun yüzeyinde usul usul yüzen bir kakayla karşılaşmak istemez kimse.

 

Kostüm seçenekleri yaratıcılığınızın deryası ile genişletilebilir.

 

 

Aşağıda anlatacağım yerde, yukarıda anlattığım gibi bir olay yaşandı, bundan 3-4 sene önce ayrıca! Bunu da belirtmeden edemeyeceğim, yetişkin havuzunda kaka avcısı insanlar canlarını dişlerine takmış, o günü, havuza girilebilir kılmak için ellerini çabuk tutmaya çalışıyorlardı. Kimse "Gık" demedi ve bence de olması gereken buydu. Neden konuşsunlar ki, herhalde o çocuk da, annesi de bunlar olsun istemezdi, ayrıca anne-baba her şeyi önceden hesap edemeyebilir. Tamam, belki bu gibi yerlerde bu gibi ihtimaller düşünülmeli, belki onlar da düşünmüştü ama bir anlık dalgınlıklarına geldi. Nerden bilebiliriz söyler misiniz?

 

 

Geçtiğimiz pazar günü, 20 aylık olana kadar havuza sokmadığımız, hatta sokmayı da düşünmediğimiz Eren yavrusu, teyzesinin havuz sefasına daha fazla seyirci kalamayarak yetişkin havuzuna, teyzesinin kucağında ve temiz beziyle girdi. Olay, Bayramoğlu, Basın İlan Kurumu'nun havuzunda gerçekleşti. Basın İlan Kurumu, çocukluğumun geçtiği, çocukluk arkadaşlarımın olduğu, daha Eren kadarken her yaz gittiğimiz ve çok sevdiğimiz bir tatil köyü. 

Bu kısa bilgiden sonra konuya geri dönüyorum hemen. Yetişkin havuzunda usul usul eğlenen Eren ve teyzesini uzaktan gülen gözlerle izliyorum ben tabi, o sırada yanlarına, tanımadığım, tanıdığımda da memnun olmadığım bir havuz görevlisi geliyor ve bir şeyler söylüyor, duymuyorum ne dediğini ama ablamla göz göze geliyoruz. Ablam "Eren'in altını değiştir" diye işaret yapıyor. 50 metre mesafedeyiz ve ben havuza varana kadar, aynı havuz görevlisi tekrar gelip, çocuğu hemen havuzdan çıkartması gerektiğini söylüyor ablama, hem 6 yaşından küçük olduğu için, hem bezli olduğu için (Makul gelebilirdi, üslubu düzgün olsaydı tabi).

 

 

Bunu söylüyor olması acayip olmayabilirdi, hangi durumda? Usturuplu olduğu durumda ama kendisi "Ustutup"tan nasiplenememiş olduğundan ablamı ve beni ciddi anlamda sinirlendirdi. 

 

 

"Neden çıkaracağım çocuğumu?" diyorum.

 

"Bezli" diyor.

 

"Ne giydirecektim?" diyorum.

 

"Valla ben bilmem, bezli olmaz, bezi çıkarın o zaman. Zaten 6 yaşından küçükler yetişkin havuzuna giremez! Mayo giydirin…" (Akıl vermece)

 

"Bezi çıkarırsam ve bu çocuk kaka yaparsa, o kakayı temizleme, havuzu arındırma konusundaki çözümün ne? Ayrıca mayosu yok, bezin de şu aşamada mayodan bir farkı yok, tek fark dış görüntüsü ve bezin yüksek debili suya maruz kaldığında şişme özelliği…" diyorum. 

 

 

NOT: Havuz kurallarının havuzun girişine asıldığı yıllarda ben de 6 yaşından küçüktüm ve havuz kapısından annem ya da babam olmadan giremiyordum. Bu kural bunun için geçerliydi. "Havuzun kapısına ebeveynsiz gelme!" demekti yani. Yani, çocuğunuzla birlikte siz de yetişkin havuzundaysanız, çocuğunuzun dibinde, gözlemdeyseniz problem yoktu.

 

 

"Ben anlamam çıkarın havuzdan, misafirler rahatsız oluyor" diyor.

 

 

NOT: Misafirler, "Çocuğun bezi temiz mi acaba?" kaygısına kapılabilir tabi ama eğer pis bezle çocuğu havuza sokacak olsaydım, pek tabi bezsiz sokmayı da göze alırdım ve sürekli bezini değiştirmezdim. Ayrıca en pis deniz, en temiz havuzdan daha temizdir tezini hatırlatarak, bebeğimin bezinin temizliği konusunda kaygılar taşıyan ve bebeğimi bu kadar gözlemleyen insanların hassasiyetimi de gözlemlemelerini beklerim. Bu beklentim karşılıksızsa da en azından susmayı becerebilmeleri gerekir.

 

"Biz de misafiriz burada, lütfen uzaklaşır mısınız? Sizinle tartışmayacağım, bizi şikayet edin lütfen" diyoruz ablamla hep bir ağızdan.

 

 

"Ben de sizinle muhattap olmayacağım" diyor.

 

 

Tartışmanın bir bölümünde adamın üzerine doğru bir adım attığımı hatırlıyorum. Evet, bazen çok sinirli olabiliyorum. Kurallar ne kadar saçma olsa da; söyleme şekli, uyarma biçimi, her şeyi kabul edilebilir kılacakken, insanların işlerini daha da zorlaştırmasını anlamakta güçlük çekiyorum.

Adamı ablamla püskürtüyoruz ve yönetimden bir beyefendi geliyor. Çok muntazam bir şekilde iki tarafın dertlerini masaya yatırıp konuşuyoruz. Beyefendi ile konuşurken "G." yine lafa karışınca "Sen sus!" cevabını aldı gayet ciddi bir dille, yönetimdeki beyefendiden. "G." insanının üslubu ile ilgili de gereğinin yapılacağını paylaşması evet, içimi rahatlattı. Tartışmanın sonuna doğru elim ayağım titrediğinden tümünü aktaramıyorum, zira o sırada küçük bir hafıza kaybımsı bir şey yaşadım.

 

Hemen sonra, çocuğu küçük havuzunda yüzen bir anne geldi ve "İsterseniz, yani eğer yanınızda yoksa mayo bebek bezlerinden verebilirim" dedi. Sağ olsun. Teşekkür ettim

 

Garibim Eren yavrusunun da ilk havuz macerası böyle renkli görüntülere sahne oldu. 

 

 

Şimdi baştaki soruya dönelim: 1,5 yaşındaki çocuk havuza hangi kostümle girmeli? 

 

 

Bence, yani biz Taşdikengiller ve çevresince, bildiğin bebek bezi ile girebilir, bu bez sürekli değiştirildiği sürece sorun da yaşanmaz ama sinirleri zorlanan bir aile, bezi takıp üzerine de mayoyu geçiriverir ki bu da dürüst bir davranış olmaktan çıkar. Bu insanlar için dürüstlüğün pek de bir öneminin olmadığının da altını çizmeliyim. 

 

 

Bu karşı görüş sadece havuzda kucak kucağa yürüyen Eren ve teyzesi için değildi, boyu yaşıtlarına göre daha uzun, 3,5 yaşındaki, üstelik bildiğin mayolu çocuk ve babası için de geçerliydi. Adam "Şaşkınım, ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum, ben çocuğumun yanındayım zaten" diyebildi ancak ablam ve benden fırsat bulduğu anlarda. 

 

 

Ayrıca "çocukla havuz kuralları" konusunda çok da tecrübe sahibi değildim o güne kadar kadar. Yani çocukken çok fazla tecrübem olmuştu tabi; her havuza atladığımızda havuz görevlisi Ramazan'dan azar işitirdik, "Etrafa su sıçratmayınnnnn!" diye bağırırdı bize; duş almadan havuza girmek yasaktı ve bizim için duş almadan havuza girmek heyecandı, yine azar işitirdik. Nerede yasak, orada bizdik havuz snırları içinde.

 

 

… ama bir anne olarak, gerçekten dışarıdan bir gözle bakamıyorum. Dışarıdan nasıl görmek ister insanlar bilmiyorum, çok da aldırmıyorum. Aldırmayıp çocuğuma "Aaaa tuvaletin mi geldi? Koş havuza yap" da demiyorum elbet. 

 

 

Havuz konusunda kostüm önerileriniz varsa alayım.

 

 

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

6 yorum

 • Mayo bezlere hemen hemen kimse ses çıkar mıyor. Normal bezler çok şişip kısa bir süre içinde içindeki jeller ortalığa saçılabiliyor o yüzden pek çok yer normal beze izinvermiyor. Ayrıca mayo bezin çişi tutması imkansız ötesi sadece göstermelik 🙂 Çocuk bir kere işese tüm çişi emecek kadar içinde madde yok :))
   

  Cevap Yaz
 • Walla ben bizim bahceye kurdugumuz cocuk havuzuna bir tek mayosuysa yada kilotla sokuyorum. Ama arkadasi geldiginde  cocuk havuzuna soktugumuzda bile  deniz-havuz bezi giydirtiyorum herkese. Normal havuza gittigimizde havuz-deniz bezleri giydiriyorum. Biraz pahalli ama ciside kakayida disari cikarmiyor. Hemde normal bez gibi suya girince 98769 kilo olmuyor, cocukta rahat hareket edebiliyor. Simdi bende gorsem bezsiz havuza sokuldunu bende sinirlenirdim cisinimi yapti, kakasinimi yapti birde benim cocugum yuzucek ayni havuzda diye. Herkes icin bez en sagliklisi:)

  Cevap Yaz
  • Deniz havuz bezleri dediginin o kadar sismeme sebebi,iceriginde normal bez kadar emici kapsul olmadigindan olabilir mu? Kullanmadim bilmiyorum ama dalis icin giydigin kuru kiyafetler bile cisi disari cikaroyor…

   Cevap Yaz
 • Özel yapım bezler en uygunu. Üstelik o bile bir miktar dışkı ve idrar kaçırılmasına neden oluyor. Diğer insanların sağlıkları açısından en hijyenik olanı tuvalet kontrolü olmayan çocukların farklı yöntemlerle serinlemesi. İshalden çocuk felcine kadar bir çok mikrop dışkı ile bulaşıyor çünkü.
  Dr. Z. Selimoğlu
   

  Cevap Yaz
 • Kesinlikle 5-6 yaş öncesi çocukları büyük havuzlarına sokmamak gerekir. Havuz bezleri göstermelik, sadece görüntüyü kurtarıyor.
  Dr. Teoman Uğurlu.

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*