Zeytinyağlı Pırasa aslında

“Bunun da tarifi mi yapılır? Ne yani kuş mu konduruyorsun pırasaya?” demeden önce gel şöyle bir konuşalım. Ben kuş kondurmuyorum, arkadaşımın annesi kondurmuş o kuşu, ben de onu taklit ettim, parmaklarını yersin bak demedi deme!

 

 

Çok önce, bir gün arkadaşım Miray’a gittim, annesi Tais Teyze pırasa yapmış, öğlen “Atıştıralım” dedik, dibini sıyırıyorduk en son hatırladığım.

 

 

Şöyle yapıyorsun, 1 kilo pırasaya (Ben yemeklere çok soğan koyarım, önceden belirtmekte fayda var) 4 büyük soğan doğra, tencereye koy, hemen üzerine pırasalarını da koy, zeytinyağını gezdir (Onu da 1 çorba kaşığı ile tarif edemeyeceğim, bir kepçe diyebilirim), 2-3 havuç rendeledim ben, şeker hiç yok! Havuç zaten bol şekerliymiş hissi veriyor, 2 limon sık üzerine, 3 diş sarımsak doğra. En küçük ocakta, altını kısmak değil neredeyse kapatacak kadar küçült ateşi. Su filan da katma. Kendi suyu ve bir de limonun suyuyla terk et. Arada git gel karıştır, belki bir de portakal sık. Canın isterse. Yarım saat sonra, 1 çay bardağı pirinci yıka ve onu da ekle. Hafif dibini tuttura tuttura karıştır arada. Cızır cızır ses çıkacak. Pırasa çok kart çıkarsa, azıcık su kaynatıp ekle üzerine. Diri diri bir pırasa yemeği olmuyor bu, çok özdeşiyor, sanki birbirine giriyor. Piştiğini hissettiğin zaman kapat altını. Ben sarımsak aşığı olduğum için, yemeğin altını kapattığım anda, boyutuna göre 2-3 diş, minicik doğranmış sarımsak eklerim. Dene bak.

 

 

NOT: Pırasa zaten soğan, bir de soğan mı ekliyorsun? İVİT. Çok güzel oluyor.

 

 

Bir borcamda, üzerine maydanoz doğrayarak servis edebilirsin. Ayrıca, tabi katı gıdaya çoktan geçmiş bebekler için de çok besleyici bir gıda. Afiyet olsun o zaman.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*