Kereviz kızartması

Bu aralar ev içi ve dışındaki koşturmacalardan, buzdolabındaki bir sürü köşede kalmış sebze, meyveyi gözden kaçırdım. Böyle olunca çok üzülüyorum, ya alma, ya da atma değil mi? Alıyorsan bir şeyi çarşı pazardan, onu önemse ve pişir ama bu aralar, çöpü boylayan çok yeşillik ve sebze içim burktu. Her pazara gittiğimizde güle oynaya, koklaya koklaya aldığımız besinlerin yeri çöp değil kesinlikle. Böyle devam ederse, bütçeni sarsmakla kalmaz, üzerine bir de aç kalırsın.

 

Bu nedenle, artık dolabı her açtığımda köşe bucak kurcalıyorum, ne var ne yok, iyice bir bakıyorum ve ziyan etmemek adına yemek tarifleri üretiyorum kendimce.

 

Geçen gün, yine buzdolabının bir köşesine sıkışmış kerevizleri görünce, cankurtaran edasıyla sıvadım kolları. Bana özel, ne diyorlar “Spesiyal” bir şey çıktı gene ortaya.

Gerekli malzeme

2 kereviz

Yoğurt

Sarımsak

Zeytinyağı

Köy tereyağı

Susam

…ya da canın ne isterse, keyfine göre… Örneğin, bizim buzlukta, bir önceki tarihte yapılan etli biber dolmasının içi, yani etli kısmı varmış. “Onu da değerlendireyim” demiştim bu kereviz kızartmasıyla.

 

Yapılışı

Bir tavada sızma zeytinyağı ve köy tereyağını karıştırarak eritin. Kerevizleri yuvarlak yuvarlak ve incecik doğradıktan sonra yağda, hafif pembeleşinceye ya da epey pembeleşinceye kadar kızartın (Zevke göre, yanmadığı sürece problem yok) Kızaran kerevizleri bir borcama aldıktan sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökün (Yoğurdu evde kendiniz yaptıysanız daha bir lezzetli oluyor).

NOT: Ben, kızarmış kerevizlerle sarımsaklı yoğurdun arasına, işte o buzluktaki kıymayı kavurup serptim, üzerine sarımsaklı yoğurdu ekledim.

Yoğurdun üzerine ise, yine aynı yağda kavurduğum susamları (Susamlar pembeleşene kadar kavur da kavur), tavadaki yağdan aldığım 2 çorba kaşığı yağı ve kuru naneyi ekledim.

Bildiğim kadarıyla zeytinyağı, en uzun zincirli yağlardan olduğu için, kızartma sırasında kolay kolay yanmıyor. Yine de elinizin hızlı olmasına özen gösterin, yağ yanmamalı ki, sarımsaklı yoğurdun üzerine serpebilesiniz.

 

Ayrıca, hazırladığınız bir tabağın köşesine lezzetli bir alternatif kondurmak isterseniz, aynı kızartmayı, kerevizleri rendeleyerek de yapabilirsiniz. Görüntü olarak da çok sempatik olur.

 

Susamı da, hazırladığınız herhangi bir salatanın üzerine cevizle kavurup serperseniz parmaklarınızı yersiniz:)

Afiyetle anacım…

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*