Tecrübeli babaanne

Bizim süper babaanne, kayınvalidem, annem…

Tam tecrübeli babaanne…

Önce görümcem Neva’dan bir torunu oldu, yani önce anneanne oldu.

İlk torunu Mert’i o kadar sevdi ki, bunu her fırsatta dile getirdi “Torun bir başka, hatta çocuklarımın bile önüne geçiyor.” diye.

Neva ablanın, beslenme, psikolojik gelişim gibi çocuk bakımıyla ilgili tüm hassasiyetine maruz kaldı. Yani “Ohhh torunum, sadece seveceğim, sorumlulukları annesine babasına ait ne de olsa…” diyecekken karşısına kurallar silsilesi çıktı.

Şimdi ise bizim Eren ile babaanne oldu ve yine kurallar silsilesi.

Bazen diyorum ki; “Anne öyle yapmayalım çünkü öyle yaparsak böyle olur…” dinliyor ve “Tabi kızım.” diyor.

Sonra başka bir şey oluyor “Anneciğim ayakta sallamayalım olur mu?” diyorum, “Tabi  güzel kızım” diyor.

Sonra “Anne siz bizim kusurumuza bakmayın, elimizde değil.” diyorum, “Kızım tabi söyleyeceksin, hem zaten ben bunların hepsine hatta daha fazlasına Neva’dan alışkınım, siz en iyisini bilirsiniz.” diyor.

Bir laf vardır, ablamın da benim hayattaki rahat gidişatımla ilgili örnek verirken sık sık kullandığı; “Büyükler bir şey yapar, o işin tüm cefasını çeker yolu açar küçük geçer sefasını sürer” (Bu arada ablam buna daha kısa başka bir söz söyler de neyse), heh işte bu tam da öyle bir durum oldu, çünkü annem bugün “Kusura bakmayın” lafım üzerine; “Kızım diğer torunum olmasaydı, Neva ile bu diyalogları daha önce yaşamış olmasaydım, bunları ilk olarak gelinim söyleseydi o gelinin evine bir daha gitmezdim ama ben kendi kızımdan alışkınım ve sizi anlıyorum.” dedi.

İçime su serpti.

Dolayısıyla Neva ablaya da bir teşekkür borçluyum, ablam gibi, belki bilinçli olmasa da bu annelik halinin kayınvalide boyutunu bana kolaylaştırdığı için.

Ayrıca yıllardır “Anneannem” diye sevdiği diğer torunu, canımız Mert’ten dolayı, ağız alışkanlığı Eren’i de “Anneannem” diye seviyor çoğu zaman, bu da için için benim hoşuma gidiyor. Oğlumun anneannesi yok diye üzülüyordum ama galiba Eren yakında kayınvalideme anneanne diyecek ve bu beni çok mutlu edecek:)

 

NOT: Kayınvalide boyutu dedim ama annem gibidir desem yeridir.

Herkesin kayınvalidesi annesi olsa böyle keşke, hayat ne kadar kolay olurdu.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*