Yine taze fasulye salatası

Bir taze fasulye salata tarifi daha ile karşınızdayız sayın seyirciler.

 

Daha önce bir tane daha yapmıştım ya hani, bu da başka.

 

Nesi başka?

 

Bir kere bu salatayı kayınpederimin değil validemin evinde yaptım.

 

İkinci olarak, Doğal Anneyim gurubu kurucusu Başak’ın tatlı kızının doğum gününe hazırladım.

 

Doğum günü, Özgürlük Parkı’nda ve piknik konseptiyle olduğundan, herkes bir marifetini koymuştu ortaya, ben de salata yapıcı kimliğimle marifetimi konuşturdum.

 

Üçüncü olarak, malzemeleri de farklı diğer taze fasulye salatamdan.

 

Hani tarhana için derler ya, “Yokluktan doğmuştur, ne yetişiyorsa o topraklarda, onu katarlar içine…” diye. Heh işte, bu da o hesap. Kayınpederimin evinde başka malzeme, başka ruh hali ve haliyle başka salata; validemin evinde başka…

 

Şimdi malzemelere gelelim:

Yapacağınız kişi sayısına göre malzemeleri kendiniz belirlemelisiniz, zira ölçü vermek konusunda yeteneksizim ama sanırım anlatmaya başladığımda, kafanızda aşağı yukarı bir ölçü oluşacaktır.

NOT: Elimin hafif ayarsız olduğunu da belirtmeden edemeyeceğim.

 


Şimdi, elimde 750 gr kadar taze fasulye vardı, kılçıklarını aldım, kaynar suyun içine attım ve 4-5 dk haşlandı. Ayrı bir tavada, 5-6 orta boy soğanı, sızma zeytinyağında şöyyyle bir çevirdim.

Önceki salatadan farklı olarak erişte değil de, arpa şehriye tercih ettim ve taze fasulyeyi haşladığım suyun içinde arpa şehriyeye de aynı muameleyi yaptım. İçine biraz deniz tuzu ve yapışmasın diye, yine sızma zeytinyağı katarak.

Yarım demet maydanoz, bir avuç taze nane (Evde o kadar vardı), 3 avuç, hafif dövülmüş ceviz, 1 diş sarımsak (Bıçakla minik minik doğranmış).

Haşladığım taze fasulyeleri, minik minik doğradım. üzerine, kavurduğum soğanı, minik minik, saplarıyla doğradığım maydanoz ve taze naneyi, kırdığım cevizleri, sarımsağımı ve haşladığım şehriyeyi de kattığım gibi bol bol karıştırdım bir kapta. Çok sıcaktı ya, biraz serinlesin diye.

 

Sos için:

Evde mayaladığım, 4 su bardağı kefirin içine, kışlık hazırladığımız domates konservesinden 4 su bardağı ekledim ve 2 diş sarımsak, ev yapımı nar ekşisi, 3 tatlı kaşığı kadar sızma zeytinyağını da katarak, kaynaşsınlar diye, iyice bir karıştırdım.

 

Salatanın adını yine sen koy. Ben “Taze fasulye salatası” dedim yine.

Sosu ayrı bir kavanoza, salatayı ayrı bir kavanoza koyup piknik alanına kadar ayrı taşıdım ikisini. Oraya vardığımda, Başak’ın getirdiği kapta, salatayla sosunun muhteşem buluşmasına şahitlik ettik.

 

NOT: Evde test ettiğimden söyleyebilirim ki, sosunu koymasan da, lezzetle, afiyetle tüketebileceğin bir salata kendileri.

 

Piknik doğum gününde Eren’e bir kere bile “Biz bunu yemiyoruz, zararlı!” demedim. Özgürlük had safhadaydı Özgürlük Parkı’nda Eren için, her anlamda.

 

Bir önce katıldığımız doğum gününden çok farklıydı bu. Eren’i biliyor olabilirsiniz ama yine söyleyeyim; çooooooooook iştahlı, maşallah. Tüm çocuklar oyun alanındayken Eren, ziyafet masasının çevresinde fink atıyor. Elini masaya attığı gibi, ne gelirse…

 

Ürkütücü derecede. Yani çocuksun değil mi? Git oyna. Yok anacım, açık büfenin gardiyanı gibi. Bir de ısırıp ısırıp aldığı yere geri koyuyor, hem de nasıl gururlu bir ifadeyle… Yani zor. Benim gibi anayla, Eren gibi çocukla doğum günü etkinliği eziyet.

 

Bundan dolayı, bu doğum günü tam benlikti, piknik konsepti, doğal yiyecekler, mutlu- gülen ana-yüzü:)

 

…ve Eren’in doğum gününü planladığım şu günlerde, böyle de bir tecrübe enfes oldu.

 

Neyse, taze fasulye salatama gölge düşürmeyeyim. Yap ve ye afiyetle. Çocuğunu da gönül rahatlığıyla besleyebilirsin bu doyurucu salatayla.

 


 


Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

  • Valla Derya çok güzel gözüküyor , canım cekti ballandıra ballandıra da anlatmışsın:)merak ettim tadını bende yapacağım
    Tarif için ve harika anlatımın için teşekkürlerr.
    Sevgiler
    Deniz

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*