Sünnet!

Eren 8 aylıktı. Bir gün Fenerbahçe’de oturuyoruz arkadaşlarımızla, bir kadın çıktı binadan ve birden yanımıza geldi, “Sünnet oldu mu?” diye sordu. “Hayır” dedim, “Sünnet ettirmeyin ya da en azından Sünnet kitabını okuyun, çok araştırarak, bu konu üzerinde çok düşünerek yazdım kitabımı” dedi ve gitti. “Sünnet ettirmeyin” gibi bir söylemi gereksiz bulsam da, hele de yoldan geçen birinin söylemesini saçma da karşılasam, asıl ilginç olan, tam da o sıralarda bu konunun çok fazla kafamı kurcalıyor olmasıydı. 

 

Ekran Resmi 2015-06-10 18.49.55

 

“Bir işaret mi acaba?” demeden geçemedim. Kitabı hala okumadım ama internetten, adını sormaya fırsatım olmayan kişiye baktım: Nil Gün! 

 

Sonra, yine internette, çocuk cerrahı olan bir profesörün, (Şu an yazıyı bulamıyorum) sünnet hakkındaki yazısını okudum. Sünnetin gereksiz bir müdehale olduğundan, sünnet olan çocuklarda enfeksiyon kapma riskinin, olmayanlarda hastalık oluşma riskinden daha fazla olduğunu söylüyordu.

 

 

Diğer araştırmalarımda ise, eğer yenidoğan sünneti olmadıysa, 7 yaşına, yani cinsel kimliğinin oturduğu yaşa kadar beklenmesi gerekliliğinin, çocuğun psikolojisi için elzem olduğunu, olası bir travmayı önleyeceğini de okudum. 

 

 

Öte yandan, o zamanki doktorumuz Hülya Sonugür, görümceme, “Yenidoğan zamanında da çocuk acıyı hisseder, acı aynıdır!” demişti. Yenidoğan zamanında yapılan sünnetin daha az acı verici olacağı düşüncesine karşı bir söylemi vardı. 

 

 

Burada ise, Sünnet kitabını okuyan onca insanın yorumu var!

 

Ekran Resmi 2015-06-10 18.48.00

 

 

Çocukların doktoru Prof. Barbaros Ilıkkan ise, 

– Sünnet tıbben gerekli değil; sünnet olmamanın veya olmamanın hiçbir sakıncası yok;  sosyo-kültürel nedenlerle yapılan bir uıygulama

– 2-6 yaş arası psikiyatristlerin önermediği bir müdehale.

Çocuğun onayını almadan sünnetin hak olup olmadığı tartışılabilir bir konu; tabii ki doğru arguman; 6 yaşından sonra, fikrini alarak yaptırma kararı verebilirsiniz; ayrıca 6 yaşından sonra her yaşta yapılabilir.

– Çocuk mutlaka sünnet olacaksa, yenidoğan dönemi bence en uygun dönem.

– Sünnet operasyonu ile sünnetsizlik arasındaki risk farkları konusunda, ikisini de destekleyen çalışmalar var; ama  aralarında belirgin fark yok.

– İlla sünnet yaptırmak isteyen aileler için, 2 yaşından önce  ve mümkün olduğu kadar erken yaptırmalarını öneriyorum. Aksi takdirde farkındalığı artınca çocuk için  sünnete kadar olan dönem psikolojik olarak oldukça travmatik olabiliyor.

diyor.

Şimdi gelelim benim düşünceme

 

1- Ben, insanın kusurlu yaratıldığını düşünmediğim gibi, buna inanmıyorum da. Bu nedenle sünneti, herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve var olan sağlık sorunu, başka tedavilerle şifalanabilecekse, gereksiz buluyorum. 

2- Küçük bir çocuğa, onun henüz müdehale edemeyeceği bir kararı dikte etmek, onun yetişkin olmasını beklemeden, kendi bedeniyle ilgili kararı verebilecek yaşa gelmeden, aile kararıyla SAĞLIKLI vücuduna müdehale etmenin, çocuğa çok büyük saygısızlık olduğunu düşünüyorum. 

3- Çocuklarım için, 7 yaş değil, 18 yaşına gelene kadar bekleyebilmek, bu konuda Yasin’le de aynı fikirde olabilmek istiyorum. 

4- Bir de şunu düşünüyorum, bana yapılmasından hiç ama hiç hoşlanmayacağım bir şeyi, neden çocuğuma yaptırayım? 

 

 

Aslında herhangi bir kafa karışıklığım yok.

 

 

Sünnet ile ilgili düzenlenen kutlamalar ise, apayrı bir yazının konusu. 

 

 

Share on Facebook102Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

8 yorum

 • Yazdıklarınızın hepsine katılıyorum, yukarıda belirtmiş olduğunuz aynı sebeplerden dolayı oğlumuzu Sünnet ettirmedik ettirmeyeceğiz de. Çocuğumun ruhsal ve fiziksel bütünlüğünü korumanın ebeveyn olarak en önemli sorumluluğum olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bebekler ister 1 haftalık olsun ister 7 aylık olsunlar , acıyı hissederler, aksi düşünülemez, beynimiz bir çok şeyi unutabilir ama beden hafızası hiç bir acıyı unutmaz hepsi bedene kodlanır.

  Cevap Yaz
 • Kitabı okudum. Kafam çok karışık. Eşim de okusun istedim ama yazarınıa bakınca hiç ciddiye almadı. Öneren onlarca doktor varken aktivist bir kadinin ustelik çocuklari sünnet olmus birinin soyledikleri nedeniyle sunnetten vazgecmeyecegini soyledi. Ben 18 yasina kadar bekleyelim diyorum ama ne esim ne ailem onayliyor. Buldumcuk olmakla suçlanıyorum. Ateist arkadaslarım bile çocuklarini sunnet ettiriyor. Gercekten kafam karisik ve üzgünüm

  Cevap Yaz
 • Bir de biz bebekken 40icikmadan cok arastirarak bir doktora sünnet icin basvurmustuk. Bu doktor da bize bebegin aci cekecegini hizli iyilesiyor denmesinin de aci hissetmiyor denmesinin de hicbir bilimsel temeli olmadigini sünnetin coccuga haksizlik oldugunu yaptirmamamizi soyleyerek bizi.geri gonderdi. En azindan bebekken yaptirmayin ve bir daha dusunun dedi

  Cevap Yaz
 • Tamamen ayni sebeplerden esimle yaptirmama karari aldik. Zaten oglumuzun yasi 3 oldu. 7den sonrada boyle herhangi aciliyeti olmayan bir durum icin genel anesteziye gonlum razi gelmez, lokali yuregim hic kaldirmaz.

  Cevap Yaz
 • Bende ayni dusunceler icerisindeydim fakat 16aylikken ufacik bir kizarikligin cilesini cok cektik anne olarak ben bebek olarak oglum..Enfeksiyonun riski bile iki kezdamardan radyasyon alarak bobrek kontrolu cilesi ayriydi, sunnet olmali karari 12saatten fazla suren aclik ve susuzluga dayanmaya calismanin cilesi ayriydi,onu ameliyathane kapisinda beklemek ayri aldiktan sonra ayilmasi ve bakim sureci cok daha ayri bir cileydi.cile hafif bile kalir resmen cin iskencesiydi.onedenle hep gobeginden cabuk iyilesiyor diyen anne arkadaslari duydukca keske yenidogan sunneti yaptirsaydim diye cok dusunmusumdur.simdi 7yasinda ve ara ara muhtemelen arkadaslar arasinda dugun vs konusu gectiginden ben sunnet oldummu diye sordugu oluyor.evet oldun dedigimde ohh cok sukur beni bu stresten kurtardiniz diyor 🙂 bu da dusunenler icin farkli bir bakis acisi tecrubesi olsun.Sevgiler kolayliklar…

  Cevap Yaz
 • Psikolojik ve fiziksel unsurların yanı sıra kültürel ögelerde düşünülmeli, ve bu kültürel ögelerin ilerleyen dönemlerde psikoljiye olası etkileri iyi analiz edilmeli

  Cevap Yaz
 • Sünnetin gereksiz tıbben olduğunu. Tamamen anne baba isteği ile yapılan bir uygulama. Kültürel veya dini inançlarımız yüzünden henüz kendini ifade edemeyen çocuklarımızın bedenleri üzerinde böyle bir operasyon yapma hakkımız yok. Çocuklarımızn beden bütünlüğünü korumalıyız.

  Sünnet karşı anneler için grup. Bize katıl.

  http://www.facebook.com/SunneteHayir

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*