Hacamat!

Geçenlerde internette bir şeyler araştırırken, hacamat, yani kupa tedavisine rastladım. Daha önce de biliyordum bu tamamlayıcı tıp yöntemini ama bu sefer bir başka dikkatimi çekti nedense.Peş peşe linkleri tıklarken, Turanşah Tümer‘in sitesine rastladım. O, Tıbbi Haccam, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu bir doktor. Dediğim gibi, daha önce de hacamat tedaviyle ilgili okumalarım olmuştu ama ilk kez bu kadar etkilendim ve Turanşah Bey’i aradım, tanışmak istediğimi söyledim. Kabul etti ve Altunizade’deki yerine gittim. Pendik’te de bir ofisi var.

 

Aklımda bir sürü soru vardı, hastalık olarak yakınlarımdan örnekler verdim soruları sorarken.

 

 

Tıp fakültesinden mezun olup hacamata ilginiz nasıl başladı ve gelişti?

Modern tıp tarihi 150 yıldır ortalama, ama 3000- 5000 yıllık bir geleneksel, alternatif, tamamlayıcı tıp var. Ben mezun olduğumdan beri, kimyasal, ilaç, ameliyattan ziyade, vücudun kendi imkanlarıyla nasıl iyi olabileceğini veya doğal imkanlarla nasıl vücut temizlenebilir veya nasıl vücut hastalıklardan uzaklaşabilir, nasıl yenilenebilir hep merak ettim. Bu nedenle tamamlayıcı geleneksel tıbba yöneldim. O yıllarda akupunktur öncelikliydi, akupunktur noktaları, bölgeleri, akupunkturun vücuda etkileri konusunda kurslar aldım, bunları uyguladım hastalarımda. Sonrasında nöral terapi, sonrasında hacamat, yani kupa tedavisi. 

 

Avrupa bu tedaviye nasıl yaklaşıyor?

İngiltere’deki adı wet cupping. Kraliyetin bir haccamı var, kraliyet sarayında bir oda var ve bunu yaptırıyorlarmış zaten. Hastanelerde de wet cupping yaptırıyorlar. İtalya’da da aynı şekilde, her yerde wet cupping yapılıyor. Özellikle hasta olmadan önce, koruyucu olarak bunu yaptırmak, ciddi anlamda hastalıklardan koruyor. El, yüz temizliği gibi… Temizliğin anası kandaki temizliktir.

 

– Peki çocuklara hacamat yapılıyor mu?

Tabi ki, herkes için belli bir dozu var.

 

Hiç çocuk hastanız oldu mu?

Çok oldu. Özellikle derslerine düzgün çalışamayan, kendini veremeyen çocuklar. Ergenlik dönemindeki çocuklar, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklar… Çok teskin eder hacamat, eğer düzgün yapılırsa, kılcal damarlardan, çizerek vakumlayarak kan alınırsa, çok teskin eder. Aşırılıklardan uzaklaştırır… Kişiyi fizyolojik ve psikolojik sükunete davet eder. 

 

Diyelim bir çocukta hiperaktivite ve dikkat eksikliği var. Noktaları ya da dozu değişiyor mu?

Tabi ki, kendine has noktalar vardır hiperaktivite için, o bölgelere ve belli bir dozda yapıldığında, çocuk bunun çok faydasını görür. Çocuklara, genellikle bebek kupasıyla çalışırız. 

 

Çocuklarda, hiperaktivitede veya dikkat eksikliğinde uygun sakinleştirici akupunktur noktalarından az kan almak, çocuğu, sedatif sakinleştirici, o güne kadar hissetmediği, tadını bilmediği, belki de bu beden ve psikolojik rahatlığı tercih edeceği bir moda sokar. Bu çocuğa bir teklif, öneridir ister kabul eder ister reddeder. Genelde kabul edip değişiyorlar.

Ekran Resmi 2015-06-09 22.15.11

65 yaşında biri, açık kalp ameliyatı olmuş 2 yıl önce, ana damarında bir stent var ve 3 kere elektroşokla hayata döndürülmüş bu kişiye hacamat yapılması riskli midir? (Babamdı bu kişi)

 

Riskli olmadığı gibi, gereklidir de. Genelde, damarlarında tıkanıklık olanların ruhsal problemleri de vardır. Kanın kirlilikleri dışarı alınmadıkça, damar içinde zamanla biriken kirli kan (Yani, çeşitli toksin, enflamasyon, kimyasal, katkı, koruyucu maddelerle kirletilmiş kan.), damarı, %20, %30, %50 hatta bazen %90 tıkar. Bunun çaresi, tekrar filmi geri sarmak için, bol sıvı ve sirke gibi antioksidan etkisi olan sıvılar tüketerek eş zamanlı olarak hacamata başlayıp, damar içinde zamanla birikmiş ve sertleşmiş kirli kanı eriterek dışarı almaktır. İlaçlarla tıkanıklık giderilmez, sadece biraz genişletme sağlanır ama damar gittikçe tıkanmaya devam eder. Yani damar tıkanıklığı olan hastalar, hacamat olmaya mecburdur. Ya bunu anlar, hemen yaptırır ya 1 sene sonra yaptırır… 65 yıldır ellerinizi yıkamadığınızı ya da dişlerinizi fırçalamadığınızı düşünsenize. Bu da onun gibi bir şey. Kirli kan damarlarda balçık gibi birikiyor ve tıkanıklıklara yol açıyor. 

 

Vücut içinde çok fazla toksin olması durumunda, kan dolaşımı yavaşlayacağı için statik kan  pıhtılaşmaya eğilim gösterir. Bu durum giderek kişinin hem fiziksel hem de zihinsel sağlığını bozar.  Sonuç olarak, ilk aşamada insanlar kendilerini halsiz, yorgun, isteksiz, sinirli , genellikle de depresif hissederler.  Statik kanın mutlaka herhangi bir yöntemle çıkarılması gerekir. Bu, ilaçlar yardımıyla çıkarılamaz. Aspirin alarak bu statiklik çözülemez. Hacamat tedavisi bu noktada çok ihtiyaçtır. Bir sonrası hastalık 0lan bu dönemi durdurur.

 

Kupa terapisi hastalıkları önleyici ve iyileştirici bir tedavi yöntemidir. Vücudun kan dolaşımını arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun çeşitli hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Hastalıkların% 60’na sağlıksız kan dolaşımı neden olur. Yani hayati bir sistem için en doğru çözümdür hacamat (cupping). Damar tıkanıklıklarını aşmak için inanılmaz bir tedavi yöntemidir. Bu mekanizma sayesinde, toksinler ve metabolik atıklar ortadan kalktığı için, çeşitli hastalıkları da tedavi etmek mümkün olur.

 

 

NOT: Turanşah Tümer’in Tıbbi Hacamat kitabını satın alabilir, web sitesini buradan inceleyebilirsiniz. 

 

 

Peki sülük tedavisinden farkı nedir?

Hacamat temizlemedir, sülük ilaçlamadır. Hacamat, vücudun içinde birikmiş olan kimyasalları, toksinleri, kılcal damarlardan dışarı almaktır, temizlemektir. Sülük de, temizlenen yerlere ilaç vermektir.

 

 

Sülük de kirli kanı çekmiyor mu?

Sülük, kendini beslemek için kan emer, bu çok önemli değildir. O Kızılay kanı gibidir, hacamat kanı gibi değildir. Sülük, 120’ye yakın farklı çeşit bioaktif madde- enzim salgılar, onarıcı fartör salgılar, iltihap kurutucu faktör salgılar, mikrop öldürücü faktör salgılar. O salgısındaki bioaktif maddelerden dolayı sülük tercih edilir, yoksa kan emdiği için değil. Kanı emmesi kendi menfaatinedir:) 

 

 

Sizin, öyküsünü çok ilginç bulduğunuz bir hastanız oldu mu? Biraz bahseder misiniz?

Bize her ay 1-2 ilginç vaka gelir. Bunlardan birinden isim vermeden bahsedebilirim. 26 yıldır antidepresan kullanmış, zaman zaman hastanelerde yatmış bir öğretmen. Hayatı boyunca uğradığı haksızlıklar karşısında hep sessiz kalmış, öğretmen arkadaşları ve hatta öğrencileri tarafından bile suistimal edilmiş. Bu çok üzücü. 

 

 

Buraya geldiğinde, çok halsiz, yorgun, bitkin, birçok obsesyon belirtileri vardı, 80 çeşide yakın psikiyatr ilacı kullanmış. 4 seans hacamat yaptık, biraz yüksek dozda yaptık bunu, sonra tüm ilaçları bıraktı ve mesleğine geri döndü, gayet sağlıklı, kanlı canlı… Bu müthiş bir değişim, büyük bir devrim. Bunun bir açıklaması yok tıbbi olarak, ben doktor olarak söyleyeyim. Bir anda, 4 seans ne ki yani?!

 

 

Ben şunu da söylemek istiyorum. Bütün psikiyatr kliniğine başvuran hastaların, 4 seans tarama hacamatına girdikten sonra, doktorlarına görünmeleri faydalı olacaktır, böylece vakaların %50’sinde azalma, ilaç kullanımında %50 azalma görülecektir. 

 

Modern tıbbın cevap bulamadığı sorunlarda, hastalık hastalıklarında, “Bu psikolojik herhalde” diye düşünülen tüm rahatsızlıklarda hacamat, çok iyi yanıt verir. 

 

Tüm sertliklerde, bu mizaç sertliği için de geçerli, insanlara sakinlik, yumuşaklık katıyor. Hacamatta her bir çizik, endorfin salgılanmasını artırdığı için çok etkili oluyor. Çok majör depresyonlarda %80 iyileşme, daha yeni depresyon tanısı konmuş hastalarda ilaç bıraktırıcı %100 etki sağlıyor. Biz hiçbir zaman hastalara “Size ilaç bıraktıracağız” demiyoruz ama aldığımız netice budur. 

 

Ekran Resmi 2015-06-09 22.15.44

 

Aşağı yukarı kaç seans yapılır? Seansların ücretleri nelerdir?

Tarama hacamatı 4 seans yapılır. Seans ücretleri 120 ile 150 TL arasında değişiyor. 

 

Geçenlerde bir akrabama bu araştırmamdan bahsettim, daha “Hacamat” dediğim anda “Aaayyhh ben yaptırmam öyle şeyler” dedi. “Hacamat ne?” diye sorsam, ancak “Ne bileyim ben!” diyebilecek bilgiye sahip, bunun çoook eskilerden gelen bir kelime olduğu belki kalmıştır hatırında, muhtemelen “İlkel bir şey işte” çağrışımı yapmıştır.  Bil de yaptırma, mesela değil mi? Hemen sustum. Bu gibi insanlara bir şey anlatamazsınız çünkü, kapalıdır.

 

 

Ben ise, önümüzdeki günlerde ilk seansıma gireceğim. Muhtemelen periscope’den canlı yayınla sizlerle de paylaşacağım. Şifalanmayı dileyerek gireceğim kapıdan, umarım faydasını görürüm.

 

 

Daha aklımda deli sorular var. “Sormayı unutmuşum” dediğim. Mesela cilt bakımı için de çok tercih edilen bir yöntemmiş. Acaba cilt bakımı için, önce yine tarama hacamatı yapılıp, sonra yüze mi uygulama yapılıyor? Nasıl oluyor? 

 

 

Sorularınız varsa, buraya yorum olarak bırakmanızı rica ediyorum.

 

Turanşah Tümer’i yani Tıbbi Hacamat hesaplarını,  Twitter‘den ve Facebook‘tan da takip edebilirsiniz.  

Share on Facebook208Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

10 yorum

 • Eşim fe ben de hacamat uaptırmayı düsünuyorduk. Fakat isinin ehlinu nerden bulacagimiza bir turlu karar verememistik. Bu yaziniz bizim icin jarika oldu. Ben kendi adıma bu islemin çok fazla can yakıp yakmadıgını merak ediyorum.
  Bir de 4 seanslık tarama hacamatından sonra seansların devam edip etmememi gibi bir durum söz konusuysa bu neye göre belirleniyormuş? Sorularımın cevabını ogrendiginizde verirseniz çoj memnun olurum.

  Not: Bütün yazılarınızı gecmise dönük olarak okumayı bitirmis ve yeni yazilarınızı dört gozle bekleyen yeni ve sessiz takipçilerinizdenim…

  Cevap Yaz
 • Merhaba Derya. Ben mart ayında başladım hacamata. Gerçekten çok sakinlestim 3 seansta. Ani el ayak titremelerim oluyordu onlar gecti. Daha birsürü birsürü güzellik. Öncesi ve sonrası diyete çok dikkat ettim her seferinde ama. Ayrıntılı bir yazı yazıp bloga koymak istiyorum ama iki bidiktan fırsat bulamıyorum. Seni bu konuda ayriyeten tebrik ediyorum.

  Cevap Yaz
  • Meral Hanım, oğlunuzun adrenalin hormonu yüksektir, hacamatın faydası olur, önemli olan aslına uygun olarak yapılmasıdır dr. beyi izledim hacamat yöntemi doğru değil onun için faydası olmamıştır, hacamat bir sanattır, ben doktorum en iyi ben yaparım düşüncesi doğru değildir. Zaten hacamatın nasıl yapılması gerektiğini bilen yoktur.

   Cevap Yaz
 • merhaba ismim RECEP GENÇ Hastalığım kalpainopati kas hastalığı 9 senedir tekerlekli sandalyede oturuyorum. yaşım 46 kas hastalıkları için hacamat yapıyormusunuz ne gibi faydaları olabilir .

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*