“Zeytinyağlı yaprak yemeği” diyebiliriz

Aslında her şey “Ne yemek yapsam” diye evde dolanıp durmamla başladı. “Yeşil mercimek!”, “Evet evet yeşil mercimek”, sonra “Yanına ne yapsam?” dedim, “Pilavv” diye cevap verdim, bi baktım pirinç 3 su bardağı çıkmayacak, hem pilav hiç besleyici değil, derken soğan doğramaya başlamıştım, ne yapacağımı bilmeden…

 

 

Sonra, yıkayıp doğrayıp buzluğa koyduğum bir poşet maydanoz, dereotu, nane, karışımımın olduğunu hatırladım. Bunu hatırladığım sırada 4 büyük soğanı doğramıştım:) 2 tane daha ekledim ve 6 büyük soğanı koydum tencereye, sızma zeytinyağıyla yola çıktı onlar. Hala ne yapacağımı bilmiyorum bu arada! Sadece buzluktaki yeşillikler içime sinmedi, biraz daha taze nane ve maydanoz doğradım. Elimdeki tüm pirinci kullanacaktım ama ölçmedim, herhalde 2 su bardağı filan vardır. Sanki iç pilav gibi bir şey olacak?! Du bakalım. Derken, yine buzluktaki Tokat yaprağını hatırladım. Ama yoooook yaprak saramazdım! Bu, yaprağı sarmadan yapmama engel değildi.

 

 

Zeytinyağlı yaprak sarması diye bir şey varsa, zeytinyağlı yaprak yemeği de olabilirdi. “Tipini beğenmeyen yemesin”di. Hem bence tipi de gayet güzel olmuştu ve tadı da enfes. Abartmayayım, ses çıkara çıkara yenen bir zeytinyağlı yaprak sarması tadı gibi:) Yani enfes.

 

 

 

Malzemeler

6 büyük soğan,

1 demet maydanoz

1 demet dereotu

1 demet taze nane

(Yukarıdaki 3 demet ot, önceden incecik doğranmış ve buzluğa konmuştu)

O otlara ek olarak, toplamda yarım demet olacak şekilde taze nane ve maydanoz

3 çay kaşığı deniz tuzu

4 diş sarımsak

Buzluktaki Tokat yaprağından da yarım kilo kadar ince ince doğrayarak koydum

2-2,5 su bardağı kadar pirinç

Zeytinyağı

Kibrit kutusunun yarısı kadar köy tereyağı (Bunu niye koydum vallahi bilmiyorum)

Karışımın üzerini geçmeyecek şekilde de kaynar su

1 limon

 

 

Yapılışı:)

Gülüyorum, çünkü komik.

Soğanları zeytinyağında hafifçe kavurduktan sonra, peşpeşe tüm malzemeleri ekleyip, suyunu da koyup, 1 limon sıkıp kapağını kapatıyorsun. Benim gibi dibini yakmazsan çok harika olur, yakarsan da nazarı olsun n’apalım. “Eeee şeker?” Ben zeytinyağlılara şeker katmam, onun yerine daha fazla soğan doğrarım, yarım bardak şeker koydum sanırsın.

 

 

IMG_8232

 

 

 

 

IMG_8234

 

 

 

IMG_8236

 

 

 

 

IMG_8237

 

 

Eren görünce, önce burun kıvırdı, “Bi tadına bak, beğenmezsen yeme!” dedim. Bi tadına baktı, tabağı bitirdi, ikincisini istedi. Deniz burun kıvırmadı, direk yedi ve beğendi. Yasin de çok sevdi. Daha ne?

 

 

 

Pilavdan, zeytinyağlı yaprak yemeğine evrilen bu şeyi sevdim. Dene senin de olsun.

E afiyet olsun…

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*