Emzirmek-Sağmak ve daha nicesi

Emzirme meselemize hızlıca bir giriş yapacağım, kronolojik akışı bozabilirim zaman zaman, idare edin. Eren yavrumla yaşadığım emzirme- emzirememe- sağma- süt çıkaramama- moral bozulması- sütanne bulma- ondaki sütleri bitirip- 2.’ye, hatta 3. sütanneye varış, onun da sütlerini bitiriş- Anne Sütü Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’ne terfi- ve katı gıdaya geçiş- emziremediğim için kahroluş- kahroluşun bitmeyip tükenmemesi- bu sebeple Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar hareketini hayata geçiriş- dualar alış- taşlanış- tehdit ediliş (Konumuzun dışına çıkacağım azıcık daha ASOOB yazarsam)… 2. Gebeliği öğreniş- aklımı başıma devşiriş- Deniz yavrumu emzirmeyi kafaya koyuş… Emzirme Sanatı kitabını başucuma mıhlayış.

 

Emzirme Sanatı kitabım ve arkadaşları süt artırıcı çayın dibi, süt sağma pompası Medela Teyze, suyumun yarısı, Radyo 3…

 

 

 

Deniz daha doğmadan, hastane odasına gelen bebek hemşirelerine ültimatom vermiştik, “Bebeğe asla mama verilmeyecek”, çünkü o süt gelecek. Zaten bebek hemşirelerimiz çok tatlıydı. Hep teşvik tam teşvik…

 

 

 

Eve çıkana kadar, hep emzirdim. Hastaneden çıkacağımız gün, hastane tipi süt sağma pompası kiralayacağımız yeri aradık, ertesi gün ablam aldı getirdi pompayı ve hem okuduğum kitaptan, hem Eren’in 3. sütannesi Ayten’den ve onun emzirme danışmanı kardeşinden, daha nice kişiden aldığım “Emzir! Uyuyunca kalanı sağ” öğüdüne uyarak, emzirdim, kalanını sağdım. “Kalanı hep az olur, moralini bozma, aman haa” dediler, başlarda 5 cc kadar çıktı kalanı, moralimi bozmadım, azimle sağdım. İlk günler çok uyur ya bebekler, onu uyutup sağdım kendimi hep. Bir takipçim demiş ki:

 

 

 

Haklı… Benim annem (Kayınvalidem) vardı. Sabah ben uyanır uyanmaz “demir”imi içiriyor, başucumdan suyumu, süt çayımı eksik etmiyor, harika yemekleriyle beni sağlıklı besliyordu. Uyumam için beni teşvik ediyordu. “Kızım sen sadece bebeğinle ilgilen, gerisini düşünme. Ben Eren’imle oynarım, ona masal anlatırım… Canın ne çekerse söyle pişireyim…” diyordu. Duygusal anlamda çekilmez olduğumda beni sakinleştiriyordu. Daha ne isterim. İyi ki var, sağ olsun.

 

 

 

 

NOT: AİLE olmak böyle bir şey. AİLEsi olup da AİLE olamayanlar ne kadar yalnızlar aslında.

 

 

 

O olmasa, sağma, emzirme meselesine bu kadar adapte olamazdım. Yemek pişirmek, Eren’le ilgilenmek, evle ilgilenmek gerekecekti, ki hepsi başlıbaşına çoook iş. Düzenimi oturttuktan sonra annem gitti. Bazı günler aç kaldığım oldu. Hele bir gün, kahvaltı niyetine ağzıma attığım bir lokmayla akşamı ettim. Yemek pişiremedim Deniz’i bırakıp. Sağ olsun o zaman da ablam- babam evden yemek pişirip getirdi hep. Yan binadaki işyerimizde harika yemekler yapan bir Adile Hanım’ımız var. O da görümcemle sürekli bir şeyler getirdiler. O büyük buhran gününden sonra bir daha aç kalmadım desem yeridir.

 

 

 

Tabi annem evine döndükten sonra saltanatım da sona erdi. Meğer prensesler gibi bakıyormuş bana, dönüştüm balkabağına. Öyle zırt pırt süt sağamaz oldum. Zaten Deniz’in de uzuuuuun yenidoğan uykuları, yerini, uzuuun uyanık kalmalara bıraktı. Uyanık kaldığı her an memede olmak isteyen bir de DenizAnası oldum çıktım. Tam bir yaka iğnesi gibi güzel oğlum. Pardon, çirkin oğlum diyecektim, anneliğime yenildim.

 

 

 

Neyse, annemden sonra düzenimi oturtmam biraz zaman alsa da, yine her fırsatta sağmaya devam ettim. Ama bu sefer kalanını değil, biraz kendime zaman tanıyıp, uykuya daldıktan 1 saat sonrasının sütünü sağdım. En verimli sağdığım saatler, akşam-gece saatleri. Ağlarken “Anne” diyen, konuşabilen bir çocuk doğurduğum gibi, “Gece uykusu nedir? Gece karanlıktır, karanlık uykudur…” bilen bir çocuk da doğurmuşum aynı zamanda. Pehh. Yani gece o uyanana kadar gidip gelip sağıyorum. Gece saatlerinde daha fazla salgılandığı söylenen prolaktin (Süt yapıcı hormon) hormonunu cidden cc bazında görüyorum. Gündüz sağdığımdan daha verimli sonuç alıyorum geceleri. Sonra uyuyup, Deniz uyanana kadar dinlenmeye çalışıyorum. Çook ama çok planlı olmam gerektiğini öğrendim. 20 dakikamı bile planlamazsam her şey arapsaçına döndü çünkü. Eren’i okula gönderip, Deniz’i uyutup, kahvaltı edip, kendimi sağıp hemen uyumaya özen gösterdim. Zira gece, yatağı dörtlediğimizden, Deniz ağlamasa bile, bir karış yerde uyumaya çalışmak, sadece uyumaya çalışmaktır. “Yasin Eren’e bacağını mı attı?, Eren yere mi düştü? Eren Deniz’i mi ezdi?” diye diye, tüm gece havada kol bacak yakalamaya çalışan bir haldeyim. Yakalıyorum da! Tam bir eziyet.

 

 

 

Sağmak: Öyle bir şeyden söz ediyoruz ki, süt artırma aşamasında hayati öneme sahip. Şimdi, bebek emdi uyudu, kalanı sağdın, 10 cc diyelim. Sağmasaydın, beynin 10 cc daha az ihtiyacın olduğunu bilip, daha fazla da yapabilecekken, 10 cc daha az süt üretecek. Ama sen sağdın! 1 saat sonra baktın ki derin uyuyor, aynı kaba gene sağ (Biriktir), 10 cc daha mı çıktı= öpüp başına koyabilirsi, çünkü sağmasaydın 20 cc kenarda sütün olmayacaktı. 1 saat sonra uyandı, emzirdin. Eğer sağmasaydın, memendeki sütle doyacak ya da doyamayacaktı. Oysa kenarda 20 cc daha sütün var. Hemen kaşıkla içirebilirsin. Sağmak= birim zamanda verdiğin süt miktarını artırmak. Bazen tam yeni süt sağmış oluyorsun ve uyanıyor. “Offf” diyorsun, “E yeni sağdım, şimdi bomboş göğüslerim… vs”. Deme! Yanına kocaman bir su al ve emzir. Biraz vakit kazanmak için kucağında gezdirebilirsin. Sonra yine su iç- emzir. Seni EMZİK GİBİ KULLANMASINA İZİN VER!

 

 

NOT: Bunlar, booool sütü olanlar için söyleyebileceğim şeyler değil. Bunlar “ASOOB” için beni arayanlara sorduğumda “50 cc geliyor, sütüm çok az” diyenler için. Sütünün olmadığını düşünenler için. “Aslında sütün var! Yanılma! Sütünün olmadığını düşünenler onlar! Sen güven kendine ve memelerine ve anneliğine” demek için.

 

 

 

Neyse, tüm bu sağma, emzirme rutininde en çok ihtiyacım olan şey her daim SU. Mümkün olsa evin her noktasına damacana koyacağım. Sucu bir gün dayanamayıp soracak “Abla ne yapıyorsun bunca suyu?” diye, eminim, bence kendini zor tutuyor. Her aradığımda 2 tane su istiyorum, bir duraksıyor adamcağız. Bak yazıyorum buraya, bugün yarın soracak. Kefir mayaladığım zamanlarda da, delicesine süt satınalması yapıyordum da dayanamayıp sormuştu 🙂

 

 

 

 

Dağıldık gene. Evet, su… Ahh o su. Deniz’in dili memeye değdiği anda, sanırsın çöllerde aylarca susuz kalmışım, etrafımda dolu şişe yoksa yastığı yorganı ısırasım geliyor. Tabi bu su hikayesinin de bir gece versiyonu var; gece susuz kalmayayım diye başucuma kocaman kavanozlarla su koyuyorum (Bardak yetersiz kalıyor, sürahiden bardağa koymak ise zahmetli geliyor geceleri, plastik şişeler çatır çutur ses çıkarıyor gece gece kaldıramıyorum. En iyisi kavanozu kafaya dikmek), e o su bitiyor, ben Deniz’i emziriyorum, kalkamıyorum. Başlıyorum “Yasin, Yasiiiiiin” diye tıslamaya, yok arkadaş uyanmıyor, “Yasiiiiiiiin, YASİNNNNN, YASİİİN, Ya Yasinnnn yaaaaa”, bu böyle yarım saat sürüyor, ben ağlayacak hale geliyorum, Yasin’den ses geliyor “Faturaları, muvafakatnameleri getirdin mi?”! “PARDON? Dalga mı geçiyorsun? Yasin susadım suu, kurudum burada anlıyor musun? Ne faturası?”. Etti mi sana 1 saat?

 

 

 

Hee, diyeceksin ki “Bu kadar uğraşacağına kalk 1 bardak su koyuver, çocuk da ölmez iki dakika açlıktan”, evet, belki öyle ama yok arkadaş, o yorgunlukla sıcacık yataktan çıkacağıma 1 saat dır dır etmek daha az eziyetli.

 

 

 

Neyse, emzirdim sağdım, su içtim derken arttı süt. Yine Deniz’in “Acaba aç mı?” olduğunu düşünenler oldu, o günlerde biraz düştüm evet ama sonra geçti, geçmek zorunda, yoksa bütün emeklerim çöp olurdu.

 

 

 

Bazen benim de doyuramadığımı hissettiğim zamanlar oldu. Hatta gidip mama aldık, keçi sütü maması. Böyle hissettiğim zamanlarda, 30-60 cc mama verdim kaşıkla, bazen de biberonla ama hala ağlamaya devam ettiğini görünce anladım ki açlıktan değil. Gazı filan var ya da dışarı çıkarıp bir hava aldırmak ya da banyo iyi geldi.

 

 

 

Nihayetinde 2. ay kontrolü için Prof. Dr. Ahmet Aydın’a gittik. Ondan da duyunca “Kilosu, boyu gayet iyi, mama filan verme, illa takviye edeceğim diyorsan sütanne sütüyle et” dedi. “Tamam işte” dedim. Bir daha “Aç mı?” demek yok! “İçimden bile”.

 

 

 

 

 

Yeme-içme

Boooool su

 

Kuru dut (Tecrübe: Kuru dut yediğim günlerde sağma işlemi sonrası daha fazla sütüm geldiğini fark ettim)

 

 

Hurma

 

 

Rezene-Anason çayı (Gaz için)

 

 

Bol yeşil salata (Hem de soğanlı- sarımsaklı, delicesine kokuşabileceğin bir salata)

 

 

 

Her çeşit çorba (Sıvı mantığı)- Malt içeçeği- Bazı markaların süt artıran çayları.

 

 

Kahkaha (Tecrübe: O gün çok güldüysem, içim çok mutlu kıpır kıpırsa, cc bazında karşılığını aldım. Hem de 30cc fark ile)

 

 

 

 

İtiraf: Biliyor musun? Meğer Eren’de benim sütüm varmış ya la! Bana “Çocuk çok kilo vermiş, sütün yetmiyor, mama takviyesi şart!” diyen doktora cehaletle kanmışım ben. Oysa şimdi de, hem de 3 farklı doktor, 1 tanesi çığlık atmak suretiyle “Kilosu çok düşük, mama vermemiz gerekiyor hemen” dedi. Ben de “Heee he” dedim ve bitti. Karaları bağlamadım. O zamanlar tek memeden 50 cc sütüm çıkıyordu ve ben “Az- yok- yetmiyor” diyor, Eren 5 saat uyuduğu vakit kendimi sağmıyor, keyfim gelince sağmaya oturduğumda da “Az geliyor” diye ağlanıyordum. Oysa şimdi, 50 cc diye az gördüğüm miktarla 3 aya getirdim Deniz’i. Bazen 70- 100 cc sağdığım da oluyor ama Eren’in sütanneleri gibi bir sağmada, tek memeden 250-300 cc çıkarmıyorum. 250-300 çıkmıyor diye “Sütüm yok” da demiyorum. “Benim 50-60 cc sütüm var” diyorum. Aynı Emzirme Sanatı kitabında dediği gibi “5 cc bile olsa, ‘Benim 5 cc sütüm var’ deyin! ‘100 cc yok’ demeyin”. Şu an o sayfayı bulamadığımdan cümleyi yanlış kurmuş olabilirim ama anafikir buydu. Şimdi geriye dönük pişmanlıklar yaşamak istemiyorum, her süt sağdığımda Eren yanıma gelip “Ben de istiyorum” diyor. 1 tatlı kaşığı da olsa veriyorum, “Ohh onu da besledim” diyorum. 🙂

 

 

 

Sevgili Okuyanlar: Sizlere daha afilli, daha çok fotoğrafların olduğu, rengarenk bir yazı sunmak isterdim, lakin Deniz ha uyandı, ha uyanacak. Benim bu yazıyı tez vakitte yayınlayıp, o uyanmadan süt sağmam gerek.

 

Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

16 yorum

 • Derya Hanım lütfen yazacaklarımı yanlış anlamayın. Bugüne kadar blogdaki herşeyin altınamzamı bile atarım o kadar aynı kafadayız, beslenmemiz doktorumuz çocuklarımıza yaklaşımımız herşeyde aynı fikirdeyiz. Ama şu süt olayını Eren’de her okuyuşumda içimden diyordum ki yahu bu kadının sütü var! Yavrusunu aslanlar gibi büyütecek sütü yapıyor o vücut ! Hem sağlıklı beslenen,hem araştıran okuyan,hem sütü arttıran herşeyi bilen,hem oğlunu erkenden doğurtan bir doktorla çalışmayan bir anne(zamanından önce gelen bebeklerin sütü bazen gelmiyor buna sahit oldum), herşey tıkırında..Sütü neden olmasın ki …. Düşündüm ki çevresinde ona bir şekilde çocuğunu doyuramadığı nı hissettirenler mi var. Bunu bağıra bağıra değil de, hissetirmeden farkettirmeden bilinçaltına yolladığı sinyallerle yapan birileri. Size sütünüzü her daim az hissettiren. Bu geldi aklıma. Çünkü emin olun o memeden o süt geliyorsa,o yavru onla do ya cak! Sistem bu şekilde gelişmiş.! İnanın yazılarınızı her okuduğumda bunu düşündüm.. Umarım doğru ifade edebildim kendimi…. Şöyle bir örnek vereyim, benim sütüm gayet yeterliydi öyle ki bir başka bebeği bile emzirebildim, ama başka şehirde yaşayan kayınvalidem her ziyaretime geldiğinde (kendisi oğullarına 20 gunlukken meyve sularına başlamış dolayısıyla sütü 3. ayda kesilmiş) bana kendımı yetersiz hissettiriyordu,çocuk gık dese ‘aç mı acaba’? Emziriyorum,’boşa çekiyor şuan süt bitmiş’ vs vs bir sürü örnekle beni negatif etkiliyordu ve ozamanlar sahiden sütüm gözlegörülür azalıyordu nerdeyse 5 6 gün.Bunu farkettim ve hemen toparladım 🙂 Siz sağlıklı beslenen,pozitif bir annesiniz,Deniz de talebini yerine getirebilen cin gibi bebek. Süt olayı için yeterli 2 şey budur! O bebek annesinin sütüyle aslanlar gibi büyür!!! Durum budur.

  Cevap Yaz
  • Niye yanlış anlayayım? 🙂 Ayrıca benimle aynı fikirde olmak zorunda değilsin ki… Tüm yazdıklarına “Doğru söze ne denir” diyebiliyorum.

   Cevap Yaz
   • Hassasiyetim etrafınızdaki her hangi birini incitmemek adına, ayrıca ’emziren anne’ye mayın tarlasına basar gibi yaklaşılmalı, o kırılmamalı, incilmemeli diye düşündüğümden 😉

    Cevap Yaz
 • Derya Hanım benim de hiçbir zaman sağdığımda anormal sütüm olmadı 20-30-50 bazen gece emmediyse 100e yakın ama bebeğimi 7 ay sadece anne sütüyle besledim ve her ay çok kilo aldığı için doktordan azar işittim. Olumlu düşünüldüğü sürece süt var ve artıyor. Deniz oğlunuza yeteceğine eminim. Sütünüzle kalın

  Cevap Yaz
 • Ben de her iki bebeğimde de her fırsatta sağdım. Bazen 20cc bazen 180cc. Dediğin gibi geceleri verimim daha fazlaydı, uykumdan vazgeçip sağdım. Bu iş emek işi, emek olmadan yemek (yani süt) olmaz 🙂

  Cevap Yaz
 • Derya hanım akşam sizinle konuşmak öyle iyi geldi ki, artık bebeğim neredeyse 3 aylık oldu, bu saatten sonra sütüm artmaz heralde diye düsünüp, doktorun önümüzdeki haftaki kontrolde mama takviyes tavsiyesine teslim olmaya hazırlarken (bebeğim 35, 5 haftalik dogdugu icin dkktorum kilosuna takmıs vaziyette) resmen hızır gibi yetiştiniz. YarınDan itibaren tekrar düzdnli sağmaya başlıcam, etrafımdaki sütün az diyenlere kulağımı kapayacağım. Ama yine de süt anne arayışım devam ediyor. Bu kadar koşuştufma içerisinde bir de bizlere vakit ayırdığınız için ayrıca tesekkurler

  Cevap Yaz
 • Derya Hanım; süt konusunda benim de size nacizane bir iki önerim olabilir. E bebekten aldığım süt arttırıcı bir granül vardı. Bende işe yaradı tavsiye ederim. Ayrıca kuru incir ve hurma inanılmaz süt yapıyor. Kuru incir özellikle kendim ve tavsiyelerim sonucu arkadaşlarımda denenmiştir. İnanılmaz sonuç alacaksınız. Birde maydanoz ve dere otu. Ben hiç sevmediğim halde dereotunu yıkayıp limonlu limonlu yemiştim. Bunlarda benim küçük tavsiyem nacizane. Ama en önemli tavsiyem lütfen hiç bir şeyi kafanıza takmayınız. Her anne mükemmel olmak, memelerinden sütler akmak, bir yaşında konuşan, yürüyen, çişini söyleyen çocuklara sahip olmak zorunda değildir. Etrafınıza kulaklarınızı tıkayın. Ben öyle yapmıştım 🙂
  Sevgiler

  Cevap Yaz
 • Merhaba,

  45 günlük oğlum var.Spinal anestezi ile doğum yaptım ve ilk 1 hafta sütüm gelmedi.Hastanedeki ilk gecemizden itibaren mama takviyesi yapıldı.Sütüm gelmeye başladıktan sonra iyi kötü emiyordu ama artık hiç emmiyor.Elektrikli pompa aldım ama düzenli olarak sağmıyorum.Lactamil içtiğimde de öyle aman aman sütüm gelmiyor,en fazla 10 cc 🙁 Şimdi oğlum mamaya çok alıştı,emzirme bağımız hiç yok.Memeye yaklaştığında bağırıyor resmen. Tavsiyelerinizi rica ederim.

  Cevap Yaz
  • Dikem Merhaba,

   Anlattığın sürece benzer şeyler yaşadım ilk bebeğimde ve şimdi söyleyebiliyorum ki,

   Sütüm yok/ az demek yerine 10cc de olsa 10cc sütüm var demek.

   Her fırsatta sağmak

   Booool su içmek.

   Kesinlikle bebeği memeye alıştırmak için SABIRLA çalışmak. Bir yerden sonra biberonun gelmediğini görünce kabullenecektir durumu. Öncelikle söylemeliyim ki bu kolay olmayacak. Ağlayacak. Bağıracak. Önce siz buna hazır mısınız? Bundan emin olduktan sonra başlayın.

   Ve istikrar!

   Süt gelecek.

   Cevap Yaz
 • Merhabalar Derya hanim..
  Azminize hayran kaldim.masallah subhanallah.3aylik oglum varilk bir ay yapisik ikiz olarak gezdik gece gunduz oglumla.yalanci emzik almadi beni KULLANDİ.Bunun sonucu iki gogus birden yara oldu.ikindim sıkındim hatta disimi kirdim yeterki emsin dedim ama en fazla bes gun dayanabildim aciya.aslinda aci degil sorun kan emmesiydi.dıs etkenler psikolojimi bozdu,emzlr sutun azalir,bebek memeyi birakir vs.vs.vs.esim tam destek eve lansinoh elektrikli cift baslikli sut pompasini aldi.onceleri uyurken oglum her firsatta sagiyordum su aralar sagma aralari uzadi oglan durmuyor.sut caylari bol su yesillik akliniza ne gelirse.sukur doyuyor bebegim.hatta biriktiriyorumda.biberon cocugu oldu oglum ama elimden baska bisi gelmiyor.meme ucu yaralarim gectimi HAYİRR….Canim yaniyor agliyorum hattane denediysem yok olmadi iyilesmedi.genel cerraha gittim ilac tedavisi verdi amaaa sutten keseceksin dedi.gonlum razi gelmedi,dogum sancisi cektim bunuda cekerim,kizima bir ay anne sutu vermistim oglumu mahrum etmemeliydim.arastirdigim okudugum emzirme konulari bana haz veriyor.yaziniz icin ellerinize saglik umut verdiniz bana.saglicakla kalin…

  Cevap Yaz
 • Benim sorum Bebek emdi kalanı sağdım tekrar Zaman geçmeden emmek isterse ne yapmalıyım göğsüm boşalmış olucak çünkü ??

  Cevap Yaz
  • Makineyle sağmakla bebeğin emmesi bir olmuyor. Siz sağın, hemen peşinden emmek isterse yine emsin, doymadığını düşünürseniz kaşıkla o sağdığınızı verin.:)

   Cevap Yaz
   • Ufak bi soru daha:)) göğsüm anca 3 4 saat emzirmezsem sızlıyor süt inerken ki bu benim derinimle çok çok nadir bi durum :)) yinede yeterli sütüm vardır diimiii??? Ve sanırım bi göğsümde daha az süt var tavsiyeniz var mı ❤️

    Cevap Yaz
    • İçeride ne var, ne kadar var ben tabi ki bilemem ama benim de 3-4 saat ayrı kalırsam ancak sızlıyordu. Bol emsin zaten, ne kadar çok emerse o kadar süt olur, emmediği anlarda da sağın, yine süt olsun:))

     Cevap Yaz
 • Merhaba lar birşey sormak istiyorum.benim de sutum çok azaldı sadece sabah iyi oluyor.daha sonra süt inmiyor denilebilir hiç sizlamiyor gogsum. Bu da yetmiyor sagarak çoğaltmak istiyorum ama anlayamıyorum bir türlü çocuk emdikten hemen sonra vakit kaybetmeden mi sağmak gerekiyor.birde çocuk tek göğüsten emdi diyelim her ikisini de mi sagmaliyim.sagdigim vakit çocuğa emecek süt kalmıyor ve süt te inmiyor.süt gelmediğini görünce soğur mu nasıl artirabilirim.bazen oğlum emmek istemeyince sagip kasiklada veriyorum bu sütü mü azaltır mı.

  Cevap Yaz
 • Blogunuzu yeni gördüm ilk 3 ay oglum 1 er kilo gayet iyi aldı ama snraki ay 400 grama düştü dr mama takvıyesı dedi ama hayır dedik benım sadece süt degil bebegın emmeyı reddetme durumu vardı uyanıkken kesınlıkle almıyordu. ilk önce uyurken emzirmeye başladım sagmak bana mantıklı gelmıyor çünkü sagmak süt artırmıyor makina bebegin gönderdigi uyarıyı beyne göndermiyor keza aynı emiş gücünü saglıyamadıgı gibi! sagmak insanı sadece yıpratıyor kusura bakmayın ama 10 cc sütüm var kenarda derken içiniz öyle demiyor yine az çıktı düşüncesi beyınden eksik olmuyor.sürekli emzirmeye çalıştım sagmayı bıraktım süt artırıcılar vs ama benim en etkili yöntemim emzirme kampı oldu iki gün boyunca sadece uyudum ve emzirdim iki günün sonunda cidden gögsüm dolmaya başladı uyku=dinlenme=rahatlama şuan her fırsaatta uyuyorum ha bu arada 4. ay 400 gr alan oglum 5. ay 700 gr aldı maşallah.

  Biz kadınlar herşeye yetişmeye çalışarak kendımızı unutuyoruz yoruluyoruz.
  Lütfen dinlenin, Bol su için, ögün atlamayın, sütünüzü sagıp hem vakit hemde moral kaybetmeyin!!!!

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*