Şu CAILLOU var ya… Artık Gaaayu

Ne menem bir şeymiş? Neymiş bu Caillou? Yani bu çizgi filmi yapmadan önce nasıl bir piyasa araştırması yapılmış ki, tüm çocukları etkisi altına alabiliyor? İsmi bile çılgınca akılda kalıcı cinsten.

 

17 ay olana kadar Eren'e televizyon izlettirmedik biz. Bunu da manyakça yapmadık tabisi, ben de izlemiyordum zaten gün içinde, müzik dinliyordum bir te… Aslında sonra da "Haydi çocuğum gel, TV saati, koltuğa yayılıp izleyelim…" de demedik elbet ama birgün, ben anne olarak, tıpkı çocukluğumda olduğu gibi, kahvaltı vaktinde çizgi film sesi duymak isteyince ve kuradan Caillou çıkınca olanlar oldu.

 

 

Eren o sabah Caillou'nun sadece sesini duydu ve akşamında, ben kendisini uyutmaya çalışırken önce "Baba" sonra "Caillou" diye ağladı. Yaşadığım şey "ŞOK"un ötesinde bir şeydi. 

 

 

Çocuklar sünger gibi biliyorum, 13. ayda söylediğin kelimeyi, bir daha tekrar bile etmesen, 18. ayda yumurtlayıveriyor ama Caillou, Eren'de saatler sonra etkisini göstermeye başladı.

 

 

"Baba" diye ağlayan çocuğa, "Baba işte, gelecek tatlım" diyorsun da "Caillou" diye ağlayan çocuğa, şoku atlattıktan sonra "Caillou da uyumuş, eee eeee ee yapmış" desem de yediremedim. Sanki en iyi oyun ya da uyku arkadaşı o gece yanımızda yokmuş ve bundan duyduğu derin üzüntüyü bir türlü anlatamıyormuş gibi ağladı.

 

 

… ve anne Taşdiken, tüm bu baskılara dayanamayarak telefondan Caillou'yu açtı… "İyi mi etti, kötü mü etti?" düşünmeye fırsatı bile olamadan yapıverdi bunu. 

 

 

O geceden sonra TV denen şey başkalaştı. Televizyonun klasik müzik kanallarının vazgeçilmez hareketli görseli olan balıklardan ya da romantik romantik yanan şömineden başka bir şeydi artık televizyon. Televizyon Caillou demekti.

 

                                             Ağzını boş bırakmamak suretiyle "Gaayu" izlemek

 

 

Televizyonu, telefonu her gördüğünde "Gaayu" diyen bir çocuğun ebeveyniydik artık.

 

 

Haydi o çocuk ve Caillou, izlenesi bir çizgi film onun için…

 

 

Peki ya benim için? Ben müptelası oldum bu keltoş oğlanın ve sülalesinin. Bir kere web sitesine girip oyunlarından birkaçının tadına bile baktım. Valla… Ama doğruyu söylemek gerekirse, onlar da, tıpkı Caillou'nın balık yağı reklamı kadar antipatik.

 

Neyse, Caillou diyordum ve sülalesi tabi, onlarsız bu çizgi film düşünülemez bence. 

 

 

O anne-o babanın sabrını Allah cümlemize versin e mi?

 

 

Öyle hikayeler var ki Caillou'da, "Eren'le başıma gelse aynı şeyler, nasıl davranacağımı şaşırırım" dediğim yerlerde, güzel ipuçları veriyor bana da. Burada Caillou'nun söz dinleme, sendromsuz özelliğinin de büyük payı var elbet.

 

Geçenlerde Caillou, sanırım bisikletten düştüğü için ağlamıştı, Eren bu duruma çok üzüldü, (Pofff), acıklı gözlerle bana baktı, "Gaaayuu" dedi dudaklarını büzüştürerek, "Anne onunla ilgilenmelisin, baksana ağlıyor…" dercesine bir eliyle beni tutup, bir eliyle televizyondaki "Gaaaayuu"yu gösterdi. Ben tabi ve yine ne diyeceğimi şaşırarak, Caillou'nun anası edasıyla, "Hmmmm, düşmek bazen can yakıcı olabiliyor, Caillou da haklı, demek ki canı acıyor ve insanın canı acıyınca ağlamak isteyebilir…" diyerek noktaladım vaziyeti, o da dinledi çok şükür ve o arada da Caillou'nun ağlaması geçti.

 

Böyle işte…

 

 

Biz bazı geceler hala telefondan Caillou seyrederek uyuyoruz. 

 

 

Ben bundan hiç hoşnut değilim ama tükürdüğüm bu davranışı nasıl yalasam olmuyor. Geri döndüremiyorum, unutturamıyorum bazen.

 

 

Bir Caillou bebeği alıp yanına yatırıp, onun da uyuduğunu kanıtlarıyla sunmam gerekecek sanırım.

 

 

Bakalım.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

3 yorum

  • BEN DE CAILLIOU'YA ANLAM VEREMEYENLER ANNELERDENİM :d TÜM GÜN ANNESİNİN BABASININ HİÇ İŞİ YOK MU DA O ÇOCUKLA UĞRAŞIRLAR :)))) BİİZM EVDE Kİ ADI DA HHEEYYYYYUUU 

    Cevap Yaz
  • ahh bu çizgi film… anaokulunda müzik öğretmenliği yaparken çocukların ağzından düşmeyen şarkısı..kaaayuu kaayuuu birde ingilizce şarkısını söylemeye çalışmıyorlarmı , insanı çıldırtası bir çizgi film.Bu kadar nefret ediyorum ama inşallah kızımda büyüyünce izlemez 🙂

    Cevap Yaz
  • biz de çok izleriz… ben öyle itici bulmuyorum… hatta artık zevkle izlediğimi söyleyebilirim kızımın diliyle ''daaaa''' yı…

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*