Karı-Koca arasına girilmez!

Derler…

 

 

“Karı-Koca arasına girilmez”, bence de, çünkü karı-koca arasında ne yaşandığını bilemezsin, hiç kimse onların içini, birbirlerine duyduğu sevgiyi, sinirlendiklerinde birbirlerine olan öfkelerini, barışırkenki sıradanlıklarını…

 

Öyle bir kavgaya tutuşup öyle sıradan barışırlar ki şaşarsınız. Bilemezsiniz onların birbirlerini bildiği kadar çünkü, “Vardır bir bildikleri, düzelir ne de olsa ya da düzelmeyecekse bile en doğru kararı onlar verir…” derler bazı büyükler, doğru da söylerler.

 

 

Boşanacak bile olsalar, boşanınca daha iyi olacağını bilseniz bile üzerine gitmemek, hatta hiç yorum yapmamak gerekir, dış kapının dış mandalısınızdır ve sadece sünger olmanız gerekir, aksi halde uzak dururlar sizden zaten, hiçbir faydanız da olmaz.

 

Yani her durum için karı-koca tüm toplumdan çok ayrı tutulurcasına böyle bir söz süregelmiş “Karı-Koca arasına girilmez”,

 

 

“Hangi durumda girilmez?”

 

 

Uyku halinde çocuğun araya sıvışması harici hiçbir durumda girilmez işte. Ne sevişirken, ne dövüşürken, ne didişirken, ne öpüşürken.

 

 

Neden karı-koca arasına girilmez? Neden “Kadın-erkek” denmemiş? “Koca” ılımlı olabilse de “Karı” çirkin bir kelime, ben haz etmiyorum mesela. Burada statü bildirisi yapılıyor; “Karı-koca” ise, evliler demektir ve evlilik kutsaldır. 

 

 

 

Ben cidden bunu da anlamakta sıkıntı yaşıyorum. Evlilik kutsal da diğer tüm ilişkiler şeytanın işi mi? Yani sokakta kavga ederken gördüğünüz “erkek ve kadın” ın arasına girmek manevi kanunlarımıza göre legal mi? Cevabı merak edenler girsin de görsünler. Birbirlerine, özellikle de kadına, çocuğa şiddet uygulanıyorsa araya girmek değil balıklama dalmak gerek diye düşünsem de, yine de 2 kere düşünmek yerinde olur.

 

 

 

Kimlerin arasına girilmez:

1-  Anneyle çocuk arasına girilmez. Buna yeltenen baba da olsa (Ki kutsal birliğin öncülerindendir kendisi) araya girmekten kaçınmalıdır. Aksi halde Karı-kadın- anne kişisinin gazabına uğrayabilir.

 

2- Babayla çocuğun arasına girilmez! devamı için 1. maddenin baba çevirisinin yapılması yeterli olur.

 

3- Kardeşler arasına girilmez! Zira, iki kardeş arasında başlayan ve muhtemelen 10-15 dakika sonra sulh ile sonuçlanacak kavga, kitlelere yayılarak sulhe ulaşma vakti gecikmiş olur. Anne- babalar, en çok kardeş arasına girmeleriyle tanınan iki kişidir ve  engel olamadıkları bu durumdan dolayı aile faciası denebilecek daha vahim durumlara çanak tutmuş olurlar. Bitmedi. Kardeş arasına girince “tarafsızlık ilkesi” dengesini korumakta sıkıntı yaşayan anne-baba, çocukta “Daha az seviliyormuş” hissi yaratabilir ve bu en acısıdır. 

NOT: Her araya girme durumu için geçerli olan en önemli şey; kavganın kitlelere yayılma tehlikesini göze almak gerektiğidir, ki genellikle viral şekilde yayılım gösterir. Aman diyeyim.

 

4- Sokaktaki iki kişi arasına girilmez, en tehlikeli aradır o. Kim vurdu adında bir bilinmezliğe sürüklenmek an meselesidir. Ortada bir güç dengesizliği var ve araya girmek şart oluyorsa da, yanınıza birkaç kişiyi daha katıp ya da iyi bir strateji geliştirip hamle yapmakta yarar var. 

 

 

“Araya girilmez” hususu, genellikle kavgalar için kullanılır. Bir kavga ya da kavgaya dönüşmesi muhtemel bir tartışma ya da barışa dönecek bir tartışma, yani kaynama noktası derecesine yakın herhangi bir durum  gördüğünüzde “Araya girilmez” deyip uzaklaşmanız gerekir.

 

…ama 5. madde der ki;

5- Annenin memesiyle bebeğin arasına girilmez! “Doymuyor mu acaba? Bunun karnı aç kesin. Ayyyy galiba sütün yaramıyor, baksana iplik gibi” gibi cümleler ve benzerleri, araya girmenin ta kendisidir. Hele de anne lohusaysa, “Dikkat, HORMON TEHLİKESİ” yazılı görünmez uyarıyı buradan görünür kılmak isterim. Mevzu bahis meme, süt anne ve bebek dörtgeni ne de olsa.

Onun haricindeki kalabalık, normal seyreden sohbetlerde, çok telaşlı biriyseniz özellikle, zaten her lafa atlar, heyecanınızı bir nebze olsun yatıştırırsınız, sıkıntı yok… Böyle durumlarda her araya girilebilir.

 

“Karı-koca”nın tek farkı, onların arasına sevişirken de girilmeyecek olması. Başka özel bir durumları yok yani. Aynı meme-süt ve anne ve bebek dörtgenindeki gibi.

Karı-koca meselesinde bir konuya daha dikkat çekmek isterim. Uzmanlar, karı- koca arasındaki tartışmaların temelinde cinsel sorunların yattığına da dikkat çeker dururlar. Şimdi siz dışardan sanırsınız ki, “Banyonun yerlerini ıslattılar diye kavga ediyorlar, aaaaa deli mi ayol bunlar?” ve giriverirsiniz meşhur burnunuzu da alıp araya ama işin içinden çıkamadığınız gibi, dolayısıyla aradan da çıkamazsınız. 

 

                                                         *******

Aynı anadan babadan doğan 2, 5, hatta 10 kardeşin, o ana babayla iletişimi o kadar farklıdır ki, bunu, bir diğer kardeş bile anlayamaz, o nedenle, kardeşler arasındaki saygı, bir kardeş ebeveyniyle tartışırken sarsılmaz olmalıdır.

 

 

Kimse kimsenin hayatına ve bir başkasıyla olan anlaşmazlığa (Bu ebeveyniyle olan anlaşmazlık da olsa ve diğer kardeş ebeveynini koruma adı altında gereksiz bir girişimde bulunuyorsa) müdahele etmemelidir ki saygı da korunabilsin.  Aksi halde, kendi saygısını yitirir o kadar, ne ebeveynini korumuş olur ne de daha iyi bir insan olmuş olur.

 

 

Kısacası “Karı-Koca” bahane, kimsenin arasına girme!!!

 

Share on Facebook47Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

  • evet ya annenin memesiyle bebeğin arasına girmesinler. ya ben mecburmuyum herkese göstermeye.. rahat bıraksınlar … hala (16 aylık bebeğim ) kv bakar emiyor mu diye :((

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*