“Ebe”n kadar doğurursun

Doğal doğumdan korkmamızın sebebi ne?

Hem de çılgın gibi…

Ben de çok korkuyordum, sebepsiz ama 38 hafta boyunca kendimi hazırladım doğal doğuma, “biraz acıyacak, ağrıyacak ama geçecek ve ben bu ağrıları çok güzel karşılayacağım…” dedim. Nefes egzersizleri ve bir sürü şey yaptım, hazırdım, o ebe olacak kadının elle (ve kolla) muayenesine kadar.

Tüm bunlardan sonra doğumhaneye değil de ameliyathaneye girdiğimde “Eyvah kızım Derya şimdi göreceksin anyayı konyayı, ahanda buyur nam-ı diğer yusufla tanış…” dedim içimden.

Yok böyle bir korku…

Kesecekler işte var mı ilerisi?

Oturmuşum kurbanlık koyun gibi ameliyat masasında, olayı şakaya vuruyorum. Her içeri girene “Merhaba benim adım Derya, sizinki?” (Kimler kesecek dikecek adı sanı ne bilmeden olmaz) “Merhaba, anestezi uzmanı Muhittin Bey siz misiniz?”

Yanımdaki adama; “Peki siz kimsiniz?”

Sus değil mi? Ama yok, susamam, susarsam arkama bakmadan koşarak uzaklaşacağım oradan o durumdayım yani.

O yanımdaki boynumu kırmak üzere eğene kadar konuştum, çene can tahtasına deymekle kalmayıp abanacakmış ki iğne doğru istikamette ilerlesin…

 

İğne? Epidural için girdiğini sandığım, sonradan spinal anestezi için yaptıklarını öğrendiğim iğne!!!

 

Sanki şaka sanırsın her şey…

HAYIR, GERÇEK… Kesildim, dikildim ve sonrasındaki 4 gün ölümüne bir baş ağrısı çektim, ağrı kesicisiz atlattım, sadece su içerek ve yatarak, altım bezlenerek, bağıra bağıra, cıyak cıyak…

Normal doğum öyle mi?

Tüm gerçekliğiyle bir varoluşun içindesin… Bağırmıyorsun, bebeğini kucağına alır almaz bitiyor, 4 gün çıldırmıyorsun baş ağrısından ya da dikiş ya da her neyse…

Harikasın tek kelimeyle… Kimse duramaz bir kere önünde, çünkü ilahi gücü bünyeye katmış olursun.

Hazmedemiyorum.

Hala normal doğurmayışımı sindiremiyorum.

Neden normal doğurmadım?

Ebenin el-kol davasından, çok canımı yaktı, hoplattı resmen ondan… Bunu yaparken çenesi de boş durmadı: “Sen buna dayanamıyorsan nasıl normal doğum yapacaksın?” diye de ekledi.

Neden sezaryen oldum?

4 gün Eren’le ilgilenemeden, bitik vaziyette, (“Bol bol sade kahve iç, kafein baş ağrına iyi gelecek” diyen antipatik doktorumu tercih ettiğim güne lanet ederek) bünyem kahveye alışık değilken içtiğim kahvelerden titrek hale geldiğim, Eren’i memeye koyduklarında kafamı eğip ona bakamadığım bir süreç yaşayacaktım madem… Neden sezaryen olmuştum ben? Normal doğum daha mı fenaydı şimdi yani?

 

Normal doğum, o spinal anestezi kadar yataklara düşürecek miydi acaba beni?

 

Sezaryenin de insanlar için olanı yok mu?

Normal insanlar için?

Peki ne olsa sindireceğim?

İkinciyi normal doğursam rahatlar mıyım?

Hastaneyi dava etsem ya da doktoru?

Ne olsa?

Mesela; Sadece normal doğum sırasında anneden bebeğe geçen, insan hayatı için yaşamsal önem taşıyan, barsak florasını sağlıklı oluşturan mikroorganizmalarım Eren’e geçerse rahatlayabilirim.

Mümkün mü?

Sevgiler Derya’dan

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

3 yorum

  • Ilk dogumda maalesef insan acemiliginden kaybediyor. Cok sukur bu konuda buyuklerim beni uyardi, yoksa bende erken gidip hastaneye keyfi bir sekilde sezeryana alinabilirdim. Eger durumunuz iyi bebegin hareketlerini hissediyor iseniz sanci baslayinca hemen hastaneye gitmek ilk hata. Mumkun oldugunca siklasmasini evde beklemek en iyisi, disimi sikip bir gun ve bir gece evde sancili dolandim, ilk yapilan muayenede 7 cm oldugu soylendi ve direk cok bekletmeden normal doguma alindim. Ne erken gidip hastanenin o sikici atmosferinde stres oldum nede defalarca muayeneye maruz kaldim. Doktorlara kalsa ilk sancilarla hastaneye git diyorlar ve beklemek istemediklari icin kimisi birseyleri bahane edip sezeryana aliyor hemen.

    Cevap Yaz
  • Bende sezeryan oldum.Dogumu Turkiye'de yaptim doktorun soyledigi son gune kadar bekledim gittigimizde bebek buyuyecegi kadar buyumus pisligini yiyebilir yerse bu bizim icin felaket olur dedi korkuttu esimide benide karar verdik hastaneye yattim hemsire gelip kontrol etti 3 cm acilmis sancisiz dedi serum taktilar normal dogum icin sanci gelip gidiyodu ara ara 2 saat sonra tekrar kontrol etmeye geldi hemsire agridan bagrisimi butun hastane duydu  normal dogum yapamiycagimi soyledi hemsire ve sezaryene girmek zorunda kaldim ve hala pismanim son gune kadar bekleyip normal dogum yapmadigim icin.

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*