Aşı takvimi beni bağlamıyor

Korkuyorum aşılardan.

 

 

“Domuz Gribi” (İsmi bile itici) sansasyonları çıktığında iyice tiksindim durumdan.

 

 

Gribin kendisi aşısıyla gelmişti ne enteresan değil mi?

 

 

Binlerce insan aşılandı.

 

 

Herkesin kendi tercihi tabi, kimseyi eleştirmiyorum şu an ama ben tepkiliyim.

Doğar doğmaz Eren’e yapılan aşı, ve ekstra K vitamini (Ki hiç gerek yokmuş, göbeği kanamaya devam edince doktorumuz önermişti, şimdi o doktora da gitmiyoruz artık) haricinde hiç aşı yaptırmadık. HENÜZ!

 

Ekran Resmi 2015-03-11 22.57.45

Bugünlerde Hülya Hanım’a (Sonugür) gideceğiz yine, onun da aşı hakkında düşünceleri bu yönde (3 yaşına kadar hiçbir aşı yapılmaması yönünde) ama detay düşüncelerini bilmiyorum, gidince öğreneceğz bakalım.

 

 

‘Thimerosal’lı aşılarda otizm riski’ni (http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/337646.asp) bildiğimden diğer aşılardan da korkar oldum (http://www.bsm.gov.tr/aktuel/aktuel.asp?no=307).

 

 

Amerika’da ilaç firmaları, 2001 yılında içinde “Thimerosal” adlı cıva içeren koruyucu maddenin kullanımına son verdi ancak

 

 

Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkelerde halen kullanılıyor.

 

 

Nasıl korkmayayım?

 

 

Hülya Hanım’ın görüşü çok önemli benim için, çocuğun burnu akınca burun damlasını dayayan, en ufak bir rahatsızlığında antibiyotik veren, sütün az geldi diye hemen mamayı önüne uzatan bir doktor değil…

 

 

Organik adı altında satılan bir çok ürüne karşı kendisi, “O da bir sanayi…” diyor ve ekliyor “Organik ile doğalı ayırın…”

 

 

Bu konuda da detay alacağım kendisinden ve paylaşacağım sizlerle.

 

 

Felsefemiz, doktoru mutlaka dinlemek ama kendi mantık süzgecimizden geçirip uygulamak, eminim çoğunuz da böyle yapıyorsunuzdur.

 

 

Sevgiler Derya’dan

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

3 yorum

  • Merhaba Derya hanim
    Asi hakkinda arastirma yaparken buldum sitenizi ve yazilarinizin buyuk bir bolumunu okudum. bu konuda baya ugras vermissiniz bravo dogrusu. Yeniden anne olacagim nasipse ilk bebegimde herseyden habersizdik, ancak ikincide bircok seyin perdearkasini arastirdik ve rahatsiz olduk. Benimde niyetim asi yaptirmamak insaallah cok sorun cikarmazlar.

    Cevap Yaz
  • Meryem, sorun olmaz rahat ol. http://www.facebook.com/groups/dogalanneyim/ Bu linkte paylaştığım yazıma gelen yorumlarda, Umida Salih Dadasbilge, aşağıdaki kanun bilgisini paylaştı. Bu seni rahatlatmaya yeter sanırım. Sevgiler

    Hasta Hakları Yönetmeliği’nde de bu konu ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir; “Tedaviyi Reddetme ve Durdurma: Madde 25- Kanunen zorunlu olan haller dışında ve doğabilecek olumsuz sonuçların sorumluluğu hastaya ait olmak üzere; hasta kendisine uygulanması planlanan veya uygulanmakta olan tedaviyi reddetmek veya durdurulmasını istemek hakkına sahiptir. Bu halde, tedavinin uygulanmamasından doğacak sonuçların hastaya veya kanuni temsilcilerine veyahut yakınlarına anlatılması ve bunu gösteren yazılı belge alınması gerekir. Bu hakkın kullanılması, hastanın sağlık kuruluşuna tekrar müracaatında hasta aleyhine kullanılamaz.”

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*