Çişşşş! Hadi annem

Yine yazacak tonla konu birikti, yine bir yerden başlamam gerek, yine çiş- kaka, çok b.ktan bir yaz sonu geçiriyoruz. Eren’in tuvalet eğitiminin (Ki geçenlerde “Pabucumun eğitimi” demiştim topuna) temelini atalı 1 yıldan fazla oldu. İyi oldu hoş oldu, artık çişini kakasını tuvalete yapıyor, heee, bazen pet şişeye, bazen ormanda büyümüş gibi ağaç dibine, bazen de yolda yürürken, bizim görmediğimiz bir anda, bildiğin çıkarıp kaldırımın orta yerine işiyor(Mağara adamı). Arada kazalar da oluyor ama artık çoook az.

 

 

Peki ya gece? Vallahi iflahım kesildi çarşaf yıkamaktan, ütülemekten. Çocuk geceleri uyanmıyor. Görümcem “Bez tak geceleri, biz öyle yapmıştık, o uyuduktan sonra tak, uyanmadan da çıkar, kuru kalkana kadar böyle devam et.” demişti. Bir süre direndim buna, güvenemedim kendime çünkü, yani o uyuduktan sonra bezi takmak mesele değil de, o uyanmadan çıkarmak çook zordu be.

 

 

 

Neyse, çamaşır makinesiyle dünya evine girecektim neredeyse, ki gece bez takmaya karar verdim. O uyudu, bezi taktık ve tabi uyanmadan çıkaramadık. Çocuk sabah şok geçirdi. “Benim altımda neden bessss vaaar?” diye ağlamıştı. Ben bir üzül… “Anneciğim, bu tamamen seninle alakalı değil, hatta daha çok benimle alakalı, sen gece derin uykuya geçiyorsun ve biz de her gece 2 saatte bir uyanamıyoruz, sen çişini yapıyorsun ve ben de çarşaf yıkamaktan yoruldum. Aslında gece seni düzenli olarak tuvalete kaldırmamız gerekiyor, e uyanamadığımız zamanlar oluyor, sen de uyanamıyorsun ama bu da çok normal, gece uyanmaya alışma süreci diye bir şey var, yani bu bir süreç, bu sürede, sen kuru kalkana kadar ve gece çişin geldiğinde kendi kendine uyanana kadar bez takmak, benim işimi kolaylaştıracak.” diye anlattım. Bazen anladı, bazen sorun çıkardı, bazı sabahlar “Anne altıma çiş yapmış mıyım?” diye sorularla geldi, bazen sabah uyanıp bezini kendi çıkardı.

 

 

 

Açıkçası durumumuz biraz karışık. Çamaşırdır, ütüdür azıcık hafifleteyim işimi diye daha da mı sarpa sardırdım acaba her şeyi? Vallahi bilemiyorum.

 

 

 

İlk zamanlar geceleri tuvalete kaldırmak için kucaklıyorduk kendisini, şaldır şuldur üstümüze başımıza işediği oldu, “Eren Ereeeen, dur oğlum, len oğlum işeme, tut! Tuvalete gidiyorz işte” dediysek de dinletemediğimiz zamanlar…

 

 

Sonra, bez takıp, yine geceleri kucaklayarak tuvalete götürdüğümüz oldu. Bunlardan bazıları ıslaktı, bazıları kuru! Kuru halde tuvalete götürmeyi becerebildiğimiz zamanlarda fark ettik ki, tutmuş yavrum, yani azıcık geciksek artık dayanamayıp salıverecekmiş, canım:)

 

 

 

Bez takmalar, bezsiz uyutmalar, kucaklayıp tuvalete götürmeler sonu olmayan bir yolculuk gibi şu an durduğum yerden bakınca.

 

En sonunda, “Bu böyle olmaz! Kucaklıyoruz, uyumaya devam ediyor, tuvalete gittiğimizi farkına varması gerek ve bunu bir şekilde biyolojik saatine işlemesi için yürüterek götürmeliyiz” diye düşündüm ve öyle yapmaya başladık. İlk zamanlar gözü kapalı yürüdü “Anneciğim, tatlı oğlum, gece uyanıp tuvalete gidiyoruz değil mi anneciğim, yürü annem yürü…” diye bıdı bıdı konuşarak tuvaletin eşiğine kadar öyle böyle yürütüyorum, eşiğe gelince “Kaldır ayağını oğlum! Hadi annem! Ereeeen. Tuvalete girmemiz için ayağını kaldırman gerekiyor anneciğiiiim…” dediysem de uyandıramadım. Ayağını ellerimle kaldırdım da soktum içeri. Bildiğin patates çuvalı gibi. Tuvalete ben oturtuyorum ve varsa yapıyor, varsa da yoksa da kafasını dizime koyup horul horul uyuyor. Bazen yapmıyor, çünkü uyuyor, “Ereeeen, hadi oğlum ÇİŞŞŞŞŞŞŞ, hadi çocuğum ÇİŞŞŞŞŞŞ” diyerek penise sinyal göndermeye çalışıyoruz. Kazara uyanırsa da hep ama hep ağlıyor. “Tuvalete gitmek istemiyoruuuuum” diye mız mızlanıyor, “Bez mi takalım oğlum?” diyorum, “Bessss istemiyoruuuuum” diye ağlamaya devam ediyor. Geçenlerde sordum, “Eren! Bez istemiyorsun, tuvaletini yapmak için uyanmıyorsun, ben kaldırınca ağlıyorsun, peki ne yapalım oğlum?” dedim, “Gece çişim gelince çişimi yapmam için koltuğa (Başucundaki koltuk) tuvalet koyalım, ben oraya yapayım!” dedi. “Olllllldu canım” dedim, “Yok daha neler”… Güldü tabi, “Saçmalıyoruumm” dedi, gülmeye devam etti. Yani cevabı kendisinden de alamadım.

 

 

 

 

 

Ne yapsam ne etsem? Bilemiyorum. Bir yol göster!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

8 yorum

 • Merhaba Derya hanim benim oglumda bir süre altina kacirdi sonra doktora götürdüm idrar yollari üsütmüş ilac kullandik gecti hemen altina islatmalar kesildi.Bir denemenizi tavsiye ederim.

  Cevap Yaz
 • günlerdir aynı sorunlar kafamı allak bullak etmiş durumda. kızım 36 aylık 3 ay önce gündüz bezini bıraktık çok kolay oldu bir günde çişini kakasını söylemeye başladı ve biz bazen lazımlık bazende klozete oturduk. bu tamamen bizim keyfimize göre oldu . amaaa başta kızım abandone olmasın diye düşünüp gece uykularına kıyamadığım için gece bezi takmam ve bu gece bezinin hep çok şişmiş olarak sabah çıkarmamla birlikte gözüm korktu. ee bide 17 aylık oğlum var gece zaten emzirmek için sık uykumdan uyanmak zorundayım diş dönemi sıkıntıları cabası. kızımın ve kendi uykularıma kıyamadım ayrıca eminim kızım Damla ‘yı gece çişe uyandırırsam tekrar uyamayacağını hissediyorum yada uyanmaz çişe gitmek için. bu günlerde bu konu çok kafamı karıştırıyor ben hata yaptım başta gece bezinide bırakacaktım diyorum, ama sonra yazık küçücük çocuk uykusuda bölünmesin istiyorum acaba gece bezi eğitiminide seneye yazamı bıraksam hem oğlumunda biraz gece uykuları düzene girer bende rahat ederim. ooofff banada bir fikir banada bir yardımmm lütfen…

  Cevap Yaz
 • Benim de blogda yakın zamanda yazacağım bir konu tuvalet eğitimi:) iyice halletmiş olmayı bekledim. Öncelikle her çocuk her konuda olduğu gibi bu konuda da farklı. Ben başlamışken gündüz açıp, gece bağlamakta hata ettim. Alışma sürecini uzattı… Her çocuk farklıdır tabi ama bence eğer çok su içer içmez yatmışsa ya da çişini yapmadan uyumuşsa, gece çiş için uyandırmamak gerek diye düşünüyorum. Bu sefer de uyanmaya alışıyor ve uyku düzeni bozuluyor (bizimkinde zaten düzen yok!) E işiyor derseniz, bizimki de işedi ama 2. 3. Hafta kesilmeye başladı ıslatmalar… Dilerim kolay atlatırsınız, sevgiler.

  Cevap Yaz
 • Oglum Efe su an 33 aylık bu yaz yani Temmuz Ağustos gibi gunduz birkac kaza ile gecede hic bağlamayacak sekilde bezden kurtulduk..4 aydır maşallah diyelim hic gece uyandırmadım ve hic gece altına yapmadı..ama aksam 8den sonra yarım bardaktan fazla sıvı su vs içirmiyorum gun icinde bol bol sıvı tüketiyor tabi ki..gece ciş yaptırmaya alısinca cocuk oyle gidiyor diye bildigim icin hic uyandırmadım bizde durumlar boyle..sevgiler

  Cevap Yaz
 • Bende basladim gece cise kaldirmalara.iki kizim var biri 4 digeri 1 yasinda.ayni odadayiz ordu gibi ☺ilk uc dort gun alarmimi iki saatte bir calmaya kurmustum.her kaldirdigimdida isiyor masallah 😂ama dorduncu gunden sonra uc saatte bire kurdum alarmi.zamani yavas yavas uzatiyorum arada kacirdigi oluyor ama tutmaya basliyor.zaten surekli emziriyorum uyku denilen birsey kalmadi.bari buyuk kizimida cise alistirayimda bitsin uykusuz geceler artik😥😥😥

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*