Kız mısın sen? Sensin kız!

Hepsi benim yüzümden. “Kız” olmayı sanki bir küfürmüş gibi algılamasının müsebbibi benim. 

 

“Saçlarını bu kadar uzatmayacaktım çocuğumun” demeyeceğim asla, çünkü saçları uzun diye olmadı. 

 

 

Son günlerde başımıza peş peşe gelen, karşımıza peş peşe çıkan densiz insanlar ve olaylar da değil sebebi.

 

 

Tüm bu olaylara ve insanlara benim verdiğim tepkiydi asıl mesele. 

 

 

Benim tepkim, onların densizliğini dövecek boyutta gereksizdi. Bunu da bugün arkadaşımla konuşurken fark ettim. Ya fark etmeseydim? Ya kendimi ve savunmalarımı haklı görüp devam etseydim…? Dur, daha bugün olaya dışarıdan baktım, şimdiye kadar zaten edeceğimi ettim Eren’e ama belki düzeltebilirim he? Ne dersin?

 

 

Tamam anlatıyorum.

 

 

Eren’in saçları uzun ve sarı. Normal bir çocuk o. 

IMG_8621

 

Geçen hafta bizim sokakta, ben Deniz’in peşinden koştururken, bir adam Eren’e bir şeyler söylüyor. Eren’den ses geldi “Ben kız değilim” dedi. Bir baktım, adam ısrarla devam ediyor, adam için dünya durmuş sanki, tek mesele Eren’in cinsiyeti sanırsın. “Gerçekten kız değil misin sen?” diyor büyük, çok büyük bir şaşkınlıkla, Eren cevap vermeyi bile bırakmış artık (Rehber alınacak tavır). “N’oldu Eren?” diyorum, adam çocuğu bırakıp büyük, çok büyük bir şaşkınlıkla, “Gerçekten erkek mi?” diyor. “Şunu keser misiniz!” diyorum, “Hayır, yani kız değil mi?” diyor. Al çocuğu geç git değil mi? Ama yok. Tutamıyorum çenemi ve yüksek bir sesle (Bağırmak değil kesinlikle) “Erkekler de saç uzatabilir ve saçı uzun diye, insanların yolunu kesip, cinsiyetiyle ilgili sorguya çekmeniz çok rahatsız edici” gibi bir şey dedim ve yürüdük. Köşeyi dönüp merdivenlerden çıkmaya başladık, ben yine Deniz’in elinden tutuyorum, Eren hızlı hızlı önden çıkıyor, kafede çalışan birkaç kişi de merdivenlerde duruyor ve bir ses daha geliyor “Ben kız değilim”, derin bir nefes alıp söze girebilsem keşke ya da derin bir nefes al, devam et değil mi? Yok! Devam edemiyorum. “Kim dedi sana kız diye?” diyorum, “Kısacık saçı olan ve sürekli kot pantolon gömlekle gezen kızlar var, erkek mi şimdi onlar?” diye devam ediyorum, çenem çekile. Çocuklar hemen, “Yok abla yaaa, saçların çok güzel Erenciğim, adamım benim yaaa, gel sana kuruyemiş vereyim” diye toparlamaya çalışıyorlar. 

 

vscocam-photo-4

 

Bugün Eren’i okula götürüyorum, Deniz de evde annemle, böyle olunca okul yolu daha hareketli geçiyor, hoplayıp zıplayıp koşuşturuyoruz filan, Eren’in okulunun yokuşuna geldik ve aşağı doğru bıraktık kendimizi, gülerek koşuyoruz, bastonlu bir amcaya yaklaştım ki, “Düşeceksin gız” dedi, bana dedi sandım, öylece geçiyordum ki, “Eren’e dönüp, gıız düşeceksiiin” dedi, Eren de dönüp “Sensin kız” dedi gülerek. Adam arkamızdan yavaş yavaş yürürken suratına baktım, “Kız değil mi?” dedi. “Yahu amca sana ne?” diyemedim, “Lütfen yapmayın bunu” dedim, “Her uzun saçlı kız mı?” diye ekledim. 

vscocam-photo-5

 

Sonra arkadaşımın yanına gittim, kahve içiyoruz, bu olanları anlattım peş peşe, “Ama” dedi, “Aslında senin bu tavrın, onda çok büyük bir olaymış algısı yaratıyor olabilir ve kız olmak kötü bir şeymiş gibi düşünmesine, onu küfür gibi almasına…” Oysa ben hiç böyle düşünmemiştim, ben özellikle verdiğim cevapları Eren de duysun ki, o da uzun saçlı erkekler olabilir kısmını normalleştirsin, bu sorgu suallere karşı, acayip bir canlıymış gibi hissetmesin.

 

 

İyi de, Eren zaten belki öyle algılamıyordu, zaten sadece “Ben kız değilim” deyip geçiyordu, oysa bugün “Sensin kız!” demiş ve söylemi değişmişti. Küfür gibi mi algılamaya başlamıştı? Benim gereksiz savunmalarım yüzünden olabilir miydi? Evet, olabilirdi. 

 

 

Bir daha bunu yapmamaya çalışacağım, kendimi tutamayacak gibi olursam da, çocuğuma duyurmadan tenhada sıkıştırıp, lafımı edip uzaklaşacağım. 

 

 

Aynı okul meselesindeki gibi, kaygıydı beni bu hale getiren, “Toplumun cinsiyetçi dayatmalarından çocuğum da etkilenirse…?” kaygısı.

 

 

Bu son olaydan önce, sıradan bir gündü ve Eren’e, “Anneciğim, saçlarını biraz kestirsek mi?” demiştim, o da, “Hayır, ben saçlarımı seviyorum” dedi ve konu kapandı. Kısa, net! 

 

 

 

Yani Eren, ne ayağına allı pullu sandalet giydi diye kız oldu, ne saçını uzattı diye… 

 

 

Alın o cinsiyetçiliğinizi bir yerinize ……… 

 

 

 

Share on Facebook36Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*