Profesyonel veli olmak!

Ne dersen de, veli olmak da, diğer tüm sıfatlar gibi öğrenilen, tecrübe edilen, basamakları olan bir mesele.

 

 

…ve evet büyük bir mesele ya da büyütmeye çok meyilli.

 

Örneklerle gidelim;

 

Eren’i ilk anaokuluna yazdıracağımız zaman, o zamanlar oturduğumuz semtte de anaokulu veya benzeri herhangi bir şey olmadığından, pusetteki bebeyle yürüye yürüye okul gezmiştik. Her bir görüşme 3-4 saat sürüyordu. Okulun müdürüne sormadığım soru kalmıyor, bi iç çamaşırı rengi konusuna girmiyordum neredeyse:) Sonra devam ediyordum “Eren şöyle bir çocuk, yemeğini kendi yer, şöyle yapınca böyle yaparız biz…” listeliyordum. Neyse ki, görüştüklerimiz arasında en sözüne güvendiğim yere vermiştik Eren’i.

 

 

Oradan sonra, Reggio Emilia eğitim sistemini benimsemiş bir okula geçiş yaptık. Burada görüşmemiz o kadar uzun sürmemişti. 

 

 

Oradan, kendi evimize yakın olan, yürüyerek gidebildiğimiz bir kolejde ana sınıfına gitti. Küçük guruptaydı. Burayla görüşmemiz, tabi ki ilk görüştüğümüz okulunkiyle çok farklıydı. Eren biraz daha büyümüştü, yaşından dolayı, artık gıdasına çok müdehale de edemiyorduk zaten, yani ediyorduk ama sınırlı bir şekilde. Yoksa olay sağlıklı beslenmeden çıkıp sağlıksız ruh durumuna dönüşüyordu.

 

 

Buraya kadar hepsi, özel okul tecrübesiydi bizim için. Bu okulların hiçbirinde anlaşamadığımız veli yoktu. Bazen okulla ilgili sorunlar oluyor, kısa sürede çözülüyordu. 

 

 

Bu sene ise, ilkokulda devlet okuluna gönderelim diye ve göndermek isteyebileceğimiz devlet okullarına yakın olalım diye Anadolu yakasına taşındık. Çok iyi olduğunu duyduğumuz ve gözlemlediğimiz bir devlet okulunun ana sınıfına yazdırdık Eren’i.

 

 

İlk önce müdürle görüştük, zaten de öyle özel okulla yaptığın görüşme gibi olmuyorMUŞ devlet okulu ile görüşme. Öğretmenimizi duymuştuk ama görmemiş konuşmamıştık, ta ki okulun ilk gününe kadar. Talepler, beklentiler ise çok sınırlı ve başka başka. 

 

 

Bir okulda çok başka şeyler konuşurken, diğerinde her gün sınıfa hangi velinin yemek yapacağını, bir İngilizce öğretmeni bulursak bütçesini nasıl karşılayacağımızı konuşuyorduk. Biz buna hazırdık, biliyorduk.

 

 

Şunun şurasında 2 aylık devlet okulu velisiyim. Bilmediklerim ise, gördüklerim, yaşadıklarım ve şahit olduklarım, hiç de diğer okullardakine benzemiyorMUŞ. Bazı velilerin çocukları, ilk defa okula gidiyor, bazılarınınki, bizim gibi, bilmemkaçıncı okul tecrübesinde. Bazı veli okulun kapısından ayrılmıyor, -ki olabilir- genelde bu veliler, çocuğunu ilk defa okula gönderenlerden oluyor; bazısı, günde bilmemkaç kere okulu, öğretmeni arayıp “Ne yedi ne içti, kaç kaşık yedi” diye soruyor, genelde bu da, çocuğunu ilk defa okula göndermiş veli tipi.

 

 

Bunlar değil tabi ki şahit olup da kendime gelmemi zorlaştıran. Arkadan iş çevirmeler, iyi niyetli bir söylemin altında hinlik arayanlar, bunu dedikoduyla yayanlar… Yahu tek meselemiz bu mu? Okulun kapısında güvenlik yok, kapı açık; içme suyu için fazladan bütçe ayırmamız gerekiyor, hani listelesek daha çooook şey çıkar.

 

 

Uslup çok önemli! Uslupla ilgili öyle canımızı sıkan şeyler oldu ki, hepsi halloldu sonunda ama yine, çok güzel kurulan bir iletişimle.

 

 

İki okul arasında velileri böyle başkalaştıran neydi? Eğitim mi? Bilemiyorum, çok eğitimli insanın da benzer tutumlarına uzaktan ya da sosyal medyadan şahit olmuşluğum var. Diğer okullarda böyle veliler yok muydu? Onu da bilemiyorum, yani vardıysa da okulun, öğretmenlerin net tutumları, bu gibi davranışlara mahal vermemeleri önünü kesmiştir belki. Bilemiyorum işte. 

 

 

Bildiğim bir şey varsa, o da, okul çocuğu velisi olmak da zamanla kazanılan bir tecrübe. Devlet okulu velisi olmak ve özel okul velisi olmak ise, farklı tecrübeler yaşamayı gerektiriyorMUŞ.

 

 

Okulla ilgili sorun yaşadığımız günlerde, devlet okulu tecrübesi olan iki veli arkadaşımı arayıp onlardan tüyo almıştım. Onları dinledikçe, kaç fırın ekmek yediklerini, benden kaç gömlek büyük olduklarını iyice anladım.

 

 

Tüm velilere kolaylıklar diliyorum.

 

Okul seçimi ile ilgili tüm yazıları buradan okuyabilirsiniz.

Share on Facebook17Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

  • Oooh bunlar var dikkat edilmesi gereken, daha neler neler de var. Yani aslında bu konuda ne kadar araştırma yaparsak yapalım yine de bitmiyor.

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*