Bakıcı seçimi-2

Dün Psikolog Serap Duygulu’nun Bakıcı Seçimi konusundaki görüşlerine yer vermiştim.

 

İşte o haberin devamı…

Evimize aldığımız, çocuğumuzu

emanet ettiğimiz insanı mutlaka

denetleyebilmeli, kontrol edebilmeliyiz.


Bakıcıyı kontrol etmek- Gizli kameralar

Sonuçta hiç tanımadığımız, bize tamamen yabancı bir kişiye çocuğumuzu emanet etmekten bahsediyorsak, elbette ki ona çok güven duyuyor olmamız gerekiyor. Ancak bizim güven duymamız her zaman en doğru olan anlamına gelmiyor ve hemen her yerde olduğu gibi, kötü niyetli insanlarla karşılaşabiliyoruz. Burada önemli olan, çocuğumuzun zarar görmesini ve olumsuz etkilenmesini önlemek. O nedenle evimize aldığımız, çocuğumuzu emanet ettiğimiz insanı mutlaka denetleyebilmeli, kontrol edebilmeliyiz. Öncelikle bakıcının davranışları ve çocuğumuzun onunla olan ilişkileri bizim için son derece önemli ip uçları içermektedir ve bu anlamda çocuğumuzun bakıcısıyla olan ilişkisini iyi gözlemlemek zorundayız. Bakıcısından korkan, ona gitmekten kaçınan bir çocuk tavrı bizim için önemlidir.

 

Ayrıca zaman zaman televizyonlarda izlediğimiz ve  baktıkları çocuklara kötü davranan, onları hırpalayan bakıcı görüntüleri dolayısıyla daha temkinli olmak gerekiyor. Denetleyici olmak adına, son zamanlarda sıklıkla uygulanan, eve kamera yerleştirmek bir yöntem olabilir. Ancak burada da eğer gizli kamera düşünülüyorsa, kişisel mahremiyetin ihlali gibi önemli bir sorun yaşanabilir. İnsan haklarına aykırı olduğu ve etik bir görüntü oluşturmadığı dikkate alınmalıdır. Alenen kamerayla takip etmek ise sürekli izleniyor olmak demektir ve son derece rahatsız edici olabilir. Aynı şekilde mahremiyet alanının ihlali anlamına gelebilir ve kişilerde hem etik açıdan hem de psikolojik olarak son derece sağlıksız sonuçlara yol açabilir.

 

Aslında eğer doğru ve güvenilir danışmanlık merkezleri ile çalışılıyorsa, bakıcının referansları da yeterli kontrolü sağlayabilir, ancak öncelikle o referanslar çok güvenilir olmalıdır. Bunun dışında yine bakıcı seçimini yapacağınız kurum ve bakıcıya verilen eğitim, bakıcının sahip olduğu donanımlar çok önemlidir.

 

Zaman geçtikçe bakıcının doğal davranış biçimleri netleşecek ve güveninizi hak edip etmediği kesin olarak ortaya çıkacaktır.

 

Çocuğunun bakımı amacıyla eve gelen bakıcıyı, anne, benimsemekte sıkıntı yaşayabilir hatta zaman zaman kıskanabilir.


Bakıcı-aile ilişkilerinde anne faktörü

Çocuğun bakımı için bir bakıcı bulunduğunda, hem anne- bakıcı, hem de bakıcı- anne arasındaki ilişkiyi en çok etkileyen unsur anne tutumlarıdır.

Bazı ailelerde, maalesef hiç düşünülmeyen ve beklenmeyen önemli sorunlar yaşanabilir. Çocuğunun bakımı amacıyla eve gelen bakıcıyı, anne, benimsemekte sıkıntı yaşayabilir hatta zaman zaman kıskanabilir. Özellikle bakıcı ve çocuk arasındaki ilişki olumlu ve sağlıklıysa, anne kendi tahtının sarsılabileceği ve çocuğunun bakıcıyı daha çok seveceği endişesi yaşayabilir. Biliyoruz ki bu tür bir durum söz konusu olamaz. Hiçbir çocuk, bir başkasını annesi yerine koymaz. Elbette ki sevebilir, iyi ilişkiler kurabilir ve zaten bakıcıdan beklenen de çocukla sağlıklı bir iletişim kurarak onun bakım ihtiyaçlarını karşılaması değil midir? Durum böyleyken, annenin çocuğunu bakıcısından kıskanması yerine çocuk ve bakıcısı arasında kurulan bu sağlıklı ilişkiden dolayı işine daha rahat uyum sağlayarak, evde olduğunda, daha verimli değerlendireceği zamanlar yaratabilmesi beklenmelidir.

 

Yatılı bakıcı ile günlük bakıcı farkı

Yine üzerinde çok düşünülen ve tartışılan bir konudur bakıcının yatılı olup olmaması konusu. Bu konuda belirleyici olan, annenin ve çocuğun ihtiyaçlarıdır. Ardından başka koşullar düşünülmelidir. Özellikle anne yoğun çalışıyorsa ve geceleri uykusuz kalmak gibi bir duruma tahammül edemiyorsa, yatılı bakıcı aslında kolaylıktır, ancak diğer şartların uygun olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Evde bakıcı için uygun oda olup olmaması önemlidir. Çocuğun odasında da kalabilir belki ama örneğin gece, bakıcıyla koridorda karşılaşmak bazı aileler için rahatsız edici olabilir. Evlerinde rahat hareket etmeyi seven aileler için de yatılı bakıcı sıkıntıya yol açabilir. Eğer bakıcı olarak alınan kişi, bir de ev işleri için düşünülüyorsa, yatılı olması belki daha büyük kolaylıktır, ancak enerjisi, sürekliliğinden dolayı beklenen performansı vermeyebilir. Hem gün içinde, hem de gece bütün bir evden ve çocuktan sorumlu olan insan için bu durum gerçekten zordur.

 

İster gündüzlü, ister yatılı olsun, durum tamamen sizin seçimlerinize, ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize göre şekillenecektir, ancak çalışma biçimi ve koşulları ne olursa olsun bakıcı görüşmelerinin en başında doğru ve net tanımlamalarla karşılıklı olarak ortaya konmalı ve açık açık konuşulmalıdır.

 

Çocuğun bakıcıyla iletişimi

Çocuklar genellikle yeniliklere tepkilidirler. Bu özelliklerinden dolayı da yeni bir insana alışmakta zorlanabilirler, yeni olan her şeye tepki gösterebilirler. Bu durum, çocukların henüz sağlıklı bir güven ve bağlanma geliştirememelerinden kaynaklanır. Özellikle bebeklerde, bakıcıya karşı ilk zamanlarda ciddi bir tepki oluşsa da, yine çocuklara özgü bir özellik olarak, eğer samimi davranışlar görürlerse hemen bağlanabilirler. Güvenilir ve yeterli donanıma sahip bir bakıcı, bebekle iletişim kurmayı birkaç gün içinde başarabilecektir. Çocuklar, eğer anne-babalarının hassasiyetlerini biliyorlarsa, bunu kullanma eğilimindedirler.

 

Yaşça daha büyük çocuklarda, anne-babayı duygusal anlamda kullanmak gibi bir eğilim olduğu unutulmamalıdır. Ortada herhangi bir tatsızlık yokken bakıcıyı şikayet eden çocuklar, bu konuda aileyi yönlendirebildiklerini fark etmişlerse, sürekli bir ilgi odağı olmak amacıyla bu tutumlarını devam ettirebilirler ve gerçek anlamda sıkıntıya yol açabilirler. Ancak bazı durumlarda çocuk, bir türlü sağlıklı bir iletişim kuramayabilir. Çocuk ve bakıcısı arasında zaman zaman sorunlar yaşanabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle bakıcı seçiminin yapılmasında güvenilir bir kurumla çalışmanın önemi çok büyüktür. Yaşanabilecek sıkıntılar rahatlıkla paylaşılabilir ve gerekirse yine o kurumun uzmanlarının denetiminde farklı seçimlere gidilebilir.

 

Bir bakıcıyla çalışmaya başladığınızda elbette ki ilk zamanlar sıkıntılı olabilir. Anneden ayrılmak çocuklar için sevimli bir durum değildir. Bu nedenle bakıcının, ilk birkaç hafta boyunca, anne işe başlamadan bebekle birlikte aynı ortamda zaman geçirmesi, bazı görevleri anneden alıp kendisinin üstlenmesi ve annenin gözetiminde bebekle ilgilenmesi önerilir. Bu sürecin sonunda, iki taraflı bir yarar elde etmek söz konusu olacaktır. Birincisi, bakıcının bebekle kurduğu ilişkiyi gözlemlemek ve güvenilirliğini takip etmek, ikincisi ise, bebeğin bakıcısıyla sağlıklı bir iletişim kurmasının temellerini atmak.

Çocuğunuzu emanet edeceğiniz

bakıcının seçimi çok önemlidir

ve gereken titizliği hak etmektedir.

İnsanlar arası iletişim ve ilişki çok önemlidir ve bu ilişkinin temelinin daha bebeklikte oluştuğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla çocuğunuzu emanet edeceğiniz bakıcının seçimi çok önemlidir ve gereken titizliği hak etmektedir.

 

Bakıcı seçimi, konu komşunun tavsiyesiyle ya da artık daha profesyonel destek verecek kurumlar yoluyla yapılmış olsun, güven en önemli faktördür. En küçük sorumsuzluğa ve güvensizliğe asla tahammül göstermemeli ve bakıcı seçimi konusunda olabildiğince dikkatli olmalısınız.

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*