Puset seçimi

Bebeğe hazırlık yapmaya başladık sonunda. Bak farkındaysan hala “Bebek” diyorum, hala bir ismi yok çünkü… Neyse, günlerdir puset arayışındaydım, o nedenle de ilk olarak “Puset seçimi”ni yazayım dedim.

 

 

 

 

Eren’de kullandığımız puset ve envai çeşit araç gereç, görümcem tarafından pırıl pırıl saklanıp bize verilmişti. Öyle ki, Eren’e neredeyse boncuk almadık. İşte klasik yenidoğan takımı, nevresimi vs. Onları da babaannesi almıştı zaten. Görümcemin oğlu Mert, 3.5 yaşlarındaydı yanılmıyorsam biz eşyalarını devraldığımızda. E biz de 2 seneye yakın kullandık; puset, ana kucağı, mama sandalyesi, oyuncaklar, park yatak… Bu sürede zaman aşımına uğrayıp artık kullanılamayacak hale gelen şeyler oldu. Mama sandalyesinin kılıfı, pusetin kılıfı, birkaç oyuncak… Allah’tan hepsinin yedek kılıf temin edebileceğiniz temsilcilikleri var. Yedek temini önemli!

 

 

 

 

…ve Görümcem hamile kaldı, aynı hummalı çalışma bizim evde başladı bu sefer, tüm sakladıklarımızı, mümkünse aldığımız gibi geri iade etmeye çalıştık. Şimdi sıra Melis’teydi. Sonra ben hamile kaldım:) E nereden çıktı şimdi? NOT: Bu detayları, “Eren’den kalanlar yok mu?” diye merak edenlere anlatıyorum.

 

 

 

 

Ara bu kadar yakın olunca, artık yeni bebeğe yeni şeyler alma telaşı kapladı içimizi. Diğer türlü, senin seçme-karar verme gibi bir telaşın olmuyor, elindekiyle yetiniyorsun hem de seve seve, karar vermeye çalışmak, en iyisini bulmak için didinmek vallahi ömür törpüsü bir iş. Neyse ki tecrübelisin, ne istediğine karar vermeye çalışmak az, karar verdiğini bulmak çok zamanını alabiliyor.

 

 

 

 

Mesela, Amazon’da dolaşırken şu aşağıdaki Graco marka puseti gördüm. Bir an, Eren için, pardon, iki çocukla sokağa çıktığımda benim için süper olabileceğini düşündüm ancak, iyice inceleyince, sırtı dümdüz yatmayan, (En azından öyle bir fotoğrafını görmedim), istediğimde ana kucaksız da kullanamayacağım, katlandığında kocaman kalan, tentesi dar bir yatırım saçma geldi. Tabi avantajları da var. Büyük çocuğu da pusete dahil edebiliyorsun ve tek başına sokağa çıktığında daha fazla kontrolünde olabiliyor. Oturmak istediğinde emniyet kemeri de var. Yani etrafta bir şey gördüğünde ışık hızıyla fırlamadan önce senin onayına ihtiyaç duyuyor. 3 çocuk annesi bir arkadaşımın da, “Her çocuk için pusette bir yer olmalı”ya yakın söylemi, üstelik çok tecrübeli söylemi bile beni, en azından bu markada ikna edemedi. Diğer markalarda da fiyatlar çok cazip gelmedi filan.

 


 

Eren’de ilk kullandığımız, görümcemin verdiği Chicco marka Duo CT 0.2 Puset Klabber model pusetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Öndeki şu aparat var ya, bardak koyma yerleri olan... İşte o, çocuğu pusette oyalayabilmek için müthiş imkan sağlıyor.

 

 

İlk günler, katlamakta çok zorlanmıştım ve katlayıp bagaja koymakta. Gülle gibiydi ama zamanla kollar alıştı koca puseti bir hamlede kucaklayıp bagajlara koymaya. Caddenin ortasında taksiyi durdurup binmem, yani Eren’i ana kucağıyla taksiye bağlamam, puseti katlayıp bagaja koymam, kendim oturmam 2 dakikamı alıyordu. Heeee, taksinin kemer takma aparatı koltuğun altındaysa bu süre, 3, bilemedin 4-5 dakikaya kadar çıkıyordu. Sonuçta bunların hepsi, benim el çabukluğumla alakalıydı, çok kolay bir puset değildi bu anlamda ama taş gibi sağlamdı. Şimdi yeni kılıfıyla Melis için sürüyor görümcem:) düşün artık. 3. çocuğu büyütecek puset. Chicco marka puset, ana kucağı ve mama sandalyeleri için söyleyebilirim ki, yedek kılıf, yedek kemer temini sürecindeki tutumları ve bu hizmetleri gerçekten çok başarılı. Bu özelliklerinde öyle memnun kaldım ki, sırf bu nedenle, baston katlanır, ana kucağı oturabilen aşağıdaki modele baktım detaylıca mağazada.

 

 

 

Tek tek inceledim, öncelikle sırtı tam yatabiliyor ama bu haliyle sepete ulaşmak im-kan-sız. Tamam, birçok pusette sırt düz yatar haldeyken sepete ulaşmak çok zor oluyor ama bunda imkansız. Ana kucağını pusete oturtmak istediğinizde, Eren’de kullandığım Chicco gibi tek hamleyle işin içinden çıkamıyorsunuz ki ciddi sorun bence. Öncelikle ana kucağını tuttuğunuz sapı indirmeniz gerekiyor, çünkü bu şekilde kilitlenerek oturabiliyor pusete. E o tutma yerine bir şeyler bağlayıp oyalıyordum Eren’i, çocuk oraya astıklarımızı inceliyordu, vakit geçiyordu. O yok! Diyelim, hemen bir araca binmen gerekti, ana kucağını çıkaracaksın ama tek elle mümkün değil ve tek hamle ile… Bu bile yeterdi tercih etmemem için ama daha bitmedi, puset katlandığında baston gibi oluyor evet, ama yine de ciddi bir hacmi var. Portbebe aparatı, sırtı dümdüz yatabilen bir puset için bence gereksiz zaten ve boşuna yer kaplayacağını düşündüğüm bir parça. Gidişi çok iyi, aynı Eren’de kullandığımız gibi.

 

 

 

 

 

Eren’de kullandığımız Chicco, (Yukarıda da fotoğraflarını paylaştığım) Katlandığında dikdörtgen bir forma kavuşuyordu ve bu haliyle bagajda ciddi yer kaplıyordu. Pazara ya da herhangi bir alışverişe gittiğimizde, bagaj hemen dolduğu için, artık koltuklara koymaya başlıyorduk aldıklarımızı.

 

 

 

 

 

Aslında bu durum beni çok da rahatsız etmiyordu ama Yasin epey dertliydi. O nedenle, katlandığında baston olan, ana kucağı da oturabilen, sırtı dümdüz yatan, kolay katlanan, ana kucağı kolay takılıp çıkarılan, hafif, tentesi yeterli olabilecek bir puset arayışına geçtim. Günlerce bilgisayara yapışık yaşadım yine. Girmediğim site, tıklamadığım model kalmadı ve en sonunda, büyük bir mağazaya gidip, denemeye karar verdik, en iyi sonucu böyle alabileceğimizi düşündük ve öyle de oldu. Koca mağazada, istediğim özelliklere göre neredeyse 2 marka vardı ve ikisini de açtık kapadık, katladık, yatırdık, kaldırdık, evirdik, çevirdik… Nihayetinde, bu zamana kadar, en azından benim hiç duymadığım bir İngiliz markasında karar kıldık: Joie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana kucağı olmadan dışarı çıkacağımız zamanlarda, pusetin düz yatar pozisyonunda kullanabilmek için, yenidoğana uygun bir parça daha aldık. İşte o;

 

 

 

 

 

 

 

Dokusu çok içime sinmedi, yazın çok terletir gibi geldi ama kullanmadan da artık konuşmayacağım. Ayrıca çok terletirse bir tülbent sererim olur biter.

 

 

 

 

 

Eveeet, henüz pusetimizle pratik yaşantımıza geçmedik tabi ama içim rahat, zaten kullandıkça fark ettiğim şeyler olursa hemen paylaşırım. Eren gördüğünde “Bu benim pusetim mi annneeee?” dedi, “Yani, kardeşine aldık ama sen de binebilirsin” dedim “Heeeee” dedi 🙂

 

 

 

 

Evet, Eren’in de binebileceği, onu da taşıyabilecek bir mekanizmaya sahip ve bu da bence çok iyi.

 

 

 

 

 

Canım oğlum, çok şaşkın.

 

 

 


Biz pusetimizi seçtik, darısı sizin başınıza.

 

 

 

 

NOT: Mama sandalyesi, park yatak, sling ile ilgili yazıyı da daha sonra yazacağım.

 


 

 

 

 


Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

15 yorum

 • mrb 🙂 hakikaten kullanıslı bır urune benzıyo pekı tam olarak nerden aldınız yer olarak bıde fıyatını ogrenebılırmıyım?

  Cevap Yaz
 • Merhabalar,yazinizda chicco nun yedek kilifindan bahsetmissiniz. Ben de chicco pusetimi 2. cocugumda kullaniyorum ve haliyle biraz yiprandi ve kilifi degistirmek istiyorum, acaba nereden bunu yapablirim? Kontaklarini varsa yazarsaniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler…

  Cevap Yaz
 • Ben de 200tl olan pusetini kullandım joie nin ve çok memnun kaldım. Oğlum 1,5 yaşındaydı ve o kadar rahat etti ki . Ben ise ondan daha fazla rahat ettim , sadece 4 kilo olan bir puset. Bir kolumda oğlum bir kolumda puset 3. Kattaki asansörsüz evimize inip çıktım hiç zorlanmadan. Takiii, takside unutana kadar, şimdi de istediğim renk kalmamış;(. Maclarenlardan çok daha ergonomik

  Cevap Yaz
 • Merhaba, puseti kullanmaya basladiniz mi acaba memnun musunuz? Birde pusetinizin agirligi ne kadar? Bende 2 gun once ayni markanin önü tek tekerlek olan modelini aldim ancak magazadaki satici urunun kilosu hakkinda yanlis bilgi vermis 7 kg demisti ancak 9,5 kg.mis. Degistirsem mi diye dusunuyorum.

  Cevap Yaz
  • Merhaba, evet puseti kullanmaya başladım. Memnun sayılırım. Yani en iyi tarafı hafif ve baston olması ama dezavantajlarını da söylemeliyim; anakucağının pusete bağlanma şekli hem el alışkanlığı gerektiriyor hem de çok sallantıda kalıyor. Bir de anakucağının otomobile bağlanması çok güvenli gelmedi. Daha önce, büyük oğlumda kullandığımız anakucağı çok daha sağlam bağlanıyordu otomobile. Ağırlığından tam emin olmamakla birlikte 5 kilo civarı diye hatırlıyorum. Toplam 5 kilo, ana kucağıyla!!!

   Cevap Yaz
 • Merhaba, bir süre daha geçtiğine göre şu an avantajları ve dezavantajlarıyla ilgili bir yorum alabilir miyiz mümkünse? Joie’yi marka olarak tavsiye eder misiniz?

  Cevap Yaz
  • Kübra Hanım Merhaba, Joie marka puset, baston model olduğu ve bu haliyle ana kucağı da takıldığı ve hafif olduğu için iyi, fakat ana kucağını takmak biraz zahmetli gibi başlarda, eliniz alışınca rahat takıyorsunuz ama “çıt” diye takılan modellerden değil. Ana kucağının arabaya bağlanması meselesi ise tüm diğerleri gibi. Ayrıca, benim puset ve ana kucağı ile işim bitti ve ikinci el olarak satmayı düşünüyorum. Dilerseniz iletişime geçebilirsiniz markaanne@gmail.com‘dan, sevgiler

   Cevap Yaz
 • Merhaba, joie litetrax bebek arabasını almak istiyorum. Tavsiye eder misiniz ? Ayrıca Türkiye de hiç bir yerde kalmamış. 2. el bulabileceğim birileri var mıdır acaba? Sevgiler

  Cevap Yaz
 • Merhaba sizin kullandıgınız Joie’nin hangi modeli ? Lİtetrex degil sanırım cunku o bildigim kadaroyla 3 tekerlekli ve katlandıgında farklı boyut …

  Cevap Yaz
 • Merhaba birsey sormak istiyorum bende joie bebek arabasini kullaniyorum onunde korumalik yok benimde ona puset takiliyor degilmi galiba sizinkinde de y9k ek bi aparat kullanmadiniz degilmi ikinci bebegim olacak ona puset almam gerekiyor takilirmi acaba arada kaldim

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*