Çocuk alerjilerinin sezaryen doğumla ilişkileri

Derya Derinbay: Hızla çoğalan çocuk alerjilerinin sezaryen doğumla ilişkileri nelerdir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe SARICA
Gelişmiş batı toplumlarında sezaryen doğumların oranı, son 30 yılda %5’ten, %30 gibi yüksek oranlara çıkmıştır. Artan sezaryen oranları, aynı zamanda çocuklarda hızla artış gösteren astım ve alerji arasında ilişki olup olmadığı sorusunu doğurmuştur.

2003 tarihinden itibaren sezaryen doğumların çocuklarda alerjik hastalıkların gelişme riskini artırabileceği konusunda çalışmalar yayınlanmaya başladı. Öncelikle annelerinde alerjik hastalıklar olan ve sezaryen ile doğan bebeklerde gıda alerjilerinin daha sık görüldüğü bazı araştırmacılarca bulundu. Daha sonraki yıllarda, astım ile doğum şekli arasında bağlantı olup olamayacağı araştırıldı.

Bu ilişkiyi araştıran birçok çalışmada önceleri çelişkili sonuçlar verilse de, en son yayınlarda, sezaryen doğumla dünyaya gelen çocuklarda astım olasılığının artmış olduğunu istatistiksel olarak da göstermişlerdir. Kardeşler arasında yapılan araştırmada, sezaryen ile doğan kardeşlerde de astım sıklığının arttığı görülmüştür. Araştırmacılar, sezaryen ile doğan çocuklarda, 8 yaşlarında yapılan değerlendirmede, %80 oranında astım ve alerjinin daha sık görüldüğü saptayarak, özellikle annenin astım ve alerji öyküsü varsa, bu artmış olasılığın ailelere bildirilmesini önermektedirler. Norveç’teki bir araştırmada, sezaryenle doğumlarda normal doğumlara göre %52 daha fazla astım görüldüğü rapor edilmiştir.

Clin Exp Allergy 2008 Nisan sayısında, bu konuda yayınlanmış 23 çalışmanın değerlendirilmesinde, sezaryenle doğan çocuklarda astım gelişme olasılığının %20 fazla olduğu ve bu verilerin istatistiksel olarak anlamlı bulunduğu rapor edilmiştir.

Astım oluşumunda tabii ki tek başına doğum şekli etkili olamaz, etyolojide bir çok neden araştırılmış ve bulunmuştur. Hijyen hipotezine göre, çocukların aşırı korumacı az mikroplu ortamlarda yaşamaya başlamaları da astımı oluşturan faktörlerden biridir. Sezaryen ile astım arasındaki ilişkinin varlığı da bu teoriyi desteklemektedir. Sezaryen doğum, bebeklerin annenin doğum kanalında yer alan ve bebeğin bağışıklık sistemini uyaran doğal mikroplarla temas etmemesine ve normal doğumlara göre solunum yoluna ait yenidoğan döneminde daha fazla hastalık geçirmelerine neden olmaktadır.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*