Oto koltuğu serviste de oto koltuğu

Ne zamandır aklımda, bir türlü sıra ona gelmedi ki, yazamadım.

 

Geçen gün, Eren’in servis şoförü değişip, servis yine oto koltuksuz gelince ve daha öncesinde de şu aşağıdaki olunca, gün bugün oldu.

 

NOT: “Koca okulda” ibaresini düzeltiyorum. Olayın sıcaklığından öyle yazdım sanıyorum, yoksa koca okuldaki durumu bilmiyorum.

 

Şimdi öncelikle süreci anlatayım, Eren okula servisle gitmeye başlayacağı zaman Yasin’le bir karar verdik, oto koltuğunu servise verecek ve cuma akşamları alacak, hafta  sonunu geçirdikten sonra yine pazartesi Eren sevise binmeden koltuğunu takacaktık. İki oto koltuğuna gerek de duymadık hiç. Eren’i okuldan biz alacağımız zamanlarda, servis şoföründen, oto koltuğunu okula bırakmasını rica ediyorduk. Dediğim gibi, iki koltuğa hiç ihtiyaç duymadık ama görümcem, elindeki fazla oto koltuğunu bize verince, birini servise, birini de arabaya taktık. Böylece cuma akşamı sök, pazartesi sabahı tak durumu da kalktı.

 

 

Evet, kesinlikle bir şeyler yapılması gerektiğini düşündüğüm bir konudur bu. Yani binlerce çocuk, okula servisle gidiyor ama servisler yetişkinlerin boyuna ve kilosuna göre koltuklardan oluşuyor e o halde, kendi aracımızda çocuğumuza gösterdiğimiz hassasiyeti neden elin aracında göstermiyoruz? Oto koltuğu satın alması yapacakken, neredeyse makale yazacak kadar okuyup didikliyoruz, “En güvenlisi olsun” diyoruz. Eee, “Ama kendi arabamızda”.

 

 

 

Her gün kullanıyorlar bu servisleri, sabah ve akşam…

 

 

 

… ve sadece bir bel kemeri ile bağlanıyorlar. Ani bir frende ön koltuğun arkasına kafalarını toslamaları ya da bir sarsıntıda yine kafalarını cama vurmaları çooook olası. Kazayı söylemiyorum bile.

 

 

 

Biz değil miyiz, çocuğunu emniyet kemersiz, oto koltuksuz oturtan ebeveyni ayıplayan ya da kucağına alana “Yapma” diyen. E peki, okul servislerinde ne değişiyor? Bak, farkındaysan, “Otobüs, minibüs, taksi hooop güm” demiyorum, “Okul servisi” diyorum. Yani zaten çocuklar için olan taşıma aracı. Diğer toplu taşıma araçlarına hiç değinemiyorum şu yazıda zaten.

 

 

 

“Okul servisi” diye kocaman kocaman yazıyor üzerinde, hafta sonları ise, ek gelir için başka işler de alıyorlar. Tamam, hafta sonu oto koltuğunu alırsan, şoför de zor durumda kalmaz, onca oto koltuğunu nereye koyacağını şaşırmaz. Hafta sonu da işini yapar, parasını kazanır.

 

 

 

 

Onca çocuğun arasında bir tek o oto koltuğuyla gittiği için Eren’le de bir-iki kriz yaşadık. “Ben de buraya oturmak istiyooruuuuum” diye ağlama krizine girmişliği oldu. “Bu güvenlik kuralı” dedik. Allah’tan geçti. Kabullendi ama kafasının karışık olduğuna eminim. Madem güvenlik kuralı, yani madem “KURAL” ve ucunda güvenlik var, herkes uymalı değil mi?

 

 

Uzun lafın kısası, güvenlik her yerde güvenlik.

 

 

Çocuğunun canı, senin arabanda can da, serviste patlıcan mı? “Bu ne yaman çelişki?” değil mi?

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

2 yorum

  • Derya en iyisini yapiyorsun..gecen hafta arkadasimin okulunda ilkokul çocukları serviste kaza geçirdi..neredeyse hepsi yaralandi..sebep bel kemeri ile bağlı olmalari!!ben de servis ile gitmesin diye burnumun dibindeki okula goturuyorum Hira’yi…

    Cevap Yaz
  • Benim bildiğim okul servislerinde çocuklara uygun olan 4 noktalı bir kemer var ve kullanımı zorunlu. Sizin oto koltugunun kemer mamtıgında baglanıyor. Bizimkilerin servisinde her koltukta var. Neden sizinkinde yok bir sor derim nacizane. Oto koltugu guvenliğinde olamasa da her 2 omuzu da tutuyor.

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*