Normal Bir Doğum İçin 10 ÖNERİ dedi

Geçen hafta, blogspotun kapatılması hengamesini atlatmak üzere beklemeye koyuldum. Anladığım kadarıyla açığız…

İşte size, hepimize Op. Dr. Hakan Çoker’den doğal doğuma giderken 10 öneri.

Keşke benim doktorum da Hakan Bey gibi, doğal doğum delisi bir adam olaydı da hala düşündükçe krizini yaşadığım o gün kesilmeyeydim.

Kısmet ikinciye.

Hakan Bey ile diyoloğu şöyle açıklayayım; Ben kendisine bir mail attım Ağustos 2010’da.

Web sitemiz için doğumla ilgili bir yazı istedim kendisinden, ancak kendisi kurslara ağırlık verdiği için çok ama çok kibar bir şekilde geri çevirdi ricamı. Doğuma Hazırlık Kurslarıyla ilgili elinden geldiğince desteğini sunacağını da belirtti ve evet sözünü tuttu.

Raf dergileri hariç özel yazı yazmamasına rağmen bizi kırmadı.

(Kendisine ve diğer yazılarına www.dogaldogum.com‘dan ulaşabilirsiniz.)

Afiyetle okuyun normal doğurun…

1.Doğum için kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve normal doğumu destekleyen bir hastane seçin.

2.Doğumda sorumluluğunuzu alan doktoru seçerken aşağıdaki normal doğumu destekleyen 6 uygulamaya nasıl baktığını sorgulayın.

3.Tıbbi bir sebep yokken doğumunuzun erken başlatılmasını kabul etmeyin. Doğumun kendi başlaması bebeğinizin de hazır olduğunun en önemli işaretidir. Doğumunuzun kendi ritmini yakalamasına izin verin. Zamana saygı gösterin ve doğumunuzun ilaçlarla hızlandırılmasına izin vermeyin.

4.Doğum sırasında hasta gibi yatağa bağlı kalmayın ve hareket etmekte özgür olun. Dik pozisyonları tercih etmeniz ve kasılmalarda hareket özgürlüğünüzün olması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar ve doğumunuzu kolaylaştırır. Bebek doğum kanalına daha rahat girer ve doğum süresi kısalır. Yürüyün, sallanın, dans edin yani kısaca bedeninizi izleyin, o size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

5.Doğumda size destek olacak kişiyi seçerken iyi düşünün. Bu kişi sakin olmalı ve doğum boyunca size duygusal ve fiziksel olarak sürekli destek vermelidir. Bu kişi eşiniz veya akrabanız olabilir. Profesyonel bir doğum koçu ile anlaşmayı da düşünebilirsiniz.

6.Doğumda bebek kalp atışlarının izlenmesi için kullanılan makineye sürekli bağlı kalmayın.Bu sizi kısıtlar ve bir sorun olduğu hissine kapılırsınız.Ara ara bebek kalp atışlarının izlenmesi yeterli olacaktır.

7.Bedeninizin istediği ölçüde gıda ve sıvı alımınızı engellemeyin. Doğumun tüm evrelerinde sıvı ve enerji ihtiyacınız olacaktır. Bunun engellenmesi doğumunuzu yavaşlatır ve müdahaleleri getirir.

8.Kasılmalar sırasında rahatlamak için anestetik ilaçlar dışındaki gevşeme yöntemlerini tercih edin. Anestetik ilaçlar doğal hormonlarınızın doğru salınımını bozar. Derin gevşeme, imgeleme, odaklanma, nefes teknikleri, masaj, sıcak veya soğuk uygulamaları ve doğum kurslarında öğrendiğiniz diğer teknikler sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.

9.Sırt üstü doğum yapmaktan kaçının. Sınıflarda öğrendiğiniz doğum teknikleri kasılmalarınızın etkisini arttıracak ve yerçekimi ile çalışmanızı sağlayacaktır. Ikınmalar sırasında bedeninizi izleyin. Bedeniniz isteyince ıkının. Sağlık personelinden sadece sessiz ve sözel destek isteyin.

10.Doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza alın. Sıcak cilt teması sayesinde bebeğiniz gevşek kalır, ısısı korunur, kalp atımı ve solunumu daha kolay adapte olur. Anne-bebek bağı kolay ve çabuk kurulur.Bebeğinizle aynı odada kalmanız bebeğinizi daha iyi tanımanızı ve ihtiyaçlarına çok daha çabuk cevap vermenizi sağlar. Emzirme için güzel bir başlangıç olur.

Uluslararası Lamaze Organizasyonunun felsefesi eğitici ve taraf olarak normal doğumu desteklemek, savunmak ve korumaktır. Aşağıdaki normal doğuma götüren kanıta dayalı uygulamalar Dünya Sağlık Örgütü’nden alınmıştır;
1.Doğum kendi başlamalıdır.
2.Doğum boyunca hareket özgürlüğü olmalıdır.
3.Doğum boyunca gebeye duygusal ve fiziksel destek verilmelidir.
4.Gereksiz müdahalelerden kaçınılmalıdır.
5.Doğumda sırtüstü yerine diğer pozisyonlar desteklenmelidir.
6.Doğum sonrası anne ve bebek bir arada kalmalıdır.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageHemen Paylaş

3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*