Epidural anestezi ile spinal anestezi arasındaki farklar

Derya Derinbay:
Epidural anestezi ile spinal anestezi arasındaki farklar nelerdir?

 

 

Anestezi Uzmanı Dr. Oya Kural Ciğerli:
Epidural anestezi vücudun belden aşağısında belirli bir bölgede ağrı iletimini engelleyen bölgesel anestezi türlerinden birisidir.

Bacak ve ayakta uygulanan ortopedi, üroloji ve kadın doğum ameliyatları için uygundur. Ağrısız doğum için de bu teknik kullanılır.

Uygulamada spinal anestezi için kullanılandan daha kalın bir iğne ile epidural aralık denen, dura adı verilen zarın hemen önündeki bölgeye ulaşılarak buraya lokal anestezik madde verilir. Bu bölge sinir ve damardan oldukça zengin bir bölgedir.

Anestetik madde verildikten sonra etkinin başlaması için 20-30 dakika gerekir. Epidural anestezi için, spinal anesteziye oranla daha fazla lokal anestezik kullanılır. Aralığa verilen ilaç, doz ve kombinasyonuna göre yalnızca ağrı kaybı veya hem ağrı hem de hareket kaybına neden olur.

Bu aralığa ilaç verdikten sonra, özel bir katater yerleştirilerek, anestetik maddenin etkisi geçtiğinde bu kateterle yeniden ilaç verme olanağı vardır. Bu şekilde ameliyat sonrası ağrılar için de kullanılabilir. Normalde epidural anesteziye bağlı baş ağrısı olmaz.

Spinal anestezi ise, anestezik ve ağrı kesici maddelerin dura zarının çevresine değil de zarı deldikten sonra spinal sıvının içine verilmesidir.

Spinal anestezide, hastanın bel omurları arasından çok ince bir iğne ile girilir. Spinal iğne, zarları geçerek BOS sıvısının içine girince, iğnenin içinden, aralığa ilaç verilir. Anestezi etkisi 3-5 dakika gibi çok kısa bir sürede başlar. Genellikle his kaybı ile birlikte hareket kaybı da oluşur. Anestezi, iğne yapılan seviyenin iki üç omur üzerinden başlayarak ayak parmaklarına kadar yayılır.

Bu tür anestezi, ağrısız doğum, sezaryen gibi kadın-doğum ameliyatlarında, fıtık, apandisit gibi genel cerrahi ameliyatlarında ve bacaklardaki ortopedi ameliyatlarında tercih edilir. Epidural anesteziye göre dezavantajı, kateter yerleştirilmediğinden ilaç etkisi geçtikten sonra ek doz ilaç verme imkanı yoktur.

Özellikle 50 yaş altında ve ince iğne kullanılmaz ise baş ağrısı olma ihtimali vardır.

Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*