Refakatçiliğini bil

Şu an hastanede, yan yatakta yatan hastanın refakatçisi, beni çileden çıkarıyor tam olarak.

 

 

Yolda Eren’i gördüklerinde sürekli üşüdüğünü, benim ne biçim anne olduğumu iddia eden insanlar vardı ya, heh bu refakatçi bayan da, benim ebeveynime dokunmama bile müdahale ediyor ve laftan asla ki asla anlamıyor.

 

 

Babam 5 gün önce açık kalp ameliyatı geçirdi ve yaklaşık 40 gündür hastanedeyiz. Uyku sorunu olduğundan, biz (Ablam-ben) o uyurken elini sevdiğimizde ya da ayak bileğini ovaladığımızda rahat uyuyor, uykudan kolay uyanmıyor. 40 gündür, bu küçük detayları bulmak için neler yaptık… “Nasıl kolay uyur? Neden uyumuyor ki?” Bu bir nevi yatırımımız bu bizim.

 

Yan yataktaki hastanın refakatçisi teyze, bütün gece uyumamış, azıcık kestirmek için uzanan babamın elini tuttum diye, lüzumsuzca konuşmaya başladı, “Dokunma! Uyanır!!! Bütün gece uyumadı!!!” gibi…

 

 

Eren’e giydirdiğime, yedirdiğime saçma sapan müdahale edenlere, önce açıklama yapmaya çalışıyordum, sonra “Hangi birine af anlatacağım?” deyip manasızca bakmayı tercih ettim gözlerinin içine içine. O günleri unutmuş olacağım ki, teyzeye laf anlatmaya çalıştım “Babam ben böyle yapınca daha rahat uyuyor…”  diye ve bence bu daha lüzumsuzca.

 

 

Şimdi en ufak bir müdahalesinde, ruhsuz ruhsuz bakıyorum suratına, baka baka da bildiğimi okuyorum. Sinirden kuduruyordur herhalde.

 

Bizim yatağın başına “Hastanın refakatçisiyle olan ilişkisine dışarıdan müdahale etmemeniz rica olunur!!!” yazacağım o olacak.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

3 yorum

 • Derya hanımcım babanızın ameliyatını yeni duydum; tez şifa versin allah inşaallah..Siz yine bildiğinizden şaşmayın ama bence onun da karışmaları kendince! iyi niyetlidir eminim…Herkes sıkıntılı, herkes gergin, herkes daha iyi nasıl rahat ettiririz hastaları derdinde..Geçenlerde annem nedeniyle tüm günümüzü hastanede geçirdik; inanın diğer refakatçiler sayesinde çok şükür dualarla, iyi güzel konuşmalarla geldi geçti o saatler…Böyle olan atmosfer-enerji odadakilere daha iyi gelecektir;bilirsiniz ..Hele ki sizin mutlu haliniz…Bir kere konuşun güzel-net olsun, barışın artık o çok bilmişle:) Bu durum işinizi kolaylaştırır emin olun..Onlarla iki dünya kelamı etmek bile iyi olur..Babanıza da iyi gelir, size de..Allah kolaylık versin inş.

  Cevap Yaz
  • Özgeciğim, ne iyi niyetli bir cevap yazmışsın. Hastanelerde çok değişik dostluklar kuruluyor. Bizim de böyle dostluklarımız var. Arada bazen bu teyzelerden de oluyor, idare ediyoruz tabi ama ancak yukarıda yazdığım şekilde; hastanede tahammül de sınırda olduğundan belki…

   Cevap Yaz
 • Bazı hasta yakınları cidden başkalarının hastalarına göz koyuyor. Hele ki o odada ya da hastanede sizden daha uzun süredir kaldıysa, direk bilir kişi konumuna sokuyor kendini. “Şimdi yemek zamanı, ama suyunu öyle değil böyle içir, serumu çok açtın bak ben böyle yapıyorum…” gibi gibii… Sanırsam onlarda sıkıntıdan sarıyorlar ona buna.

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*