Ek gıdalara devam ederken

Deniz, 6 ay 5 günlük.

 

Katı gıdalara başlamaya çalışalı aşağı yukarı 1 ay oldu.

 

 

İlk olarak, çiğ sütten mayalanmış yoğurt ile başlamıştık. Yüzü kabardı, sivilcemsi kabarıklıklar… Eren’e de olmuştu.

 

 

Prof. Ahmet Aydın’a mail attım, o makale senin, bu makale benim… Kestik yoğurdu şimdilik. Karnabahar ile devam etmiştik. Mevsim sebzesi karnabahar, soğan, sarımsak üçlüsü temiz çıktı.

 

 

Yedirmeye çok zorlandığım bir ara, çılgın gibi gıda denemelerine başladım, yanlış olduğunu bile bile, yeter ki doysundu… Önce, yaptığım tüm yemeklere burun büküp zorla yiyen, yemediği için de açlıktan ağlayan Deniz yavruma, ıhlamur kaynatıp, içine azıcık ekşi mayalı tam buğday ekmeğinden ufaladım. Amanııın, yedi! 🙂 Bende bir bayram havası… Sonra, minicik elma rendeledim, ondan da 2 çay kaşığı “eh işte” yedi, yemez olaydı, yedirmez olaydım. Oldu mu suratı kıpkırmızı!! Hele akşama doğru iyice azıttı, suratına bakamadım Deniz’in korkudan. Hemen ertesi gün Prof. Barbaros Ilıkkan’a götürdük.

 

 

Barbaros Bey, yüzünün kızarmasına “Atopik dermatit ama ağır değil.” dedi, ağır olsaymış, bir gün önceki kadar kırmızı olurmuş.

 

 

 

Bu daha başlangıç. İlerleyen saatlerde tam bir domates gibiydi yüzü. 🙁

 

 

 

Gıdası için:

Patates, bal kabağı ve havucu, irmik katarak, zeytinyağı ya da tereyağı ile pişirin.
1 hafta sonra, yavaş yavaş yeşil sebzeleri ekleyin.

15 gün sonra kuzu eti eklemeye başlayın.

1 ay sonra, yoğurdu tekrar deneyin.

Hiçbir sebzenizi, özellikle domatesi dışarıdan almayın. Güvendiğiniz, doğal tarım yapan bir yerden alışveriş yapabilirsiniz.

Pirinç yerine irmik kullanın.

Derya: Sütanne sütlerimiz bitti, kaşıkla yemeyi kabul etmiyor gibi bir şey ama aç! Biberonla anne sütü versem içecek ama kaşığı kabul etmiyor.

Barbaros Ilıkkan: O zaman, kaşığa da iyice alışana kadar, çok az mama destekli gideceğiz.

Derya: Ama bütün mamalarda ayçiçekyağı ve kanola yağı var. Ben 3 yaşındaki oğluma bile yedirmedim bu yağlardan.

B: Haklısınız, ben de tüketmem bu yağları, ancak şöyle düşüneceğiz: Vücudumuzun bir çöp kutusu var ve oraya az şey atmalıyız! Mümkün olduğunca az mama, çok ek gıda ve yettiğince emzirmeniz. Kaşığa alıştıkça mamayı iyice azaltıp keseceğiz.


dedi.

 

 

 

“Burnu sürekli tıkalı gibi” dediğimde, “Soğuk olacak ev! Gerekirse siz üzerinizi kalın giyinin” dedi. Evi soğutma işini iyi beceririm, “Evet, zaten soğuk. Gece cam açık yatıyoruz, oda buzzz ama en çok o zaman rahat uyuyor. Ne zaman camı kapatalım, hemen uyanıyor. Bir de 3 yaşındaki Eren var tabi, camlar alçak olduğu için gündüz açamıyoruz.” dedim. Cam açıkken güvenliği sağlayan kilitler olduğundan bahsetti. Hemen bulamadığımız için Yasin, camı açıp, iki kanadını koli bandıyla tutturarak bir çözüm geliştirmiş. Şimdilik bu yöntemi kullanıyoruz. Cam çok leke oldu ama olsun.

 

 

 

 

 

Ek gıda konusuna geri dönersek, Babaros Bey’i çok iyi dinlemekle beraber, Deniz’in yemeklerinden soğan sarımsağı eksik etmiyorum. Balkabağını, tereyağını ise henüz hiç kullanmadım. Karnabahar haftasından sonraki hafta, patates, havuç, soğan sarımsak dörtlüsünü küp küp doğrayarak içme suyunda ve çok kısık ateşte (Odun ateşivari) pişirdim ve altını kapatınca zaytinyağını ekledim, çatalla ezip Deniz’e verdim. Blendır kullanmıyorum, Eren’de de hiç kullanmamıştım. Zaten ne yediğimizi çok iyi bilmediğimiz sürece beslendiğimiz de şaibeliyken, bir de blendırla sebzelerin besin değerini yerlebir etmeye lüzum yok. Ayrıca, “6 aylıkken ek gıdalara başlanmasının bir nedeni de, ağız ve diş yapısının sağlıklı oluşabilmesi için” dememiş miydi Ahmet Aydın?! Yani bebek, pütürlü gıdayı, onu gevelemeyi ve sonrasında da çiğnemeyi, tutup koparmayı öğrenecek, bu da ona başkaca faydalar da sağlayacak…

 

 

 

Sonraki hafta, yine soğan, sarımsak kereviz patates ya da soğan, sarımsak, kereviz, havuç.

 

 

Bugünün Deniz yemeği ise, soğan, sarımsak, patates, havuç veeee ıspanak. Yine piştikten sonra zeytinyağı koydum, yine çatalla ezdim.

 

 

 

 

Yiyor mu? Şimdi bu yeme meselesiyle ilgili de azıcık başa döneyim; Barbaros Bey’den çıktıktan sonraki iki gün, iki kere mama içti, geri kalanı ek gıdaydı ama ne oldu biliyor musun? Mamadan dolayı kaka yapamamaktan bütün gün ağladı, en sonunda da, yardımlarla ve çok zorlanarak kaka yaptı, poposu bile kanadı. Çok sinir oldum. Ertesi gün hiç mama vermedim ama daha fazla kucağımda taşımak zorunda kaldım. Bir sonraki gün 1 kere mama verdim, bu sefer yüzündeki kızarıklıklar artmaya başladı… vs.

 

 

3 gündür ise, yine burnu akıyor, öksürüyor, bu da yemesine yansıdı. 2 gün ağzını hiç açmadı yemeğe, bugün biraz yedi.


 


Yemeyen çocuk zor mu? Daha bir şey görmedim bence ben.

 

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*