Çocukla tatili düşündükçe

 

Birçok anne baba için çocukları ile evde kalmak bile yeterince yorucu olabilirken, tatile birlikte çıkmak hayal bile edilemeyebilir.  Ama yine de sizleri deniz, güneş ve güzel günlerin hayali çağırır veya memlekette büyükler sizleri ve torunlarını dört gözle bekler. Aslında bu durum tüm olumsuz yanlarına rağmen denemeye fazlasıyla değer.

Derya’nın Fikri: Denemeye değer mi pek emin değilim, açıkçası çok tırsıyorum Eren’le çıkacağımız ilk tatilden:s

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocuklarla sağlıklı bir tatil için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

 

 

Küçük çocukla tatilde beklentileriniz az, sabrınız bol olmalı

Derya:Dakika 1 gol 1 deniyor bu duruma galiba:) Gel de tırsma

Nereye gideceğiniz, nasıl yolculuk yapacağınız hakkında mutlaka çocuğunuzun istek ve ihtiyaçlarını dikkate alarak karar verin.  Unutmayın ki; o mutlu olursa siz de mutlu olacaksınız. Tatile çıkmadan önce doktorunuza danışmak da uygun olacaktır.

 

Uçak yolculuğu yapacaksanız…

Uçağa binmeden çocuğunuzun yemek, tuvalet gibi ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayın.

 

Çocuğu ile yalnız yolculuk eden ebeveyn için koridor koltuğu en ideal olanıdır.

 

Yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmanız uygun olacaktır. Uçuş sırasında üşüme ihtimaline karşı çantanızda giyecek bulundurabilir ya da uçaktaki görevlilerden battaniye isteyebilirsiniz. Kalkış ve inişte çocuğunuzun kulaklarında ağrı gelişebilir. Bu sırada su içme, sakız çiğneme, dış kulağa havlu uygulaması, burnu parmaklarla kapatıp dışarı hava vermeye çalışmak gibi uygulamalar rahatlama sağlayabilir.

 

 

Araba ile seyahat edecekseniz çocuk koltuğunuzu mutlaka alın

Çocuklarla çıkılacak tatilde araba koltuğu şarttır. Araba koltuğu arabaya, çocuğunuz ise araba koltuğuna sabitlenmelidir. Yolculukta mola vermek ve çocuğunuzun isteklerini dikkate almak önemlidir. Yolculuk saatlerini çocuğunuzun uyku saatlerini dikkate alarak ayarlayın. Kusma durumları için araba içinde kağıt havlu, torba bulundurmakta fayda vardır.

 

 

Tren yolculuğunda kalabalık seferleri tercih etmeyin

Rezervasyonlarınızı erkenden yapın ve biletlerinizi önceden alın. Çocuğunuz için uygun yemek koşulları var mı araştırın. Mümkünse trenin çok kalabalık olmayacağı saatlerde seyahat etmeye çalışın. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak bir çantanın yanınızda olmasında fayda vardır.  Bebek bezi, ıslak mendil, fazladan giysi gibi eşyalarınızın yanınızda bulunmasına özen gösterin.

 

 

Çocuğunuzun yolculuk sırasında midesi bulanırsa uzaklara baktırın

Yolculukta bulantı herkesin keyfini kaçıracak bir sorundur. Doktorunuza yolculuk öncesi mutlaka danışın, bazı ilaçlar faydalı olabilir. Bileğe takılan ve akupunktur etkisiyle mide bulantısını önleyen bilezikler vardır. Aç karınla yola çıkmamaya özen gösterin. Sık sık, az az beslenme yolculuk için de uygundur. Asitli meyve sularından ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Temiz hava sağlayın. Çocuğunuzu pencere yanında oturtup, uzaklara bakmasını sağlamanız mide bulantısını azaltacaktır. Oyunlar, oyuncaklar, müzik ve şarkı söylemek gibi eylemler de yardımcı olur. Tüm bunlara rağmen torbanız hazırda bulunsun.

 

Tatil Mekanı Seçimi Çok Önemli

 

Tatil köyleri: Tek varış noktası, hazır yemekler, sürekli aktivite ve çocuklarınıza bakabilecek birimler sayesinde tatil için ideal mekanlardır.

 

Oteller: Çocuğunuz için uygun yatak olup olmadığını, çocuğunuzun ansızın acıkma ihtimaline karşılık 24 saat mutfak hizmeti alabilme durumunuzu, havuz- oyun odası gibi eğlence koşullarını, çocuk bakıcısı varlığını ve çamaşır yıkama olanağını sorgulamanızda yarar vardır.

 

Sezonluk kiralık evler, devremülkler: Kiralamadan önce evi iyice araştırmak, evin şehre, doktora, lokantaya, markete yakın olmasına dikkat etmek ile evi çocuğunuz için güvenli hale getirmek önemlidir. Havuzlu veya denize yakın evlerde boğulmaya karşı çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

 

Kamp kurmak: Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir.  Kamp yaptığınız yere yakın bir otelin olmasında fayda vardır.

 

Derya: Ben haşerat korkumdan kendimle bile kamp düşünemezken, Eren’le kamp tam bir parodi olurdu herhalde.

Yol için çanta hazırlığı yolun yarısıdır

Yolculuk için bol gıda almayı unutmayın. Yolculuğun en zorlu anlarında yeni bir oyuncağın sunulması genelde çok güzel ve sakinleştirici bir etki sağlar. Çocuğunuzun ona uygun bir sırt çantası takması kendisini önemli hissettirecektir. Bebek, araba, battaniye gibi çocuğunuzu rahatlatan bir eşyası varsa mutlaka yanınıza alın. Müzik ve hikaye kitapları da yolculukta kurtarıcıdır. Giysiler kolay yıkanan ve gideceğiniz yörenin hava koşullarına göre ayarlanmalıdır. Beklenmedik koşulları da göz önünde bulundurmanız önemlidir.

 

Ağlama tepinme krizine giren çocuğunuza “herkes sana bakıyor” demeyin

Herşeye rağmen bu tür durumları yaşayacağınızı kabullenmenizde fayda var. Önlem almak en önemli yaklaşımdır. Acıkmadan önce beslenmesi, uykuya dalmaya çalışırken uygun koşulların sağlanması, sıkılmaya başlarken bunun fark edilmesi ve eğlencenin başlatılması gibi yaklaşımlar faydalı olacaktır.  Bunlara rağmen çocuğunuz ağlama krizine girerse çevrenizdekilerden çekinmeyin. Genelde erişkinlerin ilk tepkisi çevreye dikkat etmektir.  Böyle bir durumda çocuğunuzla evde baş başayken nasıl yaklaşımda bulunuyorsanız, o şekilde davranmanız uygun olacaktır.

 

 

Şimdi ben  konu hakkında bir iki bir şey söylemek isterim;

 

Evet hayal ediyorum bu yaz yapacağımız-yapmak istediğimiz tatili, örneğin “Antalya’ya gitsek” diyorum, “Balayını yaptığımız otele, konforlu da, Eren’in yemek işini de ayarlayabilirim sanki…” ama gel gör ki havaalanına neredeyse 1 saat otel, e Eren’le kesin 2-3 saat.

 

Vakte bak…

Haydi gittik diyelim,

 

Senaryo 1

Odadan çıktık sabahın 5’inde (En kötüsünü düşünerek plan yapmalı değil mi)

 

Eren’in yemeğini pişirmek üzere lokantaya doğru koyulduk yola,

 

elimizde deniz tuzumuz, zeytin yağımız, köy tereyağımız, pirinç, mercimek vs…(Açık alınandan)

 

tatil köyüne gidip lokantaya kendimi kapatıp Eren’in yemeğini pişirdikten sonra in aşağıya yedir.

 

E durmak istemez çocuk, oyun, hareket ister, onunla oyna, susasın, tekrar oyna, denize sok,

 

sen çocukla denizdeyken kocan sahil güvenlik gibi çanta başı beklesin, sonra sahil güvenlik  bayrağını gururla taşıma sırası sana gelsin, kocan denize girsin,

 

sonra çocuğun uykusu gelsin, yerini yadırgamamasına dua edip uyut kum yerinde pusetini yatak haline getirip,

 

sonra uyansın ve çooooooooooook aç olsun ahhhhh…

 

Tekrar yedir, oyun oyna

 

dilin dışarı sarkarken, bakışların tam anlamsızlaşmaya başlamışken akşam olsun,

 

odaya git,

 

duş al,

 

giyin,

 

muhtemelen süsleneme,

 

makyaj desen eh işte,

 

git yemeğe,

 

Eren’i uyut ama çok gürültülü olacağından neredeyse hiçbir aktiviteye katılama (ki balayımızda tam bir aktivite ailesiydik:),

yine muhtemelen tatil köyünün en ücra, sessiz köşesinde kendimize bir yer edinmeye çalışıp belki 1-2 bira içip, “Haydi uyumaya gidelim mi?” dercesine gözlerimizin içine bakar tatili böyle sonlandırırız.

 

2. bir senaryo üretemiyorum, daha hallice bir senaryosu olan ya da eli yüzü düzgün bir tecrübesi olan varsa paylaşsın kendimize gelelim yahu.

Sırf bu da değil, valiz hazırlamaktan da tırsıyorum.

 

Çocukla gittiğimiz 2 günlük Adapazarı’na bile neredeyse 3 valiz götürmüşken 1 haftalık tatile gidecek eşyayı düşünemiyorum bile. Çocuğun yatağı, aşağı yukarı 5 kilo keçi yoğurdu, pusedi, kremi, losyonu, örtüsü, çarşafı yedekler yedeklerrrr…

Apartmanımızda asansör olmadığını ve en üst katta oturduğumuzu ve merdivenlerin çoook dik ve çoook fazla olduğunu da hesaba katarsak içimize iyice su serpilir:)))

Pozitife odaklanmayı  iyi beceren, kusursuz hayaller kurup gerçekleştiğine de şahit olan biri olarak bu senaryolar bana yakışmadı biliyorum, depresyona mı girdim bilmiyorum.

 

Ben daha düşüne durayım

Size çoluk çocuk müthiş tatiller:)

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

2 yorum

  • Evet biraz negatiflik sezdim:)) Böyle uzak ve karı koca gidilen tatillerde çocuk mutlaka yoracaktır ancak abartmaya da gerek yok bence neticede bu bir tatil her şey dört dörtlük olmayabilir ama iyi yanından bakmak lazım deniz,kum,güneş insanı yenileyen şeylerdir,üstüne birde dünyalar güzeli bebeğin ve yanında anlayışlı,iyi bir eş varsa tamam işte daha ne olsun. 2.senaryo yakın akrabalarınla tatile çık sen dinlen onlar bebişe zevkle,salyaları aka aka baksınlar:)))))))))) nasıl fikir ama:)

    Cevap Yaz
  • Çok korkak bir yazı olmuş..biraz pozitif olmakta fayda var değil mi 🙂 bak biz oğlumuz 15 günlük olduktan sonra başladık gezmeye ve 4 ayrı tatil  beldesi gezdik 3 ayda…Şimdidrn gezmeyi çok seven bir çocuk oldu..Bence denemeye değer 🙂

    Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*