Prof. Ahmet Aydın

Eren’in doktoru Hülya Sonugür’ün görevi bırakmasından bu yana, uzun süredir Eren’i götürmek istediğim ve tüm zorluklarına rağmen, bir çok profesörün muayene etmeyi bıraktığı Cerrahpaşa’da canla başla çalışan Prof. Ahmet Aydın’a götürdük Eren’i geçtiğimiz haftalarda.

İlk görüşmede Eren dışarıdaydı, ben anlattım o dinledi. Eren bitti, kendimi anlattım, “Ben çocukla ilgili görüşürüm hanıııım” demedi yani, bana da, Eren’e de tahliller yazdı, yaptırdık ve Eren’de demir, D vitamini eksiği çıktı, takviye verdi.

 

“Evde pilav yapmıyoruz, çok nadir makarna ama özellikle pilavı görünce başka hiçbir yemeği gözü görmüyor” dedim.


“Şeker bağımlılığı böyle başlıyor” dedi.

 

“Okulda balığın ya da başka bir yemeğin yanında pilav varsa, raporunda hep ‘Sadece pilav’ yedi yazıyor” dedim.

 

“Okullar için pilav pişirmek kolay ve hesaplı bir yöntem, aslında hiç gerekli değil ama bunu yapıyorlar. Siz evde pirinçli, makarnalı beslenmiyorsanız bir yerde koruyorsunuz demektir. Onun için ayrı yemek pişirmeyin, siz ne yiyorsanız o da onu yesin. Siz sağlıksız besleniyorsanız o da öyle beslenecektir, engel olamazsınız ya da bir yere kadar engel olabilirsiniz.” dedi.

 

Yani “Gönlün el veriyorsa sağlıksız beslenmesine devam et, yok el vermiyor diyorsan sen de beslenmeni düzenle”nin Ahmet Aydın’cası…

 

Demir eksikliğini bekliyordum açıkçası, çünkü biz Eren’e hiç demir damlası vermedik. Bunun için, demir damlasına ek olarak; et yemesini, et yerken yanında, -yeşillik demir emilimini artırdığı için- mümkünse yeşillik yemesini önerdi. “6 ay 2 yaş arası, %80 demir eksikliği ile karşılaşıyoruz” dedi.

 

“Yoğurdunuzu mutlaka evde mayalayın” dedi.

 

Hepsinde değil ama genellikle şurup şeklinde omega-3 alımının, 1 ölçek şuruba 3 kapsül hapın denk olması nedeniyle daha etkili olacağını söyledi. Özellikle ekledi, “Bu hepsi için geçerli değil” diye!!!

 

10.34 çıkan insülin değerim için referans aralığı 0-17 yazıyordu raporda. Yani bu durumda benim insülin değerim normal! Ahmet Bey ise, referans aralığının üzerini karalayıp “0-5” yazdı, “Budur bunun referans aralığı” dedi. Bu referans aralığına göre yüksek kalan insülin değerim için; “Un ve şekeri hayatınızdan çıkaracaksınız. İnsülini düşürmenin tek yolu diyettir. Meyve bile tüketmeyin hatta, sadece ekşi elma ve kivi olabilir, onun haricinde meyvede de çok kontrollü olmanız gerekiyor.” dedi.

 


… ve devam etti, “Acıktıkça su için, sürekli bir şeyler atıştırmayın!” Ben midemde ülser ve gastrit olduğunu ve mide ağrısının açlık yansıması yarattığını söylediğimde, “Çok yanma olursa, kabuklu kuruyemişlerden yiyin ama abartmayın ve yine bol su için” dedi.

 

“Kek, kurabiye yaparken şeker yerine pekmez kullanıyorum ama pekmez, belli bir ısının üzerine çıktığında çok tehlikeli olduğunu duydum” dedim, “Şekerden kötü olamaz, her gıda, ısıya maruz kaldığında değerinden kaybeder” dedi ve bu cevap benim için çok önemliydi.

 

Prof. Ahmet Aydın, çok konuşan bir doktor değil, kısa cevaplar veriyor genelde. Buna rağmen, onca soru sordum ve hepsini toparladığımda bunlar çıktı ortaya.


O söyledi, biz dinledik, uyguluyoruz bakalım…


Share on Facebook12Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

7 yorum

 • Doktor çok önemli gerçekten.Sorularınızı dinleyecek verdiği cevapları dinleyeceğiniz ve uygulayacağınız bir doktorunuz olduğu için şanslısınız.
  Demir eksikliği için ne verdi acaba diye sorsam?. Bizde de 2 ay önce çıktı demir eksikliği. Doktorumuz bilindik demir şuruplarından birini tavsiye etti ama paraben davası yüzünden yurtdışından tamamen bitkisel bir demir şurubu getirttik.Ahmet Bey hangisini verdi merak ettim.

  Cevap Yaz
 • Bu arada bizde de var pilav merakı. pilav diyemiyor ‘vav’ diyor. Ama onun dilinden döküldüğü kadar hoş bir şey değilmiş baksanıza. Şeker bağımlılığının başlangıcı böyle olur demiş Ahmet Bey. Tüylerim ürperdi. Pazar günü iki yaşına girdi bizimki. Henüz şekerle tanışmadı daha doğrusu ben öyle zannediyorum. Ama yediği pilav = şeker bağımlılığı ise vah bana vahlar bana:(((
  Evde yapmıyoruz ama kreşte pilav yiyormuş demişsiniz ya benim için vurucu bir cümle oldu. Geçtiğimiz c.tesi biz de doktordaydık 2 yaş kontrolü için. Daha önceki görüşmelerimizde doktorumuz 2 yaşından önce düşünme ,sadece hasta edersin demişti kreşle ilgili bir soruma istinaden. Tabii 2 yaş biter bitmez ilk sorduğum soru da o oldu galiba. Artık kreşe gitsin mi?. Yine hayır dedi 2,5-3 yaştan önce verme dedi bu sefer. Dudak büktüm hani 2 yaştı diye ama bu pilav olayı ile dank etti bir şeyler kafama. 6 ay 1 yıl daha az pilav yemesi için bile vazgeçebilirim kreşten.

  Cevap Yaz
 • Bir şeyi anlamadım. Biz bebeklikten itibaren pirinç unlu muhallebi yedirmiyor muyuz çocuklarımıza. O halde biz başlatıyoruz şeker bağımlılığını zaten. Bu nasil çelişki aklım almadı 🙁

  Cevap Yaz
 • Gebelikten once de Ahmet Aydin in tavsiyelerine uyan biri olarak,ona sonsuz guvendigimi soyleyebilirim. Herseyin dogalindan yanayim.Oglum suan 2 aylik ve asilari basladi ben asi yaptirmak istemiyorum ama korkuorum bir yandan da.. Ahmet Aydin’a gitmeye kalksam aylar sonrasina randevu veriliyor.:( Ya yaptirmam gereken asi varsa ? Siz hicbir asiyi yaptirmadinz mi Derya Hanim? Ahmet Aydin’in bu konuyla ilgili yonlendirmesi nasil oldu?Bir takvim olusturabildiniz mi? Lutfen beni de aydinlatin..

  Cevap Yaz
  • Kübra merhaba,

   Eren, yeni doğduğunda yapılan hepatit aşısı haricinde aşı olmamıştı. İlk defa, geçtiğimiz Mayıs ayında karma oldu. ‘,5 yaşında ilk aşısını oldu. Yine Ahmet Aydın’a danıştım. O da, 2 ay aralıklarla yaptırın aşılarını dedi. Böyle devam edeceğiz şimdilik. Karmaları bitirmek istiyorum.

   Cevap Yaz
  • Ahmet Aydin sadece saglik ocaginin yaptigi asilari yaptir demisti bana. Ishal ile ilgili bi asi vardi ya ozel. Onu kesinlikle tavsiye etmiyor..

   Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*