Avangard okul: FİDE

Fide OkullarıEgitimpedia.com‘un kurucusu, Eğitim Danışmanı Ali Koç ile görüştük geçenlerde. Ne zamandır planladığım yazının başına da böylece oturabildim. 

Burada, Fide Okulları’ndan çok, okul öncesi eğitim vermeyen Fide Okullarını, burada okul öncesi eğitimin neden olmadığını, işin bu tarafında nasıl bir planlama yaptıklarını, hangi anaokullarına neden yakın durduklarını konuştuk aslında.

 

Fide zaten iyi, sistem, hayal edilen ve uygulamaya hazırlanılan fikir olmasını çok istediğimiz şey, çünkü “Ne kadar az o kadar fazla” ama ben şunu merak ediyordum, bir önceki yazıda bahsini geçirdiğim gibi: Fide, ilkokul ve ortaokul alanında uzmanlaşıyor, zorunlu okul öncesi eğitimini mahalle anaokullarına yakıştırıyor. Bir anaokulu yok Fide‘nin ve olmayacak, çünkü mahalle anaokullarını daha sağlıklı buluyor bu sistem, her çocuğun kendi mahallesindeki anaokuluna gitmesi gerekliliğini önemsiyor. “Çocuk, mahallesinden, tanıdığı yerden, mahalle arkadaşlarından uzakta bir okul öncesi dönem yaşamamalı.” diyor.

 

 

WhatsApp-Image-20160611 (1) 

 

Her çocuk kendi mahallesindeki  anaokuluna gitmeli ama yaklaşım olarak kendinizi daha yakın hissettiğiniz anaokulları var!

Derdimiz, yakın hissettiğimiz anaokullarını belirlemek! O okullardan öğrenci almak değil. Burada, bir anaokuluna referans olmak gibi bir misyonumuz yok. Mahalle okullarını daha sağlıklı buluyoruz, hep bunu savunduk ve şimdi Fide’de anaokulu olmamasının nedeni savunduğumuz şeyle çok alakalı.

Böylece mahalle anaokullarını hem finansal hem de pedagojik olarak desteklemiş oluyoruz.

 

 

Biraz açar mısınız?

Biz bir özel okul kurduğumuzda, daha çok öğrenci bulabilmek için, mahalle arasına okul açıp, çocukları daha küçük yaştan okul sistemine dahil etmek istemiyoruz, çünkü her mahalle arasına açılan bir zincir okulun varlığı bir bağımsız anaokulunun kapanması anlamına geliyor. Çok büyük okullar, daha okul öncesi dönemdeki küçücük çocuklara “Sen küçüksün” hissi veriyor. Bu küçük çocuk, bir de evinden, mahallesinden uzağa, kocaman bir binaya giderek yaşıyor bunu. Oysa mahalle anaokullarının binası, sadece anaokulu olarak tasarlanıyor.

 

 

Bu çok hayalperestçe değil mi sizce de? Siz, “Çocuklar mahallelerdeki bağımsız anaokullarından, mahallelere kurulan zincir okullara geçmemeli, dolayısıyla küçük çocuklar, OKUL sistemine erken dahil olmamalı” deyip, kurduğunuz sistemi de bu çerçevede şekillendirirken, diğer tarafta bunu yapmayı sürdürecek okullar olacak. Öyle değil mi?!

Bu defa da bağımsız okullar ve bağımsız ilkokullar kendi içinde bir dayanışma haline girmiş olacak! Hayalimiz budur.

İşte bu! Duymak istediğim budur. Siz önemine çok fazla inandığınız bir şeye öncülük ediyorsunuz şu an. Tanımlama olarak Avangard Okul diyebilirim.

 

Peki, yakın durduğunuz anaokullarında sizin için belirleyici özellikler neler?

 • Akademik değil, oyun ağırlıklı olması
 • Yönetici, öğretmen ve personel kadronun vizyonu…
 • Özellikle okul kurucusunun ve yöneticisinin hayalleri
 • Okulu yönetenlerin kim olduğu
 • Eğitim yaklaşımı
 • Okulun öğretmen seçimi ve niteliği
 • Bahçesi ve bahçe kullanımına yaklaşımı

 

 

Şimdi şunu geçirdim aklımdan, kocaman bahçesi olan okullar var ama çocuğu bahçeye çıkarmak konusunda veli ve dolayısıyla hava durumu odaklılar. Çünkü çocuk üşür ve hasta olur…

Çocuğu bahçeye çıkarma politikası açısından, trend, “İçeri kapatmak”, çünkü çocuk üşür ve hasta olur.

 

Anaokulu seçimi sürecindeki anne-babalar için soruyorum. Doğru sorular neler? (Buradaki “Doğru”yu blogu takip eden okurlar ayırabilmişlerdir.) Okul gezileri yapıp, çıktığımda şöyle hissettiğimi hatırlıyorum çünkü “Bir sürü şey konuştuk. Hafızamda hiçbir şey kalmamış. Acaba samimi mi değiller?! Etkileyici olsalar akılda da kalırlar…” 

 • Çocuklar için bahçe saatleriniz nasıl? Her iklimde bahçeye çıkarıyor musunuz? 
 • Sizin açınızdan okuldaki vazgeçilmezler neler?
 • Günlük akışınız nasıl?
 • En eski öğretmeniniz ve personeliniz kaç yıllık?
 • Hizmet içi eğitim olarak neler yapıyorsunuz?
 • Okulunuzla ilgili gelecek hayalleriniz ne?

 

“Biz çocuklara okuma-yazma çalışması yaptırıyoruz, matematik öğretiyoruz” diyorlarsa, çok antipatik!

“Çocuklara bahçede serbest zaman geçirmeleri için fırsat tanıyoruz”u vurgulamaları, bu konuya önem verdiklerini gösterir, ki bu güzel. 

“Biz çok istiyoruz ama veliler istemediği için bahçeye pek çıkarmıyoruz” diyorsa, çocuğun pedagojik gelişiminden çok veliye önem veriyor demektir. Bu da samimi değil. Okul bir şeye inanıyorsa, onun arkasında durmak zorunda!

Hizmet içi eğitimler konusunda, verilecek yanıt, okulun ne olmak istediğini gösterir. Kurumsal farkındalığını hissederim. “Bizim bu tarafımız zayıf, bu nedenle hizmet içi eğitimlerimizde bu konu üzerinde daha fazla durabileceğimiz bir planlama yaptık”

Örneğin “İyi soru sorma teknikleri”

“Çocuklara yaratıcı sanat çalışmaları” gibi somut bir ihtiyaç, somut bir konu üzerinden öğretmenlere ve belki personele eğitim vermekten bahsediyoruz. 

“Yıl sonu gösterisi yapmıyoruz; biz, çocuklarımızın süreç içinde sergilemek istedikleri bir sunum olduğunda, yılın başı sonu bakmadan buna ortam yaratırız” demelerini bekleriz. 

 

 

Merak ediyorum, Fide Okulları, başka hangi alanlarda öncü olacak?

 Fide Okulları, bir “Açık Okul” olarak tasarlanıyor. Talep eden okullara, eğer gerçekten daha iyi bir şeyler yapmak gibi bir niyetleri varsa, her türlü desteği vermeye, onların deneyimlerinden faydalanmaya; bütün meslektaşlarımıza ve bütün okullara açığız. 

Fide, hem ebeveynlerin hem öğretmenlerin eğitim alacağı bir yere dönüşecek, deneyim aktarımı yapabilmek için bunu istiyoruz, çünkü bu önemli ve besleyici.

Yetiştirebilirsek, ağustos sonunda 1 gün eğitimciler için, 1 gün ebeveynler için bir eğitim kurgulamaya çalışıyoruz.

NOT: O zaman geldiğinde duyurusu www.markaanne.com’da da yapılacak. 

 

Peki sizce okul aile birliği nasıl olmalı?

Veliler kendi aralarında organize olacak, okulla ve birbirleriyle çatışmadan, “Gel okulda olalım, çocuklarımız için bir şeyler yapalım” birlikteliğiyle okulla ilişki kuracaklar. Ancak böyle olabilir. Eğitimin, devletin kamusal görevi olduğunun da unutulmaması şart!

 

İlk olarak eğitim sisteminde değiştirilmesi gereken şey nedir? 5+3+3/ 4+4+4/ 47239879380934912+9283902+8230912803 dışında:)

Okulların, yerinde yönetim şeklinin oluşturulması, ilk yapılması gerekendir. Benim mahallemdeki okul neden Ankara’dan yönetilsin ki? Değil mi?

Öyle valla… Herhangi bir konuda öncülük yapmak kolay iş değildir. Öncülük ettiği konuda tereddütü olmayan insanlar için ise, bu sıradan, olağandır. 

Share on Facebook90Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

 • Özellikle çocuğun dışarı çıkarılmasını çok beğendim. Benim anaokulundaki tek kriterim oyun oynasın, mümkünse de bahçede biraz toprak, yeşil ve hayvanla haşır neşir olarak oynasın(çok olsun isterdim ama mahalle aralarında minicik bahçelerden çoğu yok bunların).
  Çok beğendim bu yazıyı…

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*