Ek gıda ve hayatımızdaki sarımsak

Onsuz olamıyorum.

 


Öyle ki, geçenlerde gözümde çıkan arpacığa çare bulmaya çalışırken de elimde sarımsak vardı.


 

 

Neyse, öncelikle, ek gıda ile ilgili sürekli sorular geldiği için, sarımsağı ek gıdaya nasıl katıyorsam onu anlatayım.

 

 

 

Deniz’e, hergün mevsim sebzeleriyle yaptığım her yemeğe, bazen 3 diş, bazen 8-9 diş sarımsak katıyorum. Diş sayısının farklılık göstermesi, o an sarımsak ayıklama kapasitemle ilişkilidir. Deniz cıyak cıyak ağlarken 3 dişi bile, o ağlamasın diye karşısında zıplarken ayıklıyorum mesela.

 

 

 

Yine, kuzu haşlamalara başladığımız son 1 aydır, tüm haşlamalarına da sarımsak ekliyorum.

 

 

 

… ve Eren’e, ek gıdaya geçtikten 1,5 yaşına kadar neredeyse her sabah, soğanlı sarımsaklı salata yedirdim kahvaltı niyetine. “Deniz’e de yapayım, bakalım yiyecek mi?” diyerek bir heves -yine sarımsaklı tabi- maydonoz ve dereotu ve taze soğanlı salata yaptım, zeytinyağladım ve yedi vallahi. Ben bir sevin bir sevin 🙂

 


Sormuşsunuz, “Boğazına takılmıyor mu?” diye, e tabi, ennihayetinde yeni yeni öğreniyor; çiğnemeye çalışmak nasıl bir şey? Gevelemek nedir? Takılıyor boğazına bazen, öksürüp tıksırıp geri çıkarıyor ama sen biliyorsun yine de ilk yardım kurallarını değil mi? Aman öğren! Ben Eren’e süt içirirken “Tıkanır mı?” korkusuyla kaç kere kireç ettim çocuğu, Allah’tan doğru hareketleri yapıverdim, kendine geldi yavrucak. Öncelikle, korkuyla girişilecek iş değil, çünkü bizzat tecrübe ettim, korkunca çocuğu beter edebilirsin. Sakin ol ve çocuğuna güven! O bu işi çok iyi hallediyor. Eğer öksürüyorsa, panik yapıp sırtına vurmaya çalışma, çünkü zaten öksürüyor, o çıkaracak, sen sırtına vurursan işini zorlaştırabilirsin. Baktın olmuyor, yine sakince kucağına alıp, tek elinle çenesini kaldır, aynı koluna yatırarak 40 derece aşağıya çevir ve bekle, olmadı, devam et, diğer elinle, bel kemiğinden ensesine doğru, 3 kere, sert bir şekilde bastır.  Yine mi olmuyor, arkadan sarıl çocuğuna, iki elinin orta ve işaret parmağıyla iki kaburgasının arasına 3 kere, orta sertlikte bastır. Akciğerde kalan hava, takılan gıdayı dışarı atacaktır. Öğrenecek!

Sürekli püre kıvamında yediremesin. Diş ve çene gelişimi için de uygun değil. Bugün yemiyorsa, yarın alışacak. Yarın da olmuyorsa, 1 hafta sonra, ama olacak.

Dönelim sarımsağa:

 • Bir kere, enfes bandırmalıklar hazırlıyorum. Çok basit bir sarımsak katımıyla hem de. Kış aylarında, zeytinin üzerine 1 diş sarımsağı minicik doğrayıp, soğuk sıkma, ilk hasat bir zeytinyağı ve gerçek nar ekşisiyle aklını kaçırabilirsin. Güven bana:)

 • Yaz aylarında, domatese aynı muameleyi yapıyorsun ve direk kilo alıyorsun. Hele bir Ada Ekmeği edinebilmişsen, bandırmalara doyamıyorsun. Bandırma kültürü diye bir şey var ve ben bunu çok iyi yapıyorum, gözleri devirerek, “Mmmmmmmm” diyerek filan.
 • …ve salatalar. Hepsi için geçerli, bloga yazmadığım onlarcası için. Sadece bir demet maydanozu bile, 2 diş sarımsak, ceviz, nar ekşisi/ limon ve zeytinyağıyla ağlanacak hale getirebilirsin. Az yağ, çok yoğurt katarak “İyi bari yağı az” havası da verebilirsin mesela.

 

 

… ve Dönelim ek gıdaya:

 • Bu ara enginar bol ve çok güzel, ben de bundan fazlasıyla istifade ediyorum. Bol enginarlı Deniz’in tüm yemekleri ve kuzu haşlamaları.

 • Lahana
 • Patates- havuç (Bunlar çok şekerli gıdalar)
 • Soğan (En az sarımsak kadar hayatımızda)
 • Ispanak
 • Pırasa
 • Geçenlerde “Bakla yapayım”dedim, çok da güzel oldu ama Deniz’in sütannesi Neslihan, “Bakla vermiyorlar 1 yaşa kadar, alerjik olabiliyormuş…” ve birkaç şey daha söyledi şimdi hatırlayamadığım, hemen Barbaros doktoru aradım, “Verme bakla, kansızlık yapabilir” dedi, tuz ekleyip, sarımsaklı yoğurt ve biraz daha dereotu katarak bizim yemeğimiz haline çevirdim. Deniz’e başka yemek pişirdim.
 • Kuzu! Kuzu gerdan alıyorum genellikle ya da pirzola ama daha çok gerdan. Kasapta minik minik doğratıyorum, eve gelince de yıkayıp, çok kısık ateşte, diğer sebzelerle haşlıyorum. Deniz’e yedirmeden önce, etleri minicik hale getiriyorum bıçakla. Yiyor çok şükür.
 • Soranlar oluyor “Bebe bisküvisi veriyor musun?” diye. Yok! Hiç vermedim, ne Eren’e ne Deniz’e. “Bebe bisküvisi” yazıyor diye üzerinde “Bebeklere yedirilebilir” algısı hiç oluşmadı bende. Sadece paketin üzerinde, “İçindekiler” bölümünü oku diyebilirim sana. O zaman vermekten vazgeçebilirsin.
 • Domates (Mevsimi değil ama): Barbaros doktor “Mevsiminde bile dışarıdan domates almayın, bildiğiniz, güvendiğiniz, toprağı temiz bir çiftlik varsa, oradan alın ya da yemeyin!!!” dedi. Çok önemli çok.
 • Dişinin kaşındığını hissettiğimde, eline taze soğan, taze sarımsak, marul tutuşturuyorum, epey oyalıyor kendisini, hem de lezzetli. “Yakmıyor mu?” diyorsunuz, ben öyle bir geri bildirim almadım ne Eren’de ne Deniz’de.

 

 

 

 

Bizim ek gıdaydı, sarımsaktı, durumumuz bu. Sorularınız olursa yorum bırakın ki, bir yere varabilirsek, belge niteliği taşısın hepimizce.

 

 
 

 


 

 

 


Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

 • Merhaba, sizin atopik durumunuzun daha ağır versiyonunu benim kızım Mira yaşıyor. Ek gıda işi benim için kabustu ve 6,5 aylık Mira sağ olsun hiçbir şey yemeyerek daha da zorlaştırdı işimi. Kabak ve patatesten başka bir sebze veremedim henüz. Zaten kızarıklıkları o kadar çok ki acaba yediği mi dokunuyor yoksa zaten kızaracaktı da ona mı denk geldik bilemiyoruz 🙁
  Meyve şeftali az alerjik dedi dr, onunla başladım yanaklar kızardı, elma verdim yanaklar yine elma gibi oldu, kayısı verdim çok çok az ama ishal oldu ve meyve defterini kapattım :))
  yoğurt zaten veremem çünkü sütlü gıdaları ben yediğimde bile kızarıyor hafif hafif ( her ne kadar alerji testinde, kandan yapılan, süt alerjisi çıkmasa da) ve ben yoğurda cesaret edemiyorum.
  Size sorum şu, siz kızarmalar olunca kestiniz mi hemen o gıdayı vermeyi?
  Bioderma ben de kullanıyorum ama çok da işimize yaramıyor ve maalesef kortizonlu pomatla alerjiyi bastırmaya çalışıyoruz, Ankara’da bir profesörün yönlendirmesiyle. Tabi ki içim hiç rahat değil ama atopikliğin ilerleyen seviyelerinde kortizonsuz geçmiyor diyor dr.
  NE yedireceğimi şaşırdım. son 1,5 aydır aynı kiloda ve sadece anne sütü alıyor. İnşallah sütüm devam eder azalmaz ama yine de ek gıda lazım. İrmik ben de deniyim belki işe yarar bizde. Sevgiler ve atopiksiz günler dilerim 😉

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*