Süt anne dedik bin laf işittik

Ben şunun şurasında 6,5-7 aydır yaşadığım yeni anne tecrübemin kendime ait dertli yanından yine kendimce en iyi çözümü buldum.

 

Nedir?

 

Benim sütüm gelmedi, yani aslında geldi ama, iştahı hep tavanda olan oğlanıma yetmedi…

 

ve

 

Eren’in doktorunun da (Fikirlerine hayran olduğum bir doktor Hülya Sonugür) yönlendirmeleriyle öncelikle çocukluk arkadaşımın ablası Ahu olmak üzere toplam 3 süt anne edindik.

 

Neden?

Çünkü anne sütü, yani insan sütü insan içindir.

 

Çünkü hepimzin de bildiği bir sürü faydası, hem bebeğe hem anneye büyük avantajları var.

 

Şimdi önyargılara, sanki anne sütü haricinde her şey daha masum gibi düşünenlere gelelim.

 

Şöyle bir sav var; Tamam süt  anne olabilir ama onun çocuğunun ayı bizimkiyle tutmuyorsa o sütün bizimkine bir faydası olmazmış. Yani anneden gelen süt, bebeği büyüdükçe onun ihtiyaçlarına göre değiştiğinden, o bebekle aynı ayda doğmayan bir bebeğe bu anne sütü yaramazmışşşşşşş:( Ne yani? Ne idüğü belirsiz bir ineğin ya da keçinin sütünden yapılan mama daha mı yarar çocuğa?

 

Biraz makul görüşe davet ediyorum.

 

Ben deli gibi  sütüm gelirken, macera olsun diye süt anne bulup oğluma içirmedim ki, “Diğer bebeğin ayıyla tutmuyor senin sütün kadar yaramaz çocuğa…” söylemleri havada uçuşsun.

 

He bir de sütünü vermek isteyen annenin sütünden iğrenen, “ıyyyyy” diyenler, sağdığı sütleri hastaneye bağışlamak için kendini paralayan annenin önüne hastane tarafından çıkarılan brokratik işlemler yığını var. Bu ise apayrı bir konu.

 

Bu arada belirtmeliyim, Emzirme Reformu’nu sonuna kadar savunuyorum ve emzirmenin o ilahi boyutuna ulaşabilmek için elimden geleni (Göğüsler zedelenmenin son raddesine gelene kadar) yaptım.


… ve tecrübe…


Yine de bazı YANLIŞ olduğunu sonradan anladığım ya da olay anında müdahale edemediğim durumlar olmasaydı sütüm gelebilirdi diye düşünüyorum.


Bir dahaki bebeğe artık. İlk bebeğe yapamayıp ikinci bebeğe bunları yapmayı başarırsam vicdana nasıl DUR derim artık bilemiyorum.


Laf iyice dağılmadan toparlayayım; en iyisi ve varsa anne sütü, yoksa süt anne sütü, yoksa keçi sütü maması (Tabi bebeğin bünyesinin kabul ettiği ölçüde) o da yoksa artık kötünün kötüsü diğerleri.

 

Eskilere dönelim…

 

Arınalım küçücük kaplar içine giren kolay yöntemlerden.

 

İşte bizim 3. süt annemiz Ayten ve süt kardeş Kuzey Efe

 

Süt kardeşlerden pozlar 2

Sütünüz yoksa süt anneniz olsun.

 

Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsun…

 

🙂 Pek havalı oldu bu son iki cümle:)

 

Sevgiler Derya’dan

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*