Karnabahar Çorbası

Facebook hesabımda sansasyon yaratan, kiminin “ıyyy” kiminin “Eren’e yazık!” dediği karnabahar çorbam, halka sunuma hazır. Bir gün onlara bu çorbayı pişireceğim ve söylediklerine pişman olacaklar. 🙂

Efendim, aslında sebzeleri meyveleri taze tüketme taraftarı olsam da, zavallı karnabaharcık buzdolabını bekliyordu kaç gündür.

 

Dün akşam Eren’i servisten alıp eve gittim, çocuk aç ve dolapta bir tek, bir gün önce yapmış olduğum salata var. “Ne yapsam” diye dolabı açtım, baktım karnabahar oradan sinyal veriyor, “1 gün daha beni yemezseniz bozulacağım ona göre…” dercesine.

 

Kırmadım kendisini.

 

Malzemeler:

 

1 orta boy soğan

1 havuç

Yarım karnabahar

1 su bardağından biraz az kırmızı mercimek

2 çorba kaşığı organik tam buğday unu

4 diş sarımsak

İsteğe göre deniz ya da kaya tuzu

 

 

Soğan ve havuçları küp küp doğrayıp zeytinyağında şöyle bir kavurdum, küçük parçalara böldüğüm karnabaharı da ekleyip kavurmaya devam ettim ve 2 çorba kaşığı unu da ekleyerek harmanladım. Yıkadığım mercimekleri de bu karışıma kattım ve kaynar suyunu ekledikten sonra, 2 diş sarımsak doğradım içine. Düdüklüde pişirdim bu çorbayı. Pişme süresi kısaydı yani.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piştikten sonra da 2 diş sarımsak daha ekledim, tabi yine küçük küçük dilimleyerek.

 

En sonunda da, kaşıkla, iri kalan parçaları ezdim. Ben rondo kullanmıyorum mümkün olduğunca, çünkü hızlı parçalama yöntemi, zaten pişerek azalan besinin değerini yerle bir ediyor.

 

Yasin çorbayı içti ve “Çok güzel olmuş, ne koydun bunun içine? Şekerli bir tadı var.” dedi. Yasin öyle sebze insanı da değildir üstelik. Yani çocuklar için de cezp edici bir hal alabilir böylelikle karnabahar ve karnabahar çorbası. Bana gelince, ben de “Ayyy bir karnabahar çorbası olsa da içsem…” demedim hiç, öyle çok sevmem yani, damağıma uygun mu değildir nedir!? Neyse, sabah Yasin çorba içmek isteyince, ben de eşlik ettim.

 

Sunumda da üzerine dereotu serptim, çok yakıştı valla.

Evet, gerçekten çok lezizdi…

 

Afiyetle şekerim.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*