Hep gırtlak!

Milletçe gırtlağa düşkünlüğümüzle meşhuruz.

 

 

 

Bir bebek geliyor dünyaya ve o bebeğin bacakları boğum boğum olmadı mı yandın arkadaş sen. Memelerinin iriliğinden ufaklığından başlar, sütün yaramadığına gider, “Bu çocuk çok zayıf”, “Ama çok ağlıyor” lara varırlar. Sen engellemezsen asla susmazlar. Hatta bazıları engellendikleri halde susmuyorlar, cesaret örneği!

 

 

 

 

Neyse, bu süt, emzirme meselesi biraz karışık. Yani şöyle ki, bazısından fışkırırken bazısı, memeden süt çıkaracağım diye gece gündüz uğraşıyor. “O fışkıran ne yaptı da fışkırdı? Ben neyi eksik yapıyorum?” diye düşünüyor ve içinden çıkamıyorsun ya, heh, hiç düşünme, çünkü sen başkasın o başka, sen daha uzunsun o kısa mesela ya da sen şişmansın o zayıf ya da sen kıvırcık saçlısın o düz… Aynı şey, sende süt fışkırmıyor, onda fışkırıyor.

 

 

 

 

KRİTİK NOKTA

Sende süt fışkırmıyor, bebeğinin bacakları boğum boğum değil diye, bebeğin beslenemiyor anlamına gelmiyor. Nasıl sen uzunsun o kısa; senin bebeğin ince, onunki tontiş oluyor. Fark etmez, ikisi de anne sütü alıyor.

 

 

Bir de sütü, başlarda çoook az gelenler ve toplum, doktorlar tarafından genelde “Sütün yetmiyor” denilenler var. Örneğin ben.

 

 

İşte onların işi çok zor. Süt gelecek aslında ama şu çenesi çekilesiceler bir konuşmasalar.

 

 

 

Süt gelecek gelmesine de, bu yeni anne bilmiyor ki geleceğini en nihayetinde. Tecrübesiz çünkü. Biraz durun, duruuuuuun biraaaaaaaaaaaaaz…

 

  • Sabır
  • Sağmak
  • “10cc çıktı yetmiyor, az” demek yerine “10cc sütüm var” diyerek olumlamak. 10 cc’ye şükretmek.
  • Boooool su
  • Tekrar sabır
  • Kahkaha (Kahkaha atmadığın gün az gelecek diye bir şey yok. Buna da kodlama kendini. Benim bazen çok ağladığım günler daha çok sütüm geldiği oldu. Ağlamak da rahatlamak bir yerde ama değil mi?) 🙂
  • İnanmak
  • İstikrar
  • “Sütün yetmiyor mu?, “Doymadı galiba”, “Acaba karnı mı aç?” diyen herkesi ama herkesi geri püskürtmek… “Sen bunları söylediğinde moralim bozuluyor ve yetersizlik hissi yaşıyorum, bu da sütü mü etkiliyor. Anlıyor musun?” de ve gönder. Ki bu çok kibar bir söylem!

 

Sonra da booool boool emzireceksin ya, heh işte, süt geliyor. Bazı günler 50 cc geliyor bazı günler 150 cc, sonra tekrar 50 cc (Heh işte, burada da kritik bir durum var. Bir gün önce 150 cc geldi diye, ertesi gün 50’yi beğenmezsen, memelerinle arana husumet girer.) “Olur” deyip, üzerinde durmadan geçeceksin.

 

 

Memelerini seveceksin, bebeğini besleyeceksin.

Bebeğin tosbik olmadı diye içinde seni kemiren diğer benliğine de “Sonra kilo vermeye çalışmaktansa, şimdi böyle olsun” diyebilirsin ya da “Benim bebeğim böyle…” diyebilirsin… Ne dersen de ama onu sustur, çünkü tüm bunları yazıyor da olsam, benim içimde bile bacaklarda boğum arayan biri var. Sırf onun bıdı bıdıları yüzünden mama bile aldım, doyuramadığımı hissettiğim anlarda takviye ettim ama baktım ki, doymadığından ağlamıyormuş, başka bir derdi varmış, çünkü 60 cc daha mama takviye ettiğimde hep ağlamaya devam etti.

 

 

 

Yine de, bazen doyuramadığım hissine kapıldığım oluyor. Ses etmiyorum ama artık mama takviyesi de yapmıyorum. “Mama vereceğime kucağımda daha fazla dolaştırırım (Kucakta dolaşınca ağlamıyor) daha iyi” diyor, kucakta gezdiriyorum. Heeee, sonra sırtım tutuluyor ama… Bu tamamen başka bir yazının konusu. Şimdi ise, artık Deniz’in de bir süt annesi var. Doyuramadığımı hissettiğim her an, anne sütü vereceğim bebeğime. İlk sütlerimizi 3 Ocak Cuma günü gidip aldık Fikriye’den. Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar hareketi, Eren oğlumla başlamıştı, arada yüzlerce bebeğin anne sütü almasını sağladı ve şimdi tekrar Deniz oğluma dokundu.

 

 

Bir doktorun “Sütün yetmiyor, bebek az kilo almış.” demesi ve çevremdekilerin, “Acaba doymadı mı? Mama hazırlayalım mı?” söylemlerinin, (Şimdi söyleyebiliyorum ki, aslında Eren’de benim sütüm varmış) kendi sütümü kesecek kadar beni bunalıma sürüklemesinin,  bebeğime mama vermek istemememin sonucuydu Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar.

 

 

 

O zamanlar Eren, 3 süt annenin sütüyle 7 aya kadar süt anne sütü almıştı ve evet, tosbik bebeklerdendi. Şimdi ise Deniz’i, 4,5 aya kadar kendi sütüm + toplamda 180 cc mama ile besledim. Emzirmeye devam ediyorum ama takviye gerektiğini hissettiğimde süt anne sütü veriyorum artık bebeğime.

 

 

 

 

 

 

 

Deniz ise kilolu bir bebek değil, ince yapılı.

YAPISI BU! 🙂

Deniz ilk süt anne sütünü içiyor 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*