Ha ÇİŞ ha KAKA tuvalete yaptı ya

Pazartesi günü yazmıştım, geçirdiğimiz kabus dolu SON 5 günden bahsetmiştim ve bu 5 günde, hayatımızda güzel şeyler de olduğunu eklemiştim.

 

Heh işte, evet, güzel bir şey oldu; Eren insanı, tuvaletini tuvalete yaptı. Lazımlık değil, bayağı senin benim tuvaletime… 

Ben tutmasam içeri kaçardı muhtemelen ama çok tatlı görünüyordu dengesini sağlamaya çalışırken. 

 

Eren 19 aylık yeni oldu. “Tuvalet Eğitimi” denen popüler şeye biz henüz başlamamıştık. Zaten muhtemelen ben Eren’i eğitemezdim, ancak o beni eğitirdi ki öyle de oldu.

 

 

16 aylıktan beri “Kaka” diyor Eren. Ben bu kelimeyi duydum ve hemen lazımlığı, tuvaletin baş köşesine, bizim karşımıza denk gelecek koordinatlarda yerleştirdim. 

 

 

Aklımdaki şey, “KAKA” dediği anda onu lazımlığa oturtmaktı ve “KAKA” dedi. Bezini çıkarttığım gibi oturttum lazımlığa, “Burası benim pipime yaraşmaz.”dercesine kalktı gitti. Hiç ama hiç ısrarcı olmadım. İkinci denemede de oturmayınca, onun sinyallerine saygı duyup, onu dinlemem gerektiğini anladım. Her “KAKA” dediğinde, “Tuvalete yapmak ister misin?” dedim, cevap vermedi. Bu sorularım, Eren 18 ay olana kadar cevapsız kaldı. Çocuk soru sorduğumda yüzüme dahi bakmıyordu, oysa ben onunla göz teması kurmak için dört dönüyordum. Bundan da vazgeçtim. “Benimle göz teması kurmak istemeyen çocukla ben hiçbir temas kurmam, sorumu sorar, kenara çekilirim, o kadar” diyerekten… 

 

 

Eren 18 aylık oldu, “KAKA” dedi, (Eren çişe de “KAKA” diyor).

 

Ben: Tuvalete yapmak ister misin?

Eren: Cık Cık Cık (Dudaklarını uzatarak)

Ben: Peki.

 

 

Eren, her “KAKA” dediğinde ve ben her “Tuvalete yapmak ister misin?” dediğimde “CIK CIK CIK” cevabını aldım.

 

Ta ki 07 Hairan 2012‘ye kadar. Yani, yukarıda linkini paylaştığım muhteşem 5 günün en yüz güldüren olayı idi bu bizim ailede. Odabaş ailesinden, Serda Odabaş’ın evinin yatak odasında başladı ve tuvaletinde cereyan etti tüm olaylar. 

 

 

Yatak odası İÇ- GÜN

Eren: KAKA

Ben: Tuvalete yapmak ister misin?

Eren: … (Kafasını öne arkaya hareket ettirerek ve sırıtarak evet dedi)

Ben: Haydi tut elimi tuvalete gidelim o halde

Eren: Elimi ve tuvaletin yolunu tuttu.

 

Tuvalet İÇ-GÜN

Yer: Klozetin yanı.

Ben: Oturmak ister misin?

Eren: Poposunu klozete değdirdi

Bu hareketi de görünce, artık tuvalete yapmak istediğinden tamamen emin olan ben, hummalı bir şekilde bezini çıkardım ve oturttum Eren’i.

 

Gülmeye başladı.

 

Onu ürkütmeden Saadet Teyze’ye seslenmek istedim ama sanırım biraz çığlık attım. O kadar da olacak. Saadet Teyzem, oğlumun anneannesi, elinde fotoğraf makinesiyle, saniyeler sonra olay yerine geldi ve an an bu tarihi olayı belgeledi. 

 

Mahremine girmek istemediğimden burada paylaşmayacağım ama ileride dayanamaz koyuverirsem fotoğrafını şaşmayın. 

 

 

Sonraki “KAKA” deyişi, iki gün sonraya denk geldi, yani 09 Haziran 2012.

 

 

Eren: Kaka

Ben: Tuvalete yapmak ister misin?

Eren: Cevap vermeye tenezzül etmeden elimi tuttu ve ben tarafından klozete oturtuldu. İki ıkınma efekti, biraz kıkırdama ile hiçbir şey yapmadan olay yerini terk ettik.

 

Olsun.

 

NOT: Eren “KAKA” demekte, ben ise, “Tuvalete yapmak ister misin?” demekte bir papağanı aratmayacak istikrardayız.

 

 

11. Haziran 2012’de ise, babaannesinin evinde oturduk klozete, yine ıkınma kıvranma derken, klozeti doyuramadan kalkmak istedi.

 

 

Yine olsun.

 

 

Artık Eren bize tuvalet eğitimi vermeye başladı. Bakalım bundan sonraki ders programımız nasıl olacak?

 

 

Umarım Yasin de işlerini tez vakitte bitirir de aramıza katılır, derslere birlikte çalışırız. Çok astı bu aralar. Klozete yapılan ilk çişten bile telefonda haberi oldu garibimin. 

 

 

 

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

1 yorum

  • inanın ki kendi çocuğum başlamış gibi heyecan ve gülen gözlerle okudum biz henüz 21 aylığız bırakın tuvalete girmeyi biz girdiğimiz de bile yalandan ağlamalar yıkıo ortalığı .Çalışan bir anneyim ben bu süreç ile nasıl baş edeceğimi bilmiorum …DARISI ENN YAKIN ZAMANDA BAŞIMIZA.

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*