Okul- anaokulu- ilkokul 1

Aşağı yukarı 6 yıllık annelik sıfatımla, çok fazla anaokulu gezdim, yeni yeni bu gezileri ilkokula kaydırdık. Bu süreçte çoook yoruldum ve tabi kararlar verdim/verdik. Çok acayip şeylere şahit oldum. Okul aile birliği sağlayabildiğimiz oldu, sağlayamadığımız oldu, çünkü okul aile birliği, aynı zamanda aile-aile birliğini de gerektiriyordu vs.

WhatsApp-Image-20160611

 

Bugün baktığımda ise, Eren’i Tarhan Koleji’ne gönderme aşamasındayken, okulu kaç kere ziyaret ettiğimi hatırlıyorum. Sonra, “Ben bu kadar zor karar veriyorum, bir sürü şeye dikkat etmeye çalışıyorum. İyi de okula gidecek olan Eren. O daha okulu hiç görmedi!” diyerek son ziyaretimizi Eren’le yaptık. Eren okulu çok sevdi. Bana “Çocuklar birbirlerini sevmiş, bize de mutluluklar dilemek düşer” demek düştü. Orada bir aydınlanma yaşadım. Bundan sonra okul seçerken, öğretmen araştırırken, çocuklarımı rehber almaya karar verdim, çünkü o daha doğru ve gerçekti. “Çocuğu rehber alan okul” araştırıp, çocuğun rehberliği olmadan okul seçmek dürüst ve pedagojik gelmedi. Sanki de hep pedagojikiz:) Olsuuuun.

 

 

Şimdi Deniz de, aslında kendi tercih ettiği okula gidiyor 5 Nisan 2016’dan beri. Bu ayrı bir yazı konusu.

 

 

Bundan 2,5- 3 ay kadar önce Fide Okulları’nı, Kurucu Ali Koç’tan dinlemek için toplanmıştık. O zaman Deniz okullu değildi ve bir organizasyon sıkıntısı yüzünden sitedeki komşularım bakıyordu ben toplantıdayken. Sağ olsun yavrum siteyi ayağa kaldırmış, komşularımın saçlarını tomar tomar yolmuş, onları yumruklamış filan, apar topar dönmek zorunda kaldım. 

 

 

Dinleyebildiğim kadarıyla aklımda, üzerine çok da soru sormak istediğim bir şey kalmıştı. Fide Okulları’nda okul öncesi dönem için anaokulu yoktu! Olmayacaktı! Sadece el ele durdukları 14-15 anaokulu vardı, belki bunlara yenileri katılırdı. Sormak, anlamak, düne kısmetmiş. Neden bir anaokulu olmayacak? El ele, yan yana durdukları anaokullarına nasıl karar verdiler? …ve daha birçok şey konuştuk Ali Koç ile. 

 

 

Yahu neden ben bu adama, bir okul kurucusuna bunları soruyorum? Kanaat önderi mi bu adam? Vallahi evet! Kanaat önderi. En azından benim için. Gerçekten çocuk için konuşan, gerçekten çocuk için yazan, çocuğun ta kendisini düşleyerek okul kuran, eğitim ve sistem için çabalayan, araştıran, bilgilendiren… Can havliyle “Okul seçemiyoruz, nasıl yapacağız? Seminer mi yapsak bi?” diye, üniversitedeki arkadaşımı arar gibi aradığımda (Ki kendisiyle çok da tanışıklığımız yoktu), “Yahu sen kimsin? Kaç para vereceksin?” demeden, koşa koşa gelip sorumluluk üstlenen biri o. Bunu, ancak “gerçekten” sorumluluk hisseden biri yapabilir. “Ne kadar çok kişiye ulaşırsak o kadar iyi” diye düşünen biri yapabilir. www.egitimpedia.com gibi, çoook fazla okunan bir sitenin kurucusu olmasına bakmayıp, bir de dokunarak anlatmanın önemini çok iyi bilen biri yapabilir. Evet, o kişi benim için kanaat önderidir.  

 

 

Şuraya da not düşeyim: Bu bir reklam değildir. Böyle reklam olamaz ama asıl böyle olursa reklamın hası olur. Olsun da.

 

 

Ali Koç ile “Fide Okulları‘nın anaokulu arkadaşlığı nasıl oluyor” u konuştuk. 

 

 

Bir sonraki yazıda! Takipte kalınız.

Share on Facebook3Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

  • Fide okulları Finlandiya eğitim sisteminden izler taşıyor. Bu okulların sayılarının geliştirilerek artırılması ülke için çok önemli. Eğitimin önemini kavramış ülkeler en büyük yatırımı yine eğitime yaparak ihtiyaç duyulan kaliteli insan kaynaklarına sahip olabiliyor. Darısı bizim ülkemize. Mesleğim gereği okulları inceliyorum. Bugüne kadar çok az okula rastladım bu şekilde. Son olarak markaanneye teşekkür ediyorum.

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*