Trafikte Güvenlik

Karşılaştıkça yazıyorum, engel olamıyorum, hem niye olayım ki?

 

Yanımızdan geçen araçlar bir de kendilerini benim gözümden görseler keşke… Tehlikenin farkına varırlar mı acaba?

 

Çocuğun önde, ayakta ve TRAFİKTE ne işi var?

Önde, annesinin kucağında ve trafikte olsa ne fark eder?

 

Çocuk camdan fırladığında en çok kim ağlar?

 

Peki bu annelerin akıllarına akıl koymaları gerekmez mi?

 

Dimağlarının açılması için ne olması gerekir?

Burada 100 bin araca düşen ölü sayısı, Türkiye için 76 olarak belgelenmiş. Belgedeki diğer ülkeler; 11, 15, 16, 19 şeklinde seyrederken…

 

Sen, ebeveyn olarak emniyetine özen göstermelisin ki, çocuk da bunun ciddiyetinin farkına varsın. Kendini koruyamayan bir ebeveynden, çocuğunu korumayı beklemek çok tezat bir tablo çıkarıyor karşımıza. Ki, biz bayılırız, çocuğumuz için süpürge olmaya, yememeye ama yedirmeye, içmemeye içirmeye… Tamam sen ye ki, onu da doyurabil, halin olsun, emniyet kemerini tak, hayatta kal ki, onu da koruyabil…

 

Emniyet kemerinin koltuk için değil, insanın ta kendisi için olduğunu ve oto güvenlik koltuğunu, kendi aracınız dışındaki herhangi bir toplu taşıma aracına bağlamanın ne tür sıkıntılar yaşattığını paylaşmıştım.

 

Bu da, geçenlerde bir takside çektiğim, gözlerin emniyet kemeri takma aparatını aradığı fotoğraf. Daha çok ararsınız, koltuğun altında!!!

Ne yapmak gerek?

Benim aklımdakiler:

1- Otomotiv sektörünü harekete geçirmek ve ilk yardım çantası gibi, çocuklar için bir de oto koltuğu gerekliliğini vurgulamak. “Bilmem hangi markanın bilmem hangi modelinde muhteşem özellikler var” diye ne de güzel vurguluyorlar, bence bu, sektör için çocuk oyuncağı. Bunun için oto koltuğu sektöründekilerle iş birliğine girebilirler.

 

2- Tüm minibüs, midibüs, otobüs, taksi gibi toplu taşıma araçlarında, aracın büyüklüğüne göre belli adetlerde oto koltuğu zorunluluğu getirilmesi.

 

3- Yine tüm toplu taşıma araçlarında emniyet kemeri zorunluluğu. Özellikle kendini ralli pistinde sanan otobüs ve minibüs şoförlerine canımızı emanet etmek zorunda olduğumuzu hatırlarsak, en azından kendi güvenliğimizi sağlayabileceğimiz bir emniyet kemerine hakkımız olduğunu düşünüyorum.

 

4- Tabi ki denetleme! Trafik polisleri, otobüsleri, minibüsleri durdurup, içeride emniyet kemeri takmayan yolcu olması durumunda, şoföre ceza keserse, şoförler de, emniyet kemeri takmaları hususunda yolcularını yüreklendirirler böylece.

 

 

Bunlar şimdilik aklıma gelenler. daha bir çok yaptırım uygulanabilir.

 

Şimdi gelelim ebeveynlere.

 

Çocukları, ebeveynlerinden daha iyi korumak isteyecek ya da koruyacak bir sistem var mı? Bilmiyorum.

 

Arka koltukta emniyet kemeri takmanın nesi yorucu ya da sinir bozucu olabilir? Onu da bilmiyorum. Ön koltuktan bahsetmiyorum bile.

 

Benim kendi babam, emniyet kemerini koltuğun ta kendisi için zannedenlerden mesela. Yani bu gibi örnekleri gözlemlemek için çok uzaklara bakmaya gerek yok. Zaten seni yormuyorlar, hemen yanındaki aracın içindekiler onlar.

 

Siz de, emniyet kemeri takma aparatının yeri, koltuğun altı zanneden bir taksiye denk gelirseniz fotoğrafını çekin ve plakayı alın.

 

Yine otobüs, minibüs, midibüslerdeki kemersizlik durumlarını belgeleyin ve yine plakasını not edin.

 

Elimizdeki bu belgelerle neler yapabileceğimizi ben düşünmeye başladım ama siz de fikrinizi paylaşın ki, bir şeyler değişebilsin.

 

Okul taşıtlarındaki, sadece bel bölgesini saran kemerler, bence kesinlikle yeterli değil. Uykusuz çocuklar okula gitmek için erken saatlerde yollara düşüyor ve akşam yorgun biniyorlar o servislere, kafalarını taşıyamıyorlar. Çok ayık olsalar bile, belden kemerler, ani bir frende, ön koltuğun sırtına, cama kafalarını vurmalarına ya da arkadaşlarıyla kafa tokuşturmalarına engel olamayacak güvensizlikte. Bunun için, aynı oto koltuklarında olduğu gibi iki taraftan gelen kemer, bacağın arasından çıkan kilitle sabitlenmeli ve göğüs hizasına da bir kilit eklenmeli.

 

Okul taşıtı sahiplerinin, araçlarını, hafta sonları ya da tatil günlerinde başka amaçlarla kullanmak isteyebilecekleri de düşünülerek, çocuklar için dizayn edilen kilitler koltuğun altına sokulabilir olmalı ve yetişkinler için de kullanılabilir emniyet kemeri haline pratik bir şekilde dönüşmesi sağlanmalı.

 

Hepsi ve daha fazlası ama tez vakitte hayat geçirilmeli!

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*