Bizim kreşe bir haller oluyor…

Eren’in gittiği kreş, şimdi çalışmalarına başladığı gıdada dönüşüm programını Eylül ayında tamamen hayata geçiriyor.

 

 

Ben de seinçten hop hop hopluyorum. Kendi adıma da sevindim tabi; artık Eren’in yemeklerini evde pişirmeyeceğim, ki zaten bir süredir evde pişirmiyorum. Tüm yemekler Eren’e ve hassasiyetlerimize göre zaten.

 

Burada dert yanmıştım, Eren’i ilk kreşe yazdıracağımız zamanlarda nasıl arama çalışmaları yapıp, özellikle gıda konusunda nasıl hüsrana uğradığımı paylaşmıştım. Burada ise, kreşlerde/anaokullarında, gıda meselesinin düzenlenmesi hususunda, veli- yönetim dayanışması yordamıyla, nasıl beslenme felsefesi oluşturulabileceğini yazmıştım. Burada da, “Dileğim, tüm okullar pilot olup uçsun” demiştim.

 

 

Yani, şu 20 aylık çocuklu hayatımda, “Alt tarafı kreşe vereceğiz” diyemedik. Nasıl deriz? Eğitim adı altında bir sürü saçma “ETKİNLİK” yaptırıyorlar çocuklara, ki belli bir yaş gurubunu eğitme kaygısı da bence yersiz, önüne kurallar yığmak, kuralları ÖĞRETMEYE ÇALIŞMAK gereksiz. Çocuğa saygı duymak daha ehemmiyetli olsa keşke.

 

 

Bu konu çok uzar, “eğitim” artık göreli neredeyse, bazısı, sadık bir hizmetkar olabilirse çocuğu, iyi eğitilmiş sanıp seviniyor. Bazısı, “Koşulsuz sevgi, zaten saf güzellik olan çocuğu beslemek için en önemli besin, eğitim denen şeyi kendi halleder  ne de olsa…” diyor… Diyor da diyor.

 

Ben henüz çok da bir şey söyleyemiyorum eğitim konusunda, Eren’e saygı duymaya “Çabalamaktan” başka düşüncelerimde çok da net değilim. “Şunu mu yapsam iyi olur? Offf yahu böyle dedim-yaptım ama hata mı ettim acaba? Allah’ım ne yapacağım şimdi?” gibi soran insan modunda takılıyorum hala.

 

 

Ama gıda meselesinde ne istediğim, ne vermem gerektiği konusunda netim. Hep de net oldum. Esnekliği ise kabul edemiyorum. Hee ben de tatilde tost yedirmedik mi çocuğa? Ya makarna? Peki ya beyaz ekmek? Bal gibi de yedirdik. İçimdeki kemirgen canavara döndü ama tatilde bari tatil yapabilelim istedik. O canavarı denizdeki balıklara yedirdim elimden geldiğince.

 

 

Neyse, şu bizim kreşin gıdada dönüşüm programına gelelim.

 

* Öncelikle çoğu yemekte kullandıkları ayçiçek yağından tamamen vazgeçip, sızma zeytinyağı alımına başladılar.

 

* Sütlerini Aysun the Sütçü‘den alacaklar, iletişim halindeler. Yoğurtlarını da bu çiğ sütten mayalayacaklar.

 

* Okul Müdürü Serli Hanım’ın annesi, yazdan domates konservesi, bamya ve taze fasülye konserveleri hazırlayıp, kışın tüketmek üzere çalışmalar yapıyor. Annem usulü 🙂 Bu da içimi ayrıca rahatlatıyor.

 

* Tavuklarını Adapazarı’ndan, doğal yemle beslenen tavukların yetiştirildiği bir çiftlikten getirtecekler. Buradaki tavukları ben de tüketiyorum ve gerçekten hem geç pişiyor, hem de pişerken, annemin yıllar önce düdüklüde tavuk haşlarken ki kokusu yayılıyor eve. Çok da lezzetli…

 

* Ekmek olarak ise, ekşi mayalı tam buğday unlu ekmekler tüketecekler artık.

 

Siz de benim gibi kreş/anaokulu arayışında eğitimin yanında gıdasında da titizlenenlerdenseniz ve Gayrettepe civarında iseniz Çocuk Cenneti’ni tavsiye ederim. Gelişime çok açıklar. Bir veli olarak tüm bilgilerinizi, kaygılarınızı paylaşabilirsiniz, emin olun havada kalmıyor. İnce ince düşünüp hayata geçirmenin yollarını arıyorlar.

 

Cocuk Cenneti’ni Facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

 

Bilmeyenler için not: Kreş- Anaokulu arasındaki fark: Kreşlerin Sosyal Hizmetlere, anaokullarının Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olması.

 

… ve bazı kreşlerin anaokullarına taş çıkarttığını söyleyebilirim.

 

Şimdilik bu kadar.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

6 yorum

 • Merhaba, 
  bilgilendirici yazi icin cok tesekkurler. Adapazarinda tavuklari nereden aliyorsunuz? Bebegim 8 aylik, korkumdan tavuk veremedim henuz, biz de tuketmiyoruz. İletism bilgisini verebilrseniz cok sevinirim

  Cevap Yaz
 • Ya siz takıntılımısınız??? Ne duydum ne gördüm. Çocuğunu vereceği kreşi en ince detayına kadar araştırıp öneride bulunup ve bu şekilde olmasını sağlayan. Çokmu abartıyorsunuz. Benimde bebeğim var ama yani sizinki görmemişin bir bebeği olmuş hesabı gibi. Bu bir insan. Herşeyi yiyecek ve tadacak.Belki sizin gözünüzden sakındığınız evladınız büyüyünce alkolik yada sigara tiryakisi olacak. Sizin gibi anneler bana çok abartı geliyor kusura bakmayın, kişisel görüşüm. Bu çocuk patates kızartması yemeyecekmi,bakkaldan ekmek almaya göndermeyecekmisiniz?,orda ekmek alırken bu çocuk gene yağlı yağlı cipsler almak istemeyecekmi.Ne biliyim ya.Sadece görüş dediğim gibi…

  Cevap Yaz
  •  

   Merhaba Özge, öncelikle kendimi takıntılı değil de, yediği gıdaya özen gösteren, gerçek gıdayı arayan damağa sahip ve çocuğuna da bunu aşılamaya çalışan bir insan olarak görüyorum. Yani benim "Görüşüm" de bu yönde. Çocuğumun konservede büyümeyeceğini ben de biliyorum elbet, büyüdükçe arkadaşlarından gördüklerini canı çekecek ve tabi yiyecek. Buna engel olabilir miyim? Belki… Ama onun alanına mümkün olduğunca saygı göstermek de "takıntılı" yanlarımdan. Yani demem o ki, sadece benim çocuğum yok, evet ama çocukların bulunduğu alanlarda gıdaların "gerçek" olmasını dilemek ve bunun için velisel çabalar göstermenin de çılgınca bir tarafı olmadığını yüksek sesle savunuyorum. 
    
   Kusura bakmıyorum ama çikolatanın, cipsin tadını bilmeyen bir çocuğun da, karşıt görüş insanların savunduğu gibi "Çok şey kaçırdıklarını" düşünmüyorum kesinlikle.
    
    
   Bir çocuğa bakın, bir bebeğe, ne kadar gerçekler… Neden bozayım doğasını?
    
   Cevap Yaz
  • Adapazarı'ndaki markanın adını, onlardan bir belge beklediğim için paylaşamıyorum. Şöyle ki; tavuklarına mısır ve soya verdiklerini ama bunların "GDO bulunmaz" sertifikasına sahip olduklarını söylediler. Ben de bu sertifikaların bir örneğini mail atmalarını rica ettim, henüz mail gelmedi, bu nedenle de paylaşmayı doğru bulmadım.

   Cevap Yaz
 • Merhabalar, oğlum 22 aylık. Ben de oyun grubu arıyordum Çocuk Cennetini gördüm. Yemekleri dışında nasıl bir yer? Tavsiye eder misiniz?

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*