Sağılan süt nasıl saklanmalı?

Derya Derinbay: Sağılan süt nasıl saklanmalı?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe SARICA
Sağılan anne sütünün saklanması sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, sağım işlemi öncesi el temizliğinin özenle yapılması, sütün steril özel saklama torbalarına direkt sağılması ve ağzı hijyenik kapatıldıktan sonra hemen dolaba konulmasıdır. Dolabın üst raflarında tutmayı tercih ederek 48 saat bekletebilirsiniz.
Uzun süre saklanması gereken sütlerin sağılma işlemi sonrası derhal derin dondurucuya konulması gerekir ve orada 6 ay saklanabilir. Sürelerin takibi önemli olduğundan tarihin ve hatta saatin yazılması unutulmamalıdır. Dolaptan alınan sütün, oda ortamında bekletilmeden, sıcak suyun yer aldığı bir kap içinde(Benmari usulü ısıtma) bekletilmesiyle içmeye hazır hale getirilir. İçmeye hazır sütün 1 saat içinde bebeğe içirilmesi, aksi halde veya kalan sütün bir daha kullanılmadan atılması önerilir.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

4 yorum

 • Bu konuda okumadigim yer kalmadi, herkezin farkli bir fikri var. Bana hastanemin emzirme bolumu 5 ay buzluk, 5 gun dolap 5 saat disarida kalabilir dediler. 5 gun dolap cokmus gibi geldi. Bu arada bilmiyorum Turkiyede varmi ama burda hastanelerin emzirme bolumleri var bir hemsire hergun o bolumden gelip emzirmene dogru tutmana,bebegin yakalamasina herseyine yardim ediyor sanirim, emzirme hemsiresiyle hastanede bir 3-4 saat gecirdik toplamda agrilarim sayesinde, hastane cikisindada istedigin zaman arayabiliyorsun. Komik geliyor kulaga ama cok mantikli emziren anne gruplari yapmislar hep beraber toplanip konusup birbirlerine destek oluyolarlar amac ilk haftalarda birakacak duruma gelen annelere yardim. Senin dedigin gibi sutu olmayan annelerede yardim edenler var ama anne sutu isteyen pek bulamiyorsun burda.

  Cevap Yaz
 • merhaba
  9 haftalık kızım ıcın lutfen cok acıl sut ıstıyorum,hıc sutum olmadı dogdugu gunden bu yana hep mama hep mama lutfen,bılgılerımı mail’le yolladım,ınsallah sonuc alırım:((

  Cevap Yaz
 • ben sütüm geldikce buzdolapda değil ihtiyacı olan bir yavruya vermek istiyorum. keşke bütün anneler gelen bol sütü saklamak yerine ihtiyacı olan yavrulara verse….

  Cevap Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*